Sinop Merkez Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Sinop Merkez sonuçlarında CHP %48,5 ile birinci, AK Parti %37,0 ile ikinci; fark 11,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 22,9 puan üstünde. 50 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Şamlıoğlu Köyü (%73,1); AK Parti en güçlü Sazlı Köyü (%86,0). Katılım %86,2 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sinop Merkez Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Sinop Merkez, Sinop, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sinop Merkez | Sinop | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 18.346 | %48,5 | %29,8 | %25,6 | +22,9 |
| AK Parti | 14.013 | %37,0 | %56,3 | %49,3 | −12,3 |
| MHP | 3.678 | %9,7 | %8,7 | %12,0 | −2,3 |
| HDP | 469 | %1,2 | %0,8 | %10,6 | −9,3 |
| Saadet | 291 | %0,8 | %0,8 | %0,7 | +0,1 |
| HAK-PAR | 235 | %0,6 | %0,9 | %0,2 | +0,4 |
| Vatan Partisi | 198 | %0,5 | %0,5 | %0,2 | +0,3 |
| BBP | 179 | %0,5 | %0,6 | %0,5 | −0,1 |
| HKP | 104 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| DSP | 75 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 65 | %0,2 | %0,3 | %0,1 | +0,0 |
| Kp | 61 | %0,2 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 51 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 33 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| LDP | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DYP | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Sinop Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 150 | 44.669 | 38.491 | %86,2 | 37.851 | 640 |
Sinop Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abalı Köyü | AK Parti | %17,0 | %70,4 | %86,3 | 743 |
| Ada Mahallesi | CHP | %55,2 | %29,0 | %85,7 | 12.054 |
| Ahmetyeri Köyü | AK Parti | %11,1 | %73,0 | %98,5 | 67 |
| Akbaş Köyü | AK Parti | %1,1 | %84,3 | %89,5 | 105 |
| Alasökü Köyü | CHP | %50,0 | %37,2 | %85,6 | 181 |
| Aloğlu Köyü | CHP | %45,2 | %43,0 | %86,8 | 257 |
| Avdan Köyü | AK Parti | %29,2 | %51,9 | %82,9 | 129 |
| Bektaşağa Köyü | AK Parti | %42,2 | %50,0 | %90,5 | 337 |
| Bostancılı Köyü | CHP | %46,9 | %39,5 | %85,0 | 729 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %57,6 | %29,4 | %87,1 | 1.577 |
| Çakıldak Köyü | AK Parti | %8,9 | %67,1 | %92,1 | 89 |
| Çiftlikköy | AK Parti | %43,3 | %44,3 | %88,8 | 473 |
| Çobanlar Köyü | AK Parti | %24,6 | %64,2 | %87,1 | 155 |
| Demirciköy | AK Parti | %35,7 | %49,7 | %87,8 | 526 |
| Dibekli Köyü | AK Parti | %33,4 | %53,5 | %84,6 | 610 |
| Dizdaroğlu Köyü | AK Parti | %37,4 | %51,6 | %87,1 | 286 |
| Erikli Köyü | AK Parti | %18,2 | %65,0 | %91,3 | 150 |
| Eymir Köyü | AK Parti | %5,0 | %74,5 | %87,2 | 188 |
| Fidanlık Köyü | AK Parti | %22,9 | %65,6 | %86,8 | 114 |
| Gelincik Mahallesi | CHP | %49,2 | %36,6 | %85,7 | 5.762 |
| Göller Köyü | AK Parti | %27,8 | %53,3 | %79,3 | 116 |
| Göllü Köyü | AK Parti | %12,7 | %61,8 | %86,2 | 65 |
| Hacıoğlu Köyü | CHP | %52,7 | %33,7 | %87,4 | 215 |
| İncedayı Mahallesi | CHP | %56,2 | %30,8 | %84,6 | 1.580 |
| Kabalı Köyü | CHP | %50,2 | %39,1 | %87,8 | 508 |
| Kaleyazısı Mahallesi | CHP | %52,1 | %33,8 | %85,6 | 743 |
| Karapınar Köyü | CHP | %45,8 | %42,0 | %82,7 | 260 |
| Kefevi Mahallesi | CHP | %55,6 | %28,8 | %87,3 | 2.729 |
| Kılıçlı Köyü | AK Parti | %37,4 | %54,0 | %92,8 | 333 |
| Kirençukuru Köyü | AK Parti | %22,2 | %41,3 | %90,3 | 144 |
| Korucuk Köyü | AK Parti | %36,0 | %49,3 | %86,1 | 2.001 |
| Kozcuğaz Köyü | CHP | %46,2 | %36,9 | %85,5 | 269 |
| Lala Köyü | CHP | %48,9 | %38,9 | %87,4 | 444 |
| Melekşah Köyü | CHP | %48,0 | %40,3 | %86,4 | 359 |
| Mertoğlu Köyü | AK Parti | %36,5 | %50,0 | %86,1 | 237 |
| Meydankapı Mahallesi | CHP | %57,4 | %30,2 | %85,6 | 2.122 |
| Oğuzeli Köyü | AK Parti | %6,8 | %63,1 | %93,8 | 113 |
| Ordu Köyü | AK Parti | %36,0 | %50,5 | %86,6 | 1.201 |
| Osmaniye Köyü | AK Parti | %32,8 | %53,6 | %87,5 | 823 |
| Sarıkum Köyü | AK Parti | %16,8 | %71,4 | %90,4 | 136 |
| Sazlı Köyü | AK Parti | %4,7 | %86,0 | %74,8 | 119 |
| Sinecan Köyü | AK Parti | %19,3 | %63,3 | %85,8 | 197 |
| Şamlıoğlu Köyü | CHP | %73,1 | %15,4 | %91,4 | 58 |
| Tangaloğlu Köyü | AK Parti | %32,5 | %50,9 | %85,1 | 141 |
| Taşmanlı Köyü | AK Parti | %34,8 | %52,7 | %87,8 | 502 |
| Taypaklı Köyü | CHP | %45,4 | %42,6 | %89,8 | 244 |
| Tıngıroğlu Köyü | AK Parti | %8,1 | %81,9 | %88,6 | 175 |
| Uzungürgen Köyü | AK Parti | %33,2 | %48,6 | %87,8 | 304 |
| Yalıköy | AK Parti | %36,5 | %50,4 | %90,3 | 298 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %58,9 | %26,0 | %84,8 | 3.701 |
İlgili sonuçlar