Şırnak Merkez Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Şırnak Merkez sonuçlarında HDP %71,8 ile birinci, AK Parti %17,2 ile ikinci; fark 54,6 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,1) 58,7 puan üstünde. 40 mahalle ve köy arasından 37'sinde HDP önde. HDP en güçlü Toptepe Köyü (%98,9); AK Parti en güçlü Atbaşı Köyü (%62,9). Katılım %88,9 (Türkiye %83,7).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şırnak Merkez Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Şırnak Merkez, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şırnak Merkez | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 29.204 | %71,8 | %85,3 | %13,1 | +58,7 |
| AK Parti | 7.015 | %17,2 | %8,8 | %40,9 | −23,6 |
| MHP | 1.910 | %4,7 | %2,4 | %16,3 | −11,6 |
| Bağımsızlar | 998 | %2,5 | %1,3 | %1,1 | +1,4 |
| CHP | 617 | %1,5 | %1,0 | %25,0 | −23,4 |
| Saadet | 280 | %0,7 | %0,4 | %2,1 | −1,4 |
| HAK-PAR | 170 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| Turk Parti | 132 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| BTP | 127 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Anadolu Partisi | 64 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 60 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 30 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 22 | %0,1 | %0,0 | %0,4 | −0,3 |
| Millet | 19 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DP | 14 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Kp | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Şırnak Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 151 | 46.881 | 41.694 | %88,9 | 40.668 | 1.026 |
Şırnak Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Araköy | HDP | %92,6 | %4,3 | %97,9 | 236 |
| Atatürk Mahallesi | HDP | %72,0 | %18,9 | %86,6 | 1.492 |
| Atbaşı Köyü | AK Parti | %25,7 | %62,9 | %112,1 | 33 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | HDP | %76,0 | %16,6 | %91,3 | 831 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %83,8 | %9,3 | %91,1 | 5.791 |
| Balveren-Aydınlar Mahallesi | HDP | %83,2 | %13,1 | %92,7 | 232 |
| Balveren-Hatipler Mahallesi | HDP | %92,5 | %4,2 | %96,6 | 352 |
| Balveren-Şafak Mahallesi | HDP | %88,5 | %6,5 | %92,7 | 425 |
| Balveren-Yayla Mahallesi | HDP | %90,2 | %5,6 | %89,6 | 770 |
| Başağaç Köyü | HDP | %60,3 | %30,6 | %96,0 | 225 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %82,7 | %12,3 | %90,3 | 2.326 |
| Dağkonak Köyü | HDP | %94,1 | %3,7 | %95,1 | 143 |
| Dicle Mahallesi | HDP | %84,6 | %11,3 | %90,5 | 2.985 |
| Gazi Paşa Mahallesi | HDP | %76,7 | %20,1 | %92,0 | 2.811 |
| Geçitboyu Köyü | HDP | %77,2 | %12,5 | %91,3 | 607 |
| Gündoğdu Mahallesi | HDP | %76,1 | %13,9 | %91,2 | 2.980 |
| Güneyce Köyü | AK Parti | %30,0 | %34,0 | %90,5 | 63 |
| Güneyçam Köyü | HDP | %46,5 | %36,6 | %92,6 | 189 |
| İkizce Köyü | HDP | %90,7 | %4,4 | %101,1 | 183 |
| İsmet Paşa Mahallesi | HDP | %62,6 | %31,7 | %90,7 | 1.863 |
| Kasrik-Bahçelievler Mahallesi | HDP | %41,2 | %33,5 | %99,3 | 420 |
| Kasrik-Boğaz Mahallesi | HDP | %70,2 | %15,6 | %90,9 | 296 |
| Kasrik-Yeni Mahallesi | HDP | %50,7 | %31,5 | %85,6 | 590 |
| Kavuncu Köyü | HDP | %58,9 | %32,1 | %103,3 | 61 |
| Kayaboyun Köyü | HDP | %34,3 | %32,9 | %78,2 | 942 |
| Kırkkuyu Köyü | HDP | %75,0 | %15,9 | %102,2 | 45 |
| Kızılsu Köyü | HDP | %46,5 | %27,8 | %88,7 | 1.205 |
| Koçbeyi Köyü | HDP | %98,2 | %1,4 | %98,2 | 450 |
| Kumçatı-Aşağı Mahallesi | HDP | %45,9 | %24,9 | %89,6 | 442 |
| Kumçatı-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %26,0 | %47,2 | %88,9 | 953 |
| Kumçatı-Çadırlı Mahallesi | HDP | %71,1 | %14,4 | %96,8 | 537 |
| Kumçatı-Çavuşhan Mahallesi | HDP | %81,5 | %15,2 | %87,5 | 265 |
| Kumçatı-Nasırhan Mahallesi | HDP | %69,3 | %15,3 | %90,4 | 1.525 |
| Şehrinuh Mahallesi | HDP | %67,1 | %21,5 | %73,5 | 2.036 |
| Toptepe Köyü | HDP | %98,9 | %0,4 | %98,2 | 275 |
| Vakıfkent Mahallesi | HDP | %69,5 | %18,9 | %84,0 | 2.927 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %64,3 | %17,6 | %85,8 | 5.442 |
| Yeniaslanbaşar Köyü | HDP | %62,8 | %28,8 | %90,4 | 1.139 |
| Yeşilyurt Mahallesi | HDP | %69,0 | %15,2 | %88,7 | 2.573 |
| Yoğurtçular Köyü | HDP | %95,8 | %1,9 | %98,2 | 221 |
İlgili sonuçlar