Aralık 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Aralık sonuçlarında Hayır %55,0 ile birinci, Evet %45,0 ile ikinci; fark 10,1 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,6) 6,5 puan üstünde. 26 mahalle ve köy arasından 16'sında Hayır önde. Hayır en güçlü Hasanhan Köyü (%82,4); Evet en güçlü Aşağıçiftlikköy (%89,9). Katılım %78,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aralık 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Aralık, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Aralık | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 5.413 | %55,0 | %65,2 | %48,6 | +6,5 |
| Evet | 4.420 | %45,0 | %34,8 | %51,4 | −6,5 |
Aralık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 46 | 12.737 | 10.035 | %78,8 | 9.833 | 202 |
Aralık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adetli Köyü | Hayır | %71,9 | %28,1 | %100,9 | 115 |
| Aras Mahallesi | Hayır | %79,5 | %20,5 | %78,4 | 482 |
| Aşağıaratan Köyü | Evet | %43,0 | %57,0 | %82,3 | 515 |
| Aşağıçamurlu Köyü | Hayır | %55,2 | %44,8 | %82,0 | 511 |
| Aşağıçiftlikköy | Evet | %10,1 | %89,9 | %89,5 | 247 |
| Aşağıtopraklı Köyü | Hayır | %57,1 | %42,9 | %76,7 | 223 |
| Babacan Köyü | Evet | %43,9 | %56,1 | %75,2 | 444 |
| Emince Köyü | Evet | %35,0 | %65,0 | %84,7 | 72 |
| Gödekli Köyü | Evet | %28,5 | %71,5 | %79,9 | 1.533 |
| Hacıağa Köyü | Evet | %16,8 | %83,2 | %89,9 | 457 |
| Hasanhan Köyü | Hayır | %82,4 | %17,6 | %74,4 | 1.381 |
| Karahacılı Köyü | Hayır | %67,7 | %32,3 | %72,2 | 227 |
| Karasu Mahallesi | Hayır | %74,6 | %25,4 | %82,8 | 512 |
| Karşıyaka Mahallesi | Hayır | %61,3 | %38,7 | %73,6 | 1.620 |
| Kıraçbağı Köyü | Hayır | %70,2 | %29,8 | %89,4 | 226 |
| Köprüler Mahallesi | Hayır | %71,4 | %28,6 | %73,8 | 820 |
| Kulukent Köyü | Hayır | %74,6 | %25,4 | %80,1 | 322 |
| Ortaköy Mahallesi | Evet | %41,5 | %58,5 | %77,8 | 306 |
| Ramazankent Köyü | Hayır | %58,9 | %41,1 | %77,6 | 255 |
| Saraçlı Köyü | Hayır | %56,1 | %43,9 | %82,0 | 305 |
| Tazeköy | Evet | %42,2 | %57,8 | %85,6 | 97 |
| Yenidoğan Köyü | Hayır | %63,6 | %36,4 | %71,5 | 270 |
| Yukarıaratan Köyü | Evet | %44,4 | %55,6 | %82,9 | 175 |
| Yukarıçamurlu Köyü | Hayır | %57,0 | %43,0 | %80,3 | 872 |
| Yukarıçiftlikköy | Evet | %35,4 | %64,6 | %91,0 | 178 |
| Yukarıtopraklı Köyü | Hayır | %51,6 | %48,4 | %75,7 | 572 |
İlgili sonuçlar