Mazgirt 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Mazgirt sonuçlarında Hayır %87,1 ile birinci, Evet %12,9 ile ikinci; fark 74,2 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 38,3 puan üstünde. 78 mahalle ve köy arasından 70'inde Hayır önde. Hayır en güçlü Akdüven Köyü (%100,0); Evet en güçlü Demirci Köyü (%95,8). Katılım %84,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mazgirt 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Mazgirt, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Mazgirt | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 4.491 | %87,1 | %80,4 | %48,8 | +38,3 |
| Evet | 665 | %12,9 | %19,6 | %51,2 | −38,3 |
Mazgirt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 81 | 6.174 | 5.202 | %84,3 | 5.156 | 46 |
Mazgirt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçardı Köyü | Hayır | %98,9 | %1,1 | %87,3 | 102 |
| Akdüven Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %78,6 | 98 |
| Akkavak Köyü | Hayır | %96,6 | %3,4 | %87,9 | 33 |
| Akpazar-Çarşıbaşı Mahallesi | Evet | %49,4 | %50,6 | %79,0 | 591 |
| Akpazar-Elmalık Mahallesi | Hayır | %94,1 | %5,9 | %86,4 | 118 |
| Akpazar-Güneşdere Mahallesi | Hayır | %98,7 | %1,3 | %80,6 | 186 |
| Akpazar-Güneyharman Mahallesi | Hayır | %98,8 | %1,2 | %82,8 | 99 |
| Akpazar-Karabulut Mahallesi | Hayır | %99,1 | %0,9 | %89,0 | 127 |
| Akpazar-Kepektaşı Mahallesi | Hayır | %96,7 | %3,3 | %82,4 | 148 |
| Akpazar-Kuşçu Mahallesi | Hayır | %92,1 | %7,9 | %82,4 | 142 |
| Akpazar-Örs Mahallesi | Hayır | %94,7 | %5,3 | %88,0 | 108 |
| Aktarla Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %104,1 | 49 |
| Akyünlü Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %117,6 | 17 |
| Alanyazı Köyü | Hayır | %95,8 | %4,2 | %96,0 | 50 |
| Alhan Köyü | Hayır | %74,5 | %25,5 | %118,6 | 43 |
| Anıtçınar Köyü | Hayır | %97,4 | %2,6 | %92,9 | 42 |
| Aslanyurdu Köyü | Hayır | %99,2 | %0,8 | %75,4 | 171 |
| Aşağıoyumca Köyü | Evet | %46,6 | %53,4 | %393,8 | 16 |
| Aşağıtarlacık Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %94,4 | 36 |
| Ataçınarı Köyü | Hayır | %95,5 | %4,5 | %77,2 | 57 |
| Avunca Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %88,6 | 44 |
| Aydınlık Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %86,2 | 29 |
| Ayvatlı Köyü | Hayır | %94,1 | %5,9 | %100,0 | 17 |
| Balkan Köyü | Hayır | %95,3 | %4,7 | %81,1 | 53 |
| Beşoluk Köyü | Hayır | %96,3 | %3,7 | %84,4 | 32 |
| Beylermezraası Köyü | Hayır | %97,4 | %2,6 | %105,4 | 37 |
| Bulgurcular Köyü | Hayır | %95,8 | %4,2 | %71,4 | 35 |
| Çatköy | Hayır | %91,9 | %8,1 | %92,5 | 40 |
| Dallıbel Köyü | Hayır | %71,4 | %28,6 | %39,6 | 53 |
| Danaburan Köyü | Hayır | %97,2 | %2,8 | %77,4 | 93 |
| Darıkent Köyü | Hayır | %98,0 | %2,0 | %79,0 | 257 |
| Dayılar Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %110,0 | 10 |
| Dazkaya Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %105,6 | 18 |
| Demirci Köyü | Evet | %4,2 | %95,8 | %87,5 | 56 |
| Demirkazık Köyü | Evet | %39,2 | %60,8 | %472,7 | 11 |
| Doğanlı Köyü | Hayır | %97,1 | %2,9 | %94,6 | 37 |
| Doğucak Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %73,1 | 52 |
| Eltihatun Mahallesi | Hayır | %93,3 | %6,7 | %64,7 | 581 |
| Geçitveren Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %82,4 | 68 |
| Gelincik Köyü | Hayır | %96,6 | %3,4 | %82,9 | 35 |
| Gelinpınar Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %83,8 | 37 |
| Göktepe Köyü | Hayır | %89,4 | %10,6 | %86,7 | 211 |
| Güleç Köyü | Hayır | %58,5 | %41,5 | %170,8 | 24 |
| Gümüşgün Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %88,0 | 50 |
| İbimahmut Köyü | Hayır | %98,3 | %1,7 | %82,2 | 73 |
| İsmailli Köyü | Hayır | %86,5 | %13,5 | %86,5 | 111 |
| Kalaycı Köyü | Hayır | %92,1 | %7,9 | %88,4 | 43 |
| Kaleköy | Hayır | %59,0 | %41,0 | %190,5 | 21 |
| Karayusuf Köyü | Evet | %9,5 | %90,5 | %91,3 | 23 |
| Karsan Köyü | Hayır | %86,7 | %13,3 | %66,7 | 135 |
| Karşıkonak Köyü | Hayır | %92,0 | %8,0 | %62,5 | 40 |
| Kartutan Köyü | Hayır | %81,8 | %18,2 | %183,3 | 12 |
| Kavaktepe Köyü | Hayır | %86,2 | %13,8 | %131,8 | 22 |
| Kayacı Köyü | Hayır | %93,8 | %6,3 | %123,1 | 26 |
| Kızılcık Köyü | Hayır | %97,4 | %2,6 | %84,6 | 91 |
| Kızılkale Köyü | Hayır | %96,7 | %3,3 | %73,2 | 127 |
| Koçkuyusu Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %70,5 | 44 |
| Koyunuşağı Köyü | Hayır | %96,4 | %3,6 | %96,6 | 29 |
| Kuşaklı Köyü | Hayır | %93,3 | %6,7 | %83,3 | 18 |
| Kuşhane Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Obrukkaşı Köyü | Evet | %41,2 | %58,8 | %309,1 | 11 |
| Obuzbaşı Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %84,1 | 44 |
| Ortadurak Köyü | Evet | %30,0 | %70,0 | %105,3 | 19 |
| Ortaharman Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %91,0 | 78 |
| Otlukaya Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %71,9 | 32 |
| Oymadal Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %109,4 | 32 |
| Öreniçi Köyü | Hayır | %95,7 | %4,3 | %92,0 | 25 |
| Özdek Köyü | Hayır | %98,2 | %1,8 | %70,5 | 78 |
| Sarıkoç Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %88,5 | 26 |
| Sökücek Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %109,1 | 33 |
| Sülüntaş Köyü | Hayır | %98,2 | %1,8 | %87,7 | 65 |
| Temürtaht Köyü | Hayır | %93,8 | %6,3 | %87,9 | 91 |
| Yaşaroğlu Köyü | Hayır | %100,0 | %0,0 | %95,1 | 61 |
| Yazeli Köyü | Hayır | %97,5 | %2,5 | %78,8 | 52 |
| Yeldeğen Köyü | Hayır | %90,5 | %9,5 | %84,0 | 25 |
| Yeni Mahallesi | Hayır | %93,0 | %7,0 | %69,5 | 535 |
| Yenibudak Köyü | Hayır | %78,3 | %21,7 | %135,3 | 17 |
| Yukarıoyumca Köyü | Hayır | %51,6 | %48,4 | %281,8 | 22 |
İlgili sonuçlar