Ereğli Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Ereğli sonuçlarında AK Parti %51,0 ile birinci, CHP %35,3 ile ikinci; fark 15,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,3) 1,7 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,3 (+9,7 puan). 137 mahalle ve köy arasından 121'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yukarıhocalar Köyü (%89,0); CHP en güçlü Karakavuz Köyü (%95,7). Katılım %88,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ereğli Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Ereğli, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ereğli | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 55.747 | %51,0 | %49,4 | %49,3 | +1,7 |
| CHP | 38.543 | %35,3 | %36,4 | %25,6 | +9,7 |
| MHP | 10.529 | %9,6 | %9,5 | %12,0 | −2,4 |
| HDP | 994 | %0,9 | %0,8 | %10,6 | −9,6 |
| BBP | 909 | %0,8 | %0,7 | %0,5 | +0,3 |
| Saadet | 730 | %0,7 | %1,4 | %0,7 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 392 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| DSP | 325 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| DP | 297 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 287 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Kp | 162 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 126 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 99 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| LDP | 84 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DYP | 81 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Ereğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 408 | 126.367 | 111.537 | %88,3 | 109.305 | 2.232 |
Ereğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdiköy | AK Parti | %60,5 | %26,9 | %91,0 | 544 |
| Akarca Mahallesi | CHP | %30,9 | %56,2 | %87,6 | 4.274 |
| Akkaya Köyü | AK Parti | %64,7 | %11,8 | %10,9 | 156 |
| Akköy | CHP | %12,3 | %84,5 | %93,4 | 241 |
| Alacabük Köyü | AK Parti | %58,5 | %30,3 | %79,9 | 239 |
| Alaplısofular Köyü | AK Parti | %60,3 | %30,4 | %90,2 | 255 |
| Artıklar Köyü | AK Parti | %79,1 | %13,2 | %91,7 | 205 |
| Asarlı Köyü | AK Parti | %50,4 | %39,5 | %85,4 | 281 |
| Aşağıhocalar Köyü | AK Parti | %68,5 | %18,5 | %86,0 | 107 |
| Aşağıkayalıdere Köyü | AK Parti | %63,8 | %20,7 | %84,4 | 141 |
| Aydın Köyü | AK Parti | %66,1 | %23,9 | %74,9 | 299 |
| Aydınlar Köyü | AK Parti | %66,3 | %23,0 | %90,7 | 785 |
| Bağlık Mahallesi | CHP | %41,7 | %42,7 | %88,5 | 14.740 |
| Bakırlık Köyü | AK Parti | %73,5 | %20,0 | %91,2 | 262 |
| Balı Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %44,0 | %92,0 | 735 |
| Ballıca Köyü | CHP | %24,3 | %66,6 | %88,6 | 352 |
| Başören Köyü | AK Parti | %74,1 | %13,5 | %87,0 | 316 |
| Başörendoğancılar Köyü | AK Parti | %72,2 | %15,4 | %87,6 | 282 |
| Bayat Köyü | AK Parti | %47,1 | %47,1 | %88,8 | 891 |
| Belen Mahallesi | AK Parti | %51,7 | %34,2 | %91,4 | 676 |
| Belenyeni Mahallesi | AK Parti | %55,4 | %33,5 | %88,1 | 974 |
| Bölücek Mahallesi | AK Parti | %60,2 | %27,0 | %90,7 | 719 |
| Cemaller Köyü | AK Parti | %58,7 | %31,5 | %86,4 | 434 |
| Çamlıbel Köyü | AK Parti | %74,6 | %14,9 | %96,3 | 241 |
| Çayırlı Köyü | AK Parti | %76,0 | %11,2 | %94,2 | 363 |
| Çaylıoğlu Köyü | AK Parti | %42,7 | %39,8 | %84,0 | 406 |
| Çevlik Köyü | AK Parti | %61,3 | %21,3 | %91,1 | 90 |
| Çiğdemli Köyü | AK Parti | %66,8 | %21,1 | %89,7 | 798 |
| Çömlekçi Köyü | AK Parti | %62,4 | %28,2 | %90,4 | 167 |
| Dağlar Mahallesi | AK Parti | %67,1 | %21,7 | %88,8 | 285 |
| Dağlıca Köyü | AK Parti | %59,8 | %27,6 | %84,5 | 917 |
| Danişmentli Köyü | AK Parti | %58,7 | %30,1 | %88,5 | 693 |
| Davutlar Köyü | AK Parti | %52,6 | %29,3 | %85,9 | 290 |
| Dedeler Köyü | AK Parti | %66,9 | %20,6 | %89,9 | 587 |
| Düzpelit Köyü | AK Parti | %57,7 | %34,1 | %88,1 | 143 |
| Elma Tepe Mahallesi | AK Parti | %57,8 | %28,2 | %87,5 | 3.363 |
| Elmacı Köyü | AK Parti | %69,9 | %12,7 | %82,3 | 412 |
| Emirali Köyü | AK Parti | %84,8 | %6,3 | %87,9 | 371 |
| Esenköy | AK Parti | %69,6 | %12,3 | %86,7 | 165 |
| Esenler Köyü | AK Parti | %66,5 | %22,4 | %94,4 | 287 |
| Fındıklı Köyü | AK Parti | %76,1 | %18,7 | %89,9 | 557 |
| Gebeköy | AK Parti | %59,5 | %32,2 | %96,0 | 329 |
| Göktepe Mahallesi | AK Parti | %68,1 | %22,0 | %89,3 | 627 |
| Güldere Mahallesi | AK Parti | %67,3 | %21,2 | %88,3 | 545 |
| Güllük Köyü | AK Parti | %45,5 | %45,5 | %86,3 | 197 |
| Gülüç-Bekyeri Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %33,9 | %88,1 | 1.896 |
| Gülüç-Çengel Mahallesi | CHP | %33,3 | %50,9 | %86,8 | 657 |
| Gülüç-Merkez Mahallesi | AK Parti | %51,9 | %34,9 | %88,7 | 1.907 |
| Gülüç-Örencik Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %34,3 | %91,2 | 781 |
| Güneşli Köyü | AK Parti | %40,9 | %38,4 | %92,9 | 324 |
| Güzelyurt Köyü | AK Parti | %62,1 | %24,2 | %92,6 | 217 |
| Hacıosmanlar Köyü | CHP | %30,9 | %46,9 | %80,7 | 109 |
| Hacıuslu Köyü | AK Parti | %77,0 | %14,8 | %80,7 | 181 |
| Halaşlı Köyü | AK Parti | %47,7 | %39,6 | %94,9 | 312 |
| Hamzafakılı Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %22,3 | %91,3 | 827 |
| Hasankahyalar Köyü | AK Parti | %60,7 | %28,5 | %86,5 | 289 |
| Hasbeyler Köyü | AK Parti | %55,4 | %32,3 | %83,6 | 159 |
| Işıklı Köyü | AK Parti | %77,1 | %12,6 | %93,0 | 427 |
| İmranlar Köyü | AK Parti | %74,6 | %12,3 | %91,3 | 400 |
| İskenderli Köyü | AK Parti | %67,8 | %24,6 | %89,1 | 138 |
| Kandilli-Armutçuk Mahallesi | AK Parti | %59,7 | %28,4 | %85,2 | 379 |
| Kandilli-Geyikbeli Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %38,9 | %84,6 | 545 |
| Kandilli-Gökçeler Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %43,5 | %89,1 | 686 |
| Kandilli-Şehitlik Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %37,5 | %83,8 | 674 |
| Kandilli-Yeni Mahallesi | AK Parti | %69,8 | %20,1 | %90,0 | 451 |
| Karakavuz Köyü | CHP | %2,3 | %95,7 | %91,3 | 335 |
| Kavaklık Mahallesi | AK Parti | %48,5 | %36,9 | %87,0 | 3.478 |
| Kaymaklar Köyü | AK Parti | %68,9 | %17,5 | %92,3 | 561 |
| Kepez Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %33,5 | %87,4 | 10.315 |
| Kestaneci Mahallesi | CHP | %31,8 | %54,5 | %92,1 | 963 |
| Keşkek Köyü | AK Parti | %66,7 | %20,8 | %91,9 | 505 |
| Ketenciler Köyü | AK Parti | %69,7 | %19,9 | %92,8 | 667 |
| Kırmacı Mahallesi | CHP | %41,1 | %41,2 | %87,9 | 1.779 |
| Kışla Mahallesi | AK Parti | %47,0 | %38,7 | %89,9 | 1.727 |
| Kıyıcak Mahallesi | AK Parti | %69,4 | %18,9 | %86,0 | 464 |
| Kızılca Köyü | AK Parti | %54,8 | %34,9 | %93,7 | 426 |
| Kızılcapınar Köyü | AK Parti | %68,7 | %15,7 | %89,1 | 761 |
| Kirencik Köyü | AK Parti | %66,4 | %27,5 | %86,1 | 158 |
| Kirmanlı Mahallesi | CHP | %36,4 | %50,5 | %86,7 | 1.529 |
| Kocaali Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %40,1 | %91,7 | 507 |
| Korubaşı Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %37,1 | %90,1 | 1.113 |
| Köseler Mahallesi | AK Parti | %56,7 | %32,0 | %90,5 | 642 |
| Kurtlar Köyü | AK Parti | %67,3 | %22,3 | %91,1 | 448 |
| Külah Köyü | AK Parti | %55,5 | %33,1 | %91,3 | 299 |
| Murtaza Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %34,2 | %85,7 | 2.793 |
| Müftü Mahallesi | CHP | %35,8 | %48,0 | %86,7 | 5.138 |
| Orhanlar Mahallesi | CHP | %25,5 | %61,5 | %87,8 | 3.166 |
| Ormanlı Köyü | AK Parti | %64,6 | %28,8 | %87,1 | 309 |
| Ormanlı-Merkez Mahallesi | AK Parti | %58,6 | %23,9 | %85,8 | 372 |
| Ormanlı-Sarıkaya Mahallesi | AK Parti | %65,7 | %16,0 | %90,5 | 693 |
| Ormanlı-Seyit Ahmetli Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %20,0 | %86,5 | 148 |
| Ormanlı-Sinitli Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %30,8 | %83,9 | 522 |
| Ortacı Köyü | AK Parti | %69,3 | %17,2 | %88,8 | 886 |
| Ortaköy | AK Parti | %46,5 | %31,7 | %86,1 | 165 |
| Osmanlar Köyü | AK Parti | %67,8 | %20,4 | %90,7 | 301 |
| Ovaköy | AK Parti | %75,0 | %16,4 | %93,0 | 284 |
| Öğberler Köyü | AK Parti | %60,3 | %27,2 | %76,2 | 403 |
| Ömerli Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %33,9 | %89,8 | 1.718 |
| Ören Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %25,9 | %86,1 | 2.100 |
| Pembeciler Köyü | AK Parti | %61,3 | %28,0 | %91,4 | 347 |
| Pınarcık Köyü | AK Parti | %57,4 | %30,3 | %92,8 | 706 |
| Ramazanlı Köyü | AK Parti | %55,4 | %25,0 | %89,0 | 219 |
| Rüşanlar Köyü | AK Parti | %63,1 | %24,4 | %92,9 | 197 |
| Sakallar Köyü | AK Parti | %81,3 | %12,1 | %85,6 | 111 |
| Saltuklu Köyü | AK Parti | %51,7 | %42,5 | %84,0 | 106 |
| Sarıkaya Köyü | AK Parti | %62,9 | %23,4 | %86,8 | 726 |
| Sarıkokmaz Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %30,0 | %87,4 | 6.323 |
| Serintepe Köyü | AK Parti | %65,9 | %28,4 | %89,2 | 102 |
| Sofular Köyü | AK Parti | %65,3 | %24,9 | %85,2 | 305 |
| Soğanlıyürük Köyü | AK Parti | %57,7 | %27,3 | %92,8 | 970 |
| Sücüllü Köyü | AK Parti | %51,1 | %39,4 | %91,6 | 454 |
| Süleymanbeyler Köyü | AK Parti | %71,5 | %16,1 | %88,1 | 1.089 |
| Süleymanlar Mahallesi | CHP | %29,2 | %56,3 | %88,7 | 4.798 |
| Sütlüce Köyü | AK Parti | %78,8 | %13,5 | %88,2 | 203 |
| Şamlar Köyü | AK Parti | %73,2 | %17,8 | %90,5 | 726 |
| Tepeören Köyü | AK Parti | %63,7 | %27,4 | %89,1 | 129 |
| Terziköy | CHP | %41,5 | %48,5 | %90,3 | 442 |
| Topallı Köyü | AK Parti | %64,3 | %30,4 | %85,7 | 252 |
| Topçalı Mahallesi | AK Parti | %71,3 | %17,8 | %95,6 | 343 |
| Toyfanlı Köyü | AK Parti | %68,9 | %19,5 | %92,3 | 505 |
| Uludağ Köyü | AK Parti | %82,8 | %9,7 | %98,0 | 98 |
| Uzunçayır Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %33,9 | %89,6 | 761 |
| Uzunmehmet Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %30,3 | %88,3 | 4.163 |
| Üçköy | CHP | %43,0 | %46,9 | %91,0 | 321 |
| Üveyikli Köyü | AK Parti | %79,9 | %8,5 | %87,5 | 681 |
| Vakıf Köyü | AK Parti | %80,6 | %6,2 | %87,8 | 156 |
| Velidağ Köyü | AK Parti | %66,3 | %26,5 | %92,6 | 94 |
| Yalnızçam Köyü | AK Parti | %87,0 | %8,3 | %87,8 | 403 |
| Yaraşlıyürük Köyü | AK Parti | %52,6 | %36,5 | %93,2 | 529 |
| Yazıcılar Köyü | AK Parti | %59,6 | %23,4 | %93,4 | 910 |
| Yazıören Köyü | CHP | %32,4 | %53,2 | %79,9 | 184 |
| Yenidoğancılar Köyü | AK Parti | %66,7 | %23,1 | %74,9 | 219 |
| Yeniköy | AK Parti | %63,8 | %19,6 | %89,0 | 163 |
| Yeşilköy | AK Parti | %80,1 | %11,7 | %89,8 | 371 |
| Yukarıhocalar Köyü | AK Parti | %89,0 | %3,9 | %84,5 | 193 |
| Yunuslu Köyü | AK Parti | %74,4 | %14,2 | %87,4 | 1.054 |
| Zindancılar Köyü | AK Parti | %67,1 | %23,6 | %93,3 | 239 |
İlgili sonuçlar