Yalova Merkez Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yalova Merkez sonuçlarında AK Parti %38,3 ile birinci, CHP %28,0 ile ikinci; fark 10,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%40,9) 2,6 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,4 (+4,1 puan). 26 mahalle ve köy arasından 21'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kurtköy (%63,4); CHP en güçlü Bahçelievler Mahallesi (%43,3). Katılım %84,2 (Türkiye %83,7).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yalova Merkez Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yalova Merkez, Yalova, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yalova Merkez | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 29.501 | %38,3 | %39,5 | %40,9 | −2,6 |
| CHP | 21.560 | %28,0 | %29,1 | %25,0 | +3,0 |
| MHP | 15.697 | %20,4 | %19,5 | %16,3 | +4,1 |
| HDP | 7.679 | %10,0 | %8,3 | %13,1 | −3,2 |
| Saadet | 1.453 | %1,9 | %2,0 | %2,1 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 346 | %0,4 | %0,5 | %0,4 | +0,1 |
| BTP | 148 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Turk Parti | 129 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| DP | 128 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| DSP | 98 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 82 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 64 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 50 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| LDP | 39 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Anadolu Partisi | 29 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| MEP | 26 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 24 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Hap | 19 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 17 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Yurt-p | 13 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Yalova Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 260 | 93.115 | 78.436 | %84,2 | 77.102 | 1.334 |
Yalova Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %25,5 | %84,6 | 6.981 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %18,1 | %82,2 | 6.859 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %26,4 | %43,3 | %82,7 | 10.467 |
| Bayraktepe Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %20,1 | %82,8 | 5.730 |
| Dere Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %26,5 | %84,1 | 5.640 |
| Elmalık Köyü | AK Parti | %52,2 | %29,2 | %91,2 | 1.371 |
| Esadiye Köyü | AK Parti | %43,8 | %31,3 | %91,9 | 123 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %31,3 | %84,4 | 7.240 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %29,1 | %86,1 | 7.843 |
| Güneyköy | AK Parti | %33,1 | %24,9 | %87,3 | 353 |
| Hacımehmet Köyü | AK Parti | %49,0 | %29,0 | %88,9 | 631 |
| İsmet Paşa Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %25,2 | %84,0 | 7.676 |
| Kadıköy-Merkez Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %26,8 | %87,3 | 2.667 |
| Kadıköy-Özden Mahallesi | CHP | %26,2 | %31,1 | %86,7 | 2.036 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %16,4 | %84,3 | 2.899 |
| Kazımiye Köyü | HDP | %20,2 | %12,7 | %84,1 | 1.656 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %46,0 | %22,3 | %90,8 | 577 |
| Kurtköy | AK Parti | %63,4 | %11,4 | %68,1 | 430 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | AK Parti | %49,8 | %19,2 | %83,9 | 4.155 |
| Paşakent Mahallesi | AK Parti | %35,3 | %33,4 | %85,5 | 1.447 |
| Rüstem Paşa Mahallesi | CHP | %31,6 | %34,8 | %84,7 | 5.121 |
| Safran Köyü | AK Parti | %42,9 | %21,4 | %84,8 | 1.121 |
| Samanlı Köyü | AK Parti | %38,3 | %32,5 | %82,4 | 1.710 |
| Soğucak Köyü | CHP | %33,8 | %39,5 | %85,6 | 334 |
| Sugören Köyü | AK Parti | %44,2 | %26,7 | %90,9 | 1.327 |
| Süleyman Bey Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %30,6 | %82,4 | 6.721 |
İlgili sonuçlar