Eruh Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Eruh sonuçlarında HDP %77,5 ile birinci, AK Parti %14,5 ile ikinci; fark 63,1 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 64,6 puan üstünde. 58 mahalle ve köy arasından 58'inde HDP önde. HDP en güçlü Bölüklü Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Dikboğaz Köyü (%37,3). Katılım %89,8 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eruh Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Eruh, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Eruh | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 6.884 | %77,5 | %65,8 | %13,0 | +64,6 |
| AK Parti | 1.284 | %14,5 | %28,2 | %40,7 | −26,2 |
| MHP | 368 | %4,1 | %2,4 | %16,5 | −12,3 |
| CHP | 140 | %1,6 | %1,2 | %25,1 | −23,6 |
| Saadet | 34 | %0,4 | %1,0 | %2,1 | −1,7 |
| Turk Parti | 31 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| HKP | 29 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| HAK-PAR | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 20 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 14 | %0,2 | %0,1 | %1,1 | −0,9 |
| DSP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| Yurt-p | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Hap | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
| Anadolu Partisi | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
Eruh seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 72 | 10.240 | 9.197 | %89,8 | 8.881 | 316 |
Eruh mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdiken Köyü | HDP | %95,9 | %2,0 | %106,5 | 46 |
| Akmeşe Köyü | HDP | %87,5 | %12,5 | %133,3 | 12 |
| Bağgöze Köyü | HDP | %81,6 | %9,8 | %82,5 | 537 |
| Ballıkavak Köyü | HDP | %94,5 | %3,6 | %100,0 | 55 |
| Bayıryüzü Köyü | HDP | %80,9 | %6,4 | %120,5 | 39 |
| Bayramlı Köyü | HDP | %93,8 | %3,1 | %106,5 | 31 |
| Bilgili Köyü | HDP | %95,4 | %3,4 | %106,1 | 165 |
| Bingöl Köyü | HDP | %86,7 | %6,7 | %115,4 | 13 |
| Bozatlı Köyü | HDP | %95,3 | %2,8 | %105,9 | 101 |
| Bozkuş Köyü | HDP | %85,7 | %14,3 | %90,2 | 82 |
| Bölüklü Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %122,2 | 9 |
| Budamış Köyü | HDP | %95,0 | %0,0 | %111,1 | 18 |
| Cintepe Köyü | HDP | %71,3 | %21,1 | %93,0 | 242 |
| Çeltiksuyu Köyü | HDP | %95,3 | %1,6 | %97,7 | 133 |
| Çetinkol Köyü | HDP | %45,7 | %37,1 | %97,3 | 37 |
| Çırpılı Köyü | HDP | %85,4 | %10,1 | %79,5 | 112 |
| Çimencik Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %108,8 | 34 |
| Çizmeli Köyü | HDP | %78,7 | %11,8 | %84,6 | 156 |
| Dadaklı Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %97,6 | 41 |
| Dağdüşü Köyü | HDP | %62,3 | %25,7 | %84,6 | 241 |
| Dalkorur Köyü | HDP | %89,2 | %7,7 | %94,4 | 72 |
| Demiremek Köyü | HDP | %94,3 | %5,7 | %101,2 | 86 |
| Dih Mahallesi | HDP | %55,8 | %24,3 | %84,5 | 1.672 |
| Dikboğaz Köyü | HDP | %52,9 | %37,3 | %85,4 | 397 |
| Dönerdöver Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 59 |
| Ekinyolu Köyü | HDP | %97,8 | %2,2 | %90,2 | 102 |
| Erenkaya Köyü | HDP | %71,5 | %14,0 | %147,9 | 140 |
| Fatih Mahallesi | HDP | %70,6 | %20,9 | %81,4 | 1.813 |
| Gedikaşar Köyü | HDP | %96,6 | %3,4 | %103,5 | 57 |
| Gelenkardeş Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %108,3 | 12 |
| Gölgelikonak Köyü | HDP | %87,5 | %10,0 | %127,8 | 36 |
| Gönülaldı Köyü | HDP | %90,0 | %6,0 | %91,5 | 59 |
| Görendoruk Köyü | HDP | %89,2 | %3,3 | %101,7 | 120 |
| Gülburnu Köyü | HDP | %95,2 | %2,4 | %102,4 | 42 |
| Karadayılar Köyü | HDP | %81,8 | %3,0 | %91,9 | 37 |
| Kaşıkyayla Köyü | HDP | %97,0 | %1,0 | %95,3 | 106 |
| Kavakgölü Köyü | HDP | %89,7 | %7,7 | %90,7 | 43 |
| Kekliktepe Köyü | HDP | %97,2 | %2,1 | %99,0 | 288 |
| Kılıçkaya Köyü | HDP | %97,3 | %0,0 | %92,5 | 40 |
| Körüklükaya Köyü | HDP | %85,7 | %9,5 | %150,0 | 14 |
| Kuşdalı Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %102,9 | 70 |
| Okçular Köyü | HDP | %58,5 | %28,0 | %88,3 | 435 |
| Ortaklı Köyü | HDP | %95,0 | %5,0 | %111,1 | 18 |
| Oymakılıç Köyü | HDP | %96,4 | %3,6 | %103,6 | 28 |
| Özlüpelit Köyü | HDP | %91,2 | %5,3 | %109,3 | 54 |
| Payamlı Köyü | HDP | %91,7 | %3,3 | %103,4 | 117 |
| Salkımbağlar Köyü | HDP | %93,5 | %4,8 | %92,8 | 69 |
| Sarıgül Mahallesi | HDP | %84,9 | %11,8 | %85,0 | 1.311 |
| Savaşköy | HDP | %97,8 | %2,2 | %78,7 | 61 |
| Ufaca Köyü | HDP | %95,2 | %4,8 | %89,9 | 69 |
| Üzümlük Köyü | HDP | %93,2 | %3,4 | %103,4 | 116 |
| Yanıkses Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %93,8 | 64 |
| Yanılmaz Köyü | HDP | %90,9 | %0,0 | %115,8 | 19 |
| Yediyaprak Köyü | HDP | %95,8 | %0,0 | %90,7 | 54 |
| Yelkesen Köyü | HDP | %87,2 | %6,7 | %102,3 | 175 |
| Yerliçoban Köyü | HDP | %97,7 | %1,5 | %97,8 | 138 |
| Yeşilören Köyü | HDP | %87,8 | %7,3 | %97,7 | 43 |
| Yokuşlu Köyü | HDP | %82,3 | %12,7 | %83,0 | 100 |
İlgili sonuçlar