Dicle 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Dicle sonuçlarında Hayır %59,5 ile birinci, Evet %40,5 ile ikinci; fark 19,0 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 10,7 puan üstünde. 46 mahalle ve köy arasından 30'unda Hayır önde. Hayır en güçlü Gündoğdu Mahallesi (%87,5); Evet en güçlü Pekmezciler Mahallesi (%98,1). Katılım %70,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dicle 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Dicle, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Dicle | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 8.944 | %59,5 | %67,6 | %48,8 | +10,7 |
| Evet | 6.085 | %40,5 | %32,4 | %51,2 | −10,7 |
Dicle seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 83 | 22.477 | 15.941 | %70,9 | 15.029 | 912 |
Dicle mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Mahallesi | Hayır | %75,2 | %24,8 | %76,7 | 3.485 |
| Acar Mahallesi | Evet | %38,0 | %62,0 | %84,5 | 374 |
| Altayköy Mahallesi | Hayır | %50,3 | %49,7 | %75,6 | 275 |
| Arıköy Mahallesi | Evet | %26,5 | %73,5 | %66,3 | 781 |
| Bademli Mahallesi | Hayır | %50,0 | %50,0 | %76,5 | 383 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | Hayır | %74,2 | %25,8 | %78,2 | 303 |
| Bahçedere Mahallesi | Hayır | %81,1 | %18,9 | %79,4 | 204 |
| Bahçeköy Mahallesi | Evet | %47,6 | %52,4 | %71,5 | 151 |
| Baltacı Mahallesi | Evet | %44,8 | %55,2 | %76,1 | 293 |
| Başköy Mahallesi | Evet | %43,3 | %56,7 | %68,5 | 710 |
| Baturköy Mahallesi | Evet | %39,2 | %60,8 | %56,2 | 591 |
| Biçer Mahallesi | Hayır | %50,0 | %50,0 | %102,4 | 124 |
| Boğaz Mahallesi | Hayır | %84,3 | %15,7 | %94,0 | 331 |
| Boğazköy Mahallesi | Evet | %28,9 | %71,1 | %63,9 | 61 |
| Bozoba Mahallesi | Hayır | %77,8 | %22,2 | %66,5 | 995 |
| Çavlı Mahallesi | Hayır | %87,2 | %12,8 | %92,9 | 266 |
| Çelebi Mahallesi | Hayır | %78,6 | %21,4 | %79,5 | 635 |
| Dedeköy Mahallesi | Hayır | %65,9 | %34,1 | %75,4 | 699 |
| Değirmenli Mahallesi | Evet | %26,1 | %73,9 | %80,5 | 118 |
| Döğer Mahallesi | Hayır | %62,3 | %37,7 | %68,9 | 1.034 |
| Durabeyli Mahallesi | Evet | %44,1 | %55,9 | %47,9 | 641 |
| Gelincik Mahallesi | Hayır | %59,3 | %40,7 | %85,1 | 375 |
| Gölbaşı Mahallesi | Evet | %34,1 | %65,9 | %110,0 | 40 |
| Gündoğdu Mahallesi | Hayır | %87,5 | %12,5 | %64,9 | 37 |
| Kaygısız Mahallesi | Hayır | %67,8 | %32,2 | %60,2 | 1.368 |
| Kayıköy Mahallesi | Hayır | %86,7 | %13,3 | %80,0 | 20 |
| Kelekçi Mahallesi | Evet | %19,3 | %80,7 | %59,8 | 102 |
| Kırkpınar Mahallesi | Hayır | %59,0 | %41,0 | %121,2 | 33 |
| Kocaalan Mahallesi | Hayır | %60,1 | %39,9 | %76,4 | 730 |
| Koruköy Mahallesi | Hayır | %50,0 | %50,0 | %62,5 | 339 |
| Kurşunlu Mahallesi | Hayır | %71,4 | %28,6 | %116,0 | 25 |
| Kurudere Mahallesi | Hayır | %53,8 | %46,2 | %70,2 | 57 |
| Meydan Mahallesi | Hayır | %74,1 | %25,9 | %59,9 | 740 |
| Pekmezciler Mahallesi | Evet | %1,9 | %98,1 | %83,0 | 407 |
| Pınar Mahallesi | Evet | %18,2 | %81,8 | %62,3 | 366 |
| Sergenli Mahallesi | Hayır | %53,8 | %46,2 | %62,9 | 582 |
| Taşağıl Mahallesi | Hayır | %60,0 | %40,0 | %129,2 | 24 |
| Tepe Mahallesi | Evet | %2,9 | %97,1 | %76,4 | 229 |
| Tepebaşı Mahallesi | Evet | %44,6 | %55,4 | %70,1 | 599 |
| Uğrak Mahallesi | Hayır | %77,9 | %22,1 | %75,9 | 241 |
| Ulubaş Mahallesi | Hayır | %82,4 | %17,6 | %75,0 | 108 |
| Uluçeşme Mahallesi | Evet | %29,6 | %70,4 | %88,5 | 113 |
| Üzümlü Mahallesi | Hayır | %60,8 | %39,2 | %53,6 | 1.609 |
| Yeşilsırt Mahallesi | Hayır | %52,0 | %48,0 | %74,7 | 833 |
| Yeşiltepe Mahallesi | Hayır | %73,7 | %26,3 | %81,2 | 702 |
| Yokuşlu Mahallesi | Hayır | %53,0 | %47,0 | %77,3 | 344 |
İlgili sonuçlar