Mutki Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Mutki sonuçlarında AK Parti %73,2 ile birinci, HDP %18,8 ile ikinci; fark 54,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,3) 23,8 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,8 (+8,2 puan). 71 mahalle ve köy arasından 62'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Dağlık Köyü (%99,2); HDP en güçlü Yenidoğan Köyü (%69,8). Katılım %79,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mutki Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Mutki, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mutki | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 9.552 | %73,2 | %43,8 | %49,3 | +23,8 |
| HDP | 2.450 | %18,8 | %49,4 | %10,6 | +8,2 |
| CHP | 622 | %4,8 | %2,8 | %25,6 | −20,8 |
| MHP | 118 | %0,9 | %1,9 | %12,0 | −11,1 |
| Saadet | 88 | %0,7 | %0,5 | %0,7 | −0,0 |
| BBP | 55 | %0,4 | %0,5 | %0,5 | −0,1 |
| HKP | 54 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| Kp | 41 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| HAK-PAR | 29 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| DP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DYP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Mutki seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 87 | 16.857 | 13.372 | %79,3 | 13.058 | 314 |
Mutki mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açıkalan Köyü | AK Parti | %53,7 | %34,1 | %68,2 | 195 |
| Akçaağaç Köyü | AK Parti | %97,0 | %1,2 | %68,9 | 244 |
| Akıncı Köyü | AK Parti | %61,7 | %29,6 | %88,2 | 93 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %96,9 | %1,8 | %96,4 | 169 |
| Alatoprak Köyü | AK Parti | %52,2 | %45,7 | %75,4 | 61 |
| Alıcık Köyü | AK Parti | %95,7 | %3,6 | %105,2 | 135 |
| Alkoyun Köyü | AK Parti | %96,2 | %1,0 | %94,5 | 220 |
| Aydemir Köyü | HDP | %43,2 | %54,1 | %115,6 | 32 |
| Bağarası Köyü | AK Parti | %85,4 | %11,8 | %64,8 | 281 |
| Ballı Köyü | AK Parti | %87,9 | %9,3 | %88,9 | 207 |
| Beşevler Köyü | AK Parti | %78,3 | %11,6 | %75,8 | 95 |
| Boğazönü Köyü | HDP | %26,3 | %36,2 | %81,7 | 709 |
| Bozburun Köyü | AK Parti | %95,9 | %1,5 | %66,8 | 292 |
| Çatalerik Köyü | AK Parti | %78,4 | %17,5 | %67,2 | 265 |
| Çatalsöğüt Köyü | AK Parti | %71,1 | %18,9 | %83,5 | 200 |
| Çaygeçit Köyü | AK Parti | %67,6 | %18,9 | %176,2 | 21 |
| Çayırlı Köyü | AK Parti | %98,6 | %0,0 | %94,2 | 154 |
| Çığır Köyü | AK Parti | %70,1 | %22,9 | %55,4 | 746 |
| Çiğdemalan Köyü | AK Parti | %85,8 | %9,4 | %53,7 | 242 |
| Çitliyol Köyü | AK Parti | %95,8 | %2,1 | %78,8 | 378 |
| Dağarcık Köyü | AK Parti | %98,0 | %1,0 | %75,7 | 136 |
| Dağlık Köyü | AK Parti | %99,2 | %0,8 | %98,4 | 248 |
| Dereyolu Köyü | AK Parti | %65,4 | %11,6 | %74,4 | 407 |
| Ekizler Köyü | AK Parti | %96,1 | %1,8 | %81,3 | 412 |
| Erler Köyü | AK Parti | %87,3 | %9,8 | %71,1 | 436 |
| Geyikpınar Köyü | AK Parti | %87,7 | %6,6 | %72,1 | 505 |
| Göztepe Köyü | AK Parti | %97,1 | %1,2 | %82,2 | 297 |
| Gümüşkanat Köyü | AK Parti | %78,0 | %20,2 | %85,8 | 127 |
| İkizler Köyü | AK Parti | %93,8 | %4,7 | %89,4 | 621 |
| Kapaklı Köyü | AK Parti | %88,5 | %6,4 | %82,1 | 95 |
| Kapıkaya Köyü | AK Parti | %88,2 | %11,8 | %70,8 | 24 |
| Karabudak Köyü | AK Parti | %86,6 | %9,4 | %76,3 | 198 |
| Kaşak Köyü | AK Parti | %88,9 | %4,9 | %78,3 | 106 |
| Kaşıklı Köyü | HDP | %36,8 | %55,3 | %134,5 | 29 |
| Kavakbaşı-Arpalıseki Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %22,8 | %86,9 | 314 |
| Kavakbaşı-Cami Mahallesi | AK Parti | %75,9 | %17,6 | %78,5 | 144 |
| Kavakbaşı-Çimen Mahallesi | AK Parti | %79,3 | %18,5 | %95,9 | 97 |
| Kavakbaşı-Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %68,2 | %26,4 | %68,0 | 225 |
| Kavakbaşı-Orta Mahallesi | AK Parti | %75,8 | %21,2 | %66,7 | 213 |
| Kavakbaşı-Yeni Mahallesi | AK Parti | %74,2 | %19,7 | %80,9 | 173 |
| Kavakbaşı-Yüksekova Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %47,7 | %88,0 | 100 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %86,3 | %7,7 | %92,1 | 280 |
| Kayran Köyü | AK Parti | %80,5 | %13,4 | %71,1 | 332 |
| Kocainiş Köyü | AK Parti | %92,7 | %3,2 | %89,8 | 245 |
| Kovanlı Köyü | AK Parti | %91,4 | %5,2 | %100,0 | 116 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %37,2 | %32,6 | %72,1 | 759 |
| Kuşdili Köyü | AK Parti | %77,8 | %3,7 | %83,4 | 163 |
| Küllüce Köyü | HDP | %36,1 | %59,2 | %102,1 | 337 |
| Meydan Köyü | AK Parti | %67,7 | %26,1 | %85,7 | 196 |
| Oluklu Köyü | AK Parti | %99,0 | %0,0 | %90,4 | 114 |
| Özenli Köyü | AK Parti | %77,4 | %19,4 | %85,6 | 146 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %39,4 | %75,7 | 588 |
| Salman Köyü | AK Parti | %85,6 | %6,6 | %91,4 | 267 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %61,9 | %35,7 | %84,9 | 53 |
| Sekiliyazı Köyü | AK Parti | %67,0 | %21,3 | %88,5 | 113 |
| Taşboğaz Köyü | AK Parti | %75,4 | %18,8 | %79,3 | 87 |
| Taşlı Pınar Mahallesi | HDP | %37,0 | %46,4 | %75,8 | 269 |
| Tolgalı Köyü | AK Parti | %85,5 | %6,0 | %74,8 | 159 |
| Uran Köyü | AK Parti | %96,9 | %1,2 | %98,2 | 330 |
| Uzunyar Köyü | HDP | %46,2 | %50,0 | %88,3 | 60 |
| Üçadım Köyü | AK Parti | %88,9 | %4,9 | %75,0 | 108 |
| Üstyayla Köyü | AK Parti | %51,1 | %37,8 | %162,1 | 29 |
| Yalıntaş Köyü | AK Parti | %96,9 | %0,5 | %73,1 | 275 |
| Yanıkçakır Köyü | AK Parti | %65,4 | %24,8 | %50,2 | 309 |
| Yazıcık Köyü | AK Parti | %89,5 | %7,0 | %72,0 | 161 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %41,7 | %77,8 | 549 |
| Yenibağ Mahallesi | HDP | %44,2 | %51,9 | %81,3 | 139 |
| Yenidoğan Köyü | HDP | %28,0 | %69,8 | %92,4 | 450 |
| Yeniköy | HDP | %29,0 | %54,8 | %86,5 | 37 |
| Yumrumeşe Köyü | AK Parti | %88,9 | %4,4 | %136,4 | 33 |
| Yuvalıdam Köyü | AK Parti | %92,7 | %3,2 | %76,3 | 507 |
İlgili sonuçlar