Beşiri 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Beşiri sonuçlarında Hayır %56,3 ile birinci, Evet %43,7 ile ikinci; fark 12,6 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 7,5 puan üstünde. 63 mahalle ve köy arasından 37'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü Yenipınar Köyü (%91,7); Evet en güçlü Başarı Köyü (%100,0). Katılım %85,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beşiri 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Beşiri, Batman, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Beşiri | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 7.906 | %56,3 | %63,7 | %48,8 | +7,5 |
| Evet | 6.134 | %43,7 | %36,3 | %51,2 | −7,5 |
Beşiri seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 80 | 17.003 | 14.614 | %85,9 | 14.040 | 574 |
Beşiri mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaca Köyü | Hayır | %61,2 | %38,8 | %71,7 | 237 |
| Asmadere Köyü | Evet | %26,6 | %73,4 | %96,6 | 293 |
| Atbağı Köyü | Hayır | %68,0 | %32,0 | %90,9 | 143 |
| Ayrancı Köyü | Evet | %2,5 | %97,5 | %94,3 | 174 |
| Bağdu Mahallesi | Evet | %43,4 | %56,6 | %81,7 | 825 |
| Bahçeli Köyü | Evet | %46,3 | %53,7 | %98,4 | 312 |
| Başarı Köyü | Evet | %0,0 | %100,0 | %107,4 | 54 |
| Behrem Yoğun Mahallesi | Hayır | %62,3 | %37,7 | %84,6 | 1.115 |
| Beşpınar Köyü | Evet | %26,3 | %73,7 | %71,9 | 723 |
| Beyçayırı Köyü | Hayır | %52,1 | %47,9 | %84,9 | 365 |
| Bilek Köyü | Hayır | %67,1 | %32,9 | %85,6 | 195 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %91,6 | %8,4 | %92,7 | 369 |
| Çakıllı Köyü | Hayır | %65,8 | %34,2 | %81,7 | 93 |
| Çavuşbayırı Köyü | Hayır | %53,8 | %46,2 | %107,7 | 13 |
| Çevrimova Köyü | Hayır | %68,5 | %31,5 | %84,9 | 703 |
| Çığırlı Köyü | Hayır | %54,5 | %45,5 | %90,5 | 74 |
| Dağyolu Köyü | Evet | %34,7 | %65,3 | %90,0 | 120 |
| Danalı Köyü | Hayır | %58,1 | %41,9 | %93,5 | 383 |
| Dayılar Köyü | Hayır | %78,1 | %21,9 | %88,6 | 149 |
| Değirmenüstü Köyü | Evet | %36,5 | %63,5 | %84,4 | 212 |
| Deveboynu Köyü | Evet | %30,6 | %69,4 | %74,1 | 85 |
| Doğankavak Köyü | Hayır | %56,3 | %43,7 | %81,4 | 814 |
| Doğanpazarı Köyü | Evet | %35,0 | %65,0 | %100,0 | 40 |
| Durucak Köyü | Evet | %30,7 | %69,3 | %84,4 | 436 |
| Esence Köyü | Hayır | %76,7 | %23,3 | %85,7 | 189 |
| Eskihamur Köyü | Evet | %40,4 | %59,6 | %95,5 | 374 |
| Güvercinlik Köyü | Evet | %25,9 | %74,1 | %116,0 | 25 |
| Ilıca Köyü | Evet | %32,4 | %67,6 | %82,1 | 184 |
| Işıkveren Köyü | Evet | %38,5 | %61,5 | %86,8 | 76 |
| İkiköprü-Karaduman Mahallesi | Evet | %38,9 | %61,1 | %90,4 | 270 |
| İkiköprü-Kıyanç Mahallesi | Hayır | %67,2 | %32,8 | %87,7 | 750 |
| İkiköprü-Turgut Özal Mahallesi | Hayır | %73,7 | %26,3 | %88,2 | 837 |
| İkiyaka Köyü | Hayır | %67,6 | %32,4 | %102,8 | 36 |
| İnpınar Köyü | Hayır | %54,7 | %45,3 | %92,1 | 152 |
| Karatepe Köyü | Evet | %6,0 | %94,0 | %98,1 | 52 |
| Kaşüstü Köyü | Hayır | %66,7 | %33,3 | %107,7 | 26 |
| Kayatepe Köyü | Hayır | %75,0 | %25,0 | %80,3 | 117 |
| Kobin Mahallesi | Hayır | %66,6 | %33,4 | %83,4 | 1.045 |
| Kumçay Köyü | Evet | %35,7 | %64,3 | %68,0 | 128 |
| Kumgeçit Köyü | Hayır | %69,2 | %30,8 | %74,3 | 35 |
| Kurukavak Köyü | Evet | %36,6 | %63,4 | %82,5 | 57 |
| Kuşçukuru Köyü | Hayır | %61,9 | %38,1 | %86,7 | 75 |
| Kütüklü Köyü | Evet | %16,5 | %83,5 | %102,4 | 84 |
| Mehmet Yatkın Mahallesi | Hayır | %54,9 | %45,1 | %83,1 | 901 |
| Oğuz Köyü | Hayır | %64,2 | %35,8 | %79,0 | 229 |
| Otluca Köyü | Hayır | %70,9 | %29,1 | %86,7 | 143 |
| Örmegöze Köyü | Evet | %30,0 | %70,0 | %92,3 | 208 |
| Samanlı Köyü | Hayır | %71,0 | %29,0 | %88,7 | 142 |
| Şehit Nihat Özcan Mahallesi | Evet | %47,6 | %52,4 | %82,6 | 828 |
| Tekağaç Köyü | Hayır | %56,1 | %43,9 | %91,6 | 239 |
| Tepecik Köyü | Hayır | %63,4 | %36,6 | %86,9 | 99 |
| Uğurca Köyü | Hayır | %76,5 | %23,5 | %89,5 | 19 |
| Üçkuyular Köyü | Hayır | %78,9 | %21,1 | %100,0 | 19 |
| Yakacık Köyü | Evet | %48,9 | %51,1 | %95,7 | 47 |
| Yalınca Köyü | Hayır | %50,0 | %50,0 | %110,3 | 29 |
| Yalınkavak Köyü | Evet | %45,6 | %54,4 | %87,3 | 158 |
| Yarımtaş Köyü | Hayır | %62,8 | %37,2 | %92,6 | 95 |
| Yazıhan Köyü | Evet | %47,6 | %52,4 | %105,1 | 79 |
| Yenipınar Köyü | Hayır | %91,7 | %8,3 | %90,9 | 746 |
| Yeniyol Köyü | Hayır | %77,1 | %22,9 | %89,1 | 101 |
| Yeşiloba Köyü | Hayır | %90,2 | %9,8 | %72,6 | 84 |
| Yolkonak Köyü | Evet | %17,4 | %82,6 | %85,5 | 55 |
| Yontukyazı Köyü | Hayır | %68,7 | %31,3 | %82,8 | 343 |
İlgili sonuçlar