Yalova Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Yalova Merkez sonuçlarında Hayır %51,4 ile birinci, Evet %48,6 ile ikinci; fark 2,8 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 2,6 puan üstünde. 26 mahalle ve köy arasından 12'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü Kazımiye Köyü (%68,6); Evet en güçlü Kurtköy (%82,8). Katılım %85,1 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yalova Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Yalova Merkez, Yalova, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Yalova Merkez | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 41.286 | %51,4 | %50,3 | %48,8 | +2,6 |
| Evet | 39.003 | %48,6 | %49,7 | %51,2 | −2,6 |
Yalova Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 245 | 95.922 | 81.634 | %85,1 | 80.289 | 1.345 |
Yalova Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | Hayır | %53,3 | %46,7 | %85,8 | 8.043 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | Evet | %42,5 | %57,5 | %81,2 | 6.930 |
| Bahçelievler Mahallesi | Hayır | %66,4 | %33,6 | %85,0 | 9.502 |
| Bayraktepe Mahallesi | Evet | %44,6 | %55,4 | %82,6 | 5.778 |
| Dere Mahallesi | Evet | %48,7 | %51,3 | %85,2 | 6.189 |
| Elmalık Köyü | Evet | %31,5 | %68,5 | %89,7 | 1.386 |
| Esadiye Köyü | Evet | %48,2 | %51,8 | %89,2 | 130 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | Hayır | %54,3 | %45,7 | %85,9 | 7.081 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | Hayır | %50,6 | %49,4 | %87,7 | 8.689 |
| Güneyköy | Hayır | %56,5 | %43,5 | %85,4 | 355 |
| Hacımehmet Köyü | Evet | %36,5 | %63,5 | %86,6 | 635 |
| İsmet Paşa Mahallesi | Evet | %49,1 | %50,9 | %85,3 | 8.779 |
| Kadıköy-Merkez Mahallesi | Evet | %42,8 | %57,2 | %88,4 | 2.887 |
| Kadıköy-Özden Mahallesi | Hayır | %63,7 | %36,3 | %84,5 | 2.015 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | Evet | %49,5 | %50,5 | %82,6 | 2.941 |
| Kazımiye Köyü | Hayır | %68,6 | %31,4 | %76,9 | 1.691 |
| Kirazlı Köyü | Evet | %42,2 | %57,8 | %89,6 | 550 |
| Kurtköy | Evet | %17,2 | %82,8 | %76,1 | 410 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | Evet | %38,4 | %61,6 | %82,9 | 4.479 |
| Paşakent Mahallesi | Hayır | %57,1 | %42,9 | %87,5 | 1.421 |
| Rüstem Paşa Mahallesi | Hayır | %58,9 | %41,1 | %86,6 | 5.015 |
| Safran Köyü | Evet | %44,4 | %55,6 | %85,7 | 1.140 |
| Samanlı Köyü | Hayır | %54,3 | %45,7 | %84,7 | 1.749 |
| Soğucak Köyü | Hayır | %62,7 | %37,3 | %89,7 | 349 |
| Sugören Köyü | Evet | %48,9 | %51,1 | %91,3 | 1.317 |
| Süleyman Bey Mahallesi | Hayır | %53,3 | %46,7 | %85,3 | 6.461 |
İlgili sonuçlar