Toroslar 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Toroslar sonuçlarında Hayır %59,3 ile birinci, Evet %40,7 ile ikinci; fark 18,6 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 10,5 puan üstünde. 67 mahalle ve köy arasından 56'sında Hayır önde. Hayır en güçlü Dalakdere Mahallesi (%91,2); Evet en güçlü Değnek Mahallesi (%83,2). Katılım %87,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Toroslar 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Toroslar, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Toroslar | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 101.385 | %59,3 | %64,0 | %48,8 | +10,5 |
| Evet | 69.603 | %40,7 | %36,0 | %51,2 | −10,5 |
Toroslar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 532 | 199.609 | 174.237 | %87,3 | 170.988 | 3.249 |
Toroslar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbelen Mahallesi | Hayır | %59,4 | %40,6 | %88,9 | 11.988 |
| Aladağ Mahallesi | Evet | %45,3 | %54,7 | %91,6 | 311 |
| Alanyalı Mahallesi | Evet | %29,9 | %70,1 | %85,0 | 120 |
| Alsancak Mahallesi | Hayır | %67,5 | %32,5 | %85,9 | 5.721 |
| Arpaçsakarlar Mahallesi | Hayır | %55,0 | %45,0 | %89,2 | 3.819 |
| Arslanköy Mahallesi | Hayır | %62,2 | %37,8 | %81,9 | 1.555 |
| Ayvagediği Mahallesi | Evet | %40,3 | %59,7 | %87,7 | 1.140 |
| Bekiralanı Mahallesi | Hayır | %73,1 | %26,9 | %92,5 | 362 |
| Buluklu Mahallesi | Hayır | %60,9 | %39,1 | %92,0 | 813 |
| Çağdaşkent Mahallesi | Hayır | %63,1 | %36,9 | %87,1 | 11.924 |
| Çağlarca Mahallesi | Hayır | %60,3 | %39,7 | %84,4 | 315 |
| Çamlıdere Mahallesi | Hayır | %58,7 | %41,3 | %103,3 | 92 |
| Çandır Mahallesi | Hayır | %61,6 | %38,4 | %91,6 | 249 |
| Çavuşlu Mahallesi | Hayır | %60,2 | %39,8 | %87,2 | 4.349 |
| Çelebili Mahallesi | Hayır | %57,5 | %42,5 | %94,3 | 228 |
| Çopurlu Mahallesi | Hayır | %59,6 | %40,4 | %91,2 | 548 |
| Çukurova Mahallesi | Hayır | %56,6 | %43,4 | %87,4 | 10.177 |
| Dalakdere Mahallesi | Hayır | %91,2 | %8,8 | %96,8 | 411 |
| Darısekisi Mahallesi | Hayır | %51,7 | %48,3 | %94,0 | 248 |
| Değirmendere Mahallesi | Evet | %19,3 | %80,7 | %88,5 | 575 |
| Değnek Mahallesi | Evet | %16,8 | %83,2 | %95,5 | 314 |
| Demirtaş Mahallesi | Hayır | %76,9 | %23,1 | %88,0 | 9.210 |
| Doruklu Mahallesi | Hayır | %51,1 | %48,9 | %90,7 | 567 |
| Düğdüören Mahallesi | Hayır | %90,0 | %10,0 | %92,6 | 460 |
| Evrenli Mahallesi | Hayır | %52,5 | %47,5 | %95,7 | 208 |
| Gözne Mahallesi | Hayır | %65,3 | %34,7 | %84,4 | 1.464 |
| Güneykent Mahallesi | Hayır | %59,5 | %40,5 | %86,2 | 9.570 |
| Güzelyayla Mahallesi | Evet | %44,2 | %55,8 | %82,7 | 859 |
| Halkkent Mahallesi | Hayır | %60,0 | %40,0 | %85,5 | 12.160 |
| Hamzabeyli Mahallesi | Hayır | %70,1 | %29,9 | %93,9 | 165 |
| Horozlu Mahallesi | Evet | %29,8 | %70,2 | %95,0 | 161 |
| Hüseyin Okan Merzeci Mahallesi | Hayır | %53,7 | %46,3 | %89,5 | 4.008 |
| Işıktepe Mahallesi | Hayır | %66,7 | %33,3 | %93,4 | 91 |
| Karaisalı Mahallesi | Hayır | %60,1 | %39,9 | %86,9 | 490 |
| Kaşlı Mahallesi | Hayır | %56,9 | %43,1 | %89,8 | 1.307 |
| Kavaklıpınar Mahallesi | Hayır | %56,8 | %43,2 | %92,8 | 264 |
| Kayrakkeşli Mahallesi | Evet | %47,3 | %52,7 | %95,7 | 141 |
| Kepirli Mahallesi | Hayır | %72,5 | %27,5 | %89,6 | 280 |
| Kerimler Mahallesi | Hayır | %65,5 | %34,5 | %93,4 | 121 |
| Kızılkaya Mahallesi | Hayır | %81,3 | %18,8 | %98,5 | 68 |
| Korucular Mahallesi | Hayır | %52,6 | %47,4 | %87,0 | 154 |
| Korukent Mahallesi | Hayır | %56,9 | %43,1 | %84,7 | 3.381 |
| Kurdali Mahallesi | Hayır | %55,1 | %44,9 | %86,1 | 9.670 |
| Kurudere Mahallesi | Hayır | %50,9 | %49,1 | %91,3 | 69 |
| Mevlana Mahallesi | Hayır | %61,2 | %38,8 | %87,5 | 9.471 |
| Mithat Toroğlu Mahallesi | Hayır | %55,3 | %44,7 | %87,3 | 6.494 |
| Musalı Mahallesi | Evet | %43,3 | %56,7 | %93,4 | 656 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | Hayır | %79,5 | %20,5 | %90,3 | 1.972 |
| Osmaniye Mahallesi | Hayır | %57,9 | %42,1 | %86,7 | 8.778 |
| Portakal Mahallesi | Hayır | %58,0 | %42,0 | %88,4 | 2.507 |
| Resulköy Mahallesi | Hayır | %54,1 | %45,9 | %91,7 | 616 |
| Sadiye Mahallesi | Hayır | %53,8 | %46,2 | %86,3 | 182 |
| Sağlık Mahallesi | Hayır | %59,2 | %40,8 | %86,3 | 8.840 |
| Selçuklar Mahallesi | Hayır | %53,1 | %46,9 | %85,1 | 7.901 |
| Soğucak Mahallesi | Hayır | %56,8 | %43,2 | %89,1 | 659 |
| Şahinpınarı Mahallesi | Evet | %35,4 | %64,6 | %96,2 | 106 |
| Tırtar Mahallesi | Evet | %42,0 | %58,0 | %91,8 | 196 |
| Toroslar Mahallesi | Hayır | %55,5 | %44,5 | %87,4 | 6.113 |
| Tozkoparan Mahallesi | Hayır | %55,4 | %44,6 | %88,5 | 10.444 |
| Turgut Türkalp Mahallesi | Hayır | %67,0 | %33,0 | %87,5 | 3.510 |
| Turunçlu Mahallesi | Hayır | %66,8 | %33,2 | %85,7 | 5.392 |
| Yalınayak Mahallesi | Hayır | %54,0 | %46,0 | %86,0 | 6.302 |
| Yavca Mahallesi | Hayır | %75,2 | %24,8 | %97,5 | 277 |
| Yeniköy Mahallesi | Hayır | %67,9 | %32,1 | %92,2 | 270 |
| Yusuf Kılıç Mahallesi | Hayır | %57,4 | %42,6 | %87,7 | 4.198 |
| Yüksekoluk Mahallesi | Hayır | %54,9 | %45,1 | %85,5 | 337 |
| Zeki Ayan Mahallesi | Hayır | %52,3 | %47,7 | %88,6 | 4.261 |
İlgili sonuçlar