Doğubayazıt 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Doğubayazıt sonuçlarında HDP %79,5 ile birinci, AK Parti %14,3 ile ikinci; fark 65,2 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 68,0 puan üstünde. 84 mahalle ve köy arasından 80'inde HDP önde. HDP en güçlü Aktarla Köyü (%95,3); AK Parti en güçlü Tulumlu Köyü (%73,9). Katılım %76,9 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Doğubayazıt 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Doğubayazıt, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Doğubayazıt | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 39.245 | %79,5 | %63,6 | %11,5 | +68,0 |
| AK Parti | 7.060 | %14,3 | %27,8 | %41,6 | −27,3 |
| CHP | 1.049 | %2,1 | %2,4 | %22,6 | −20,5 |
| MHP | 595 | %1,2 | %2,3 | %11,0 | −9,8 |
| İYİ Parti | 499 | %1,0 | %1,6 | %10,1 | −9,1 |
| HÜDA PAR | 453 | %0,9 | %0,8 | %0,3 | +0,6 |
| Saadet | 209 | %0,4 | %0,8 | %1,3 | −0,9 |
| Vatan Partisi | 90 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 19 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Doğubayazıt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 224 | 66.677 | 51.296 | %76,9 | 49.337 | 1.959 |
Doğubayazıt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdigör Mahallesi | HDP | %75,4 | %17,0 | %79,3 | 946 |
| Ahmedihani Mahallesi | HDP | %77,1 | %14,6 | %76,9 | 6.857 |
| Aktarla Köyü | HDP | %95,3 | %3,1 | %75,6 | 86 |
| Aktuğlu Köyü | HDP | %72,3 | %19,1 | %79,7 | 64 |
| Alıntepe Köyü | HDP | %87,1 | %8,9 | %76,6 | 167 |
| Aşağıtavla Köyü | HDP | %88,2 | %7,2 | %72,5 | 382 |
| Atabakan Köyü | HDP | %73,2 | %22,0 | %66,9 | 347 |
| Ayrancı Köyü | HDP | %64,4 | %29,8 | %81,9 | 260 |
| Bardaklı Köyü | HDP | %95,1 | %3,3 | %62,2 | 942 |
| Barındı Köyü | HDP | %84,7 | %8,3 | %87,2 | 86 |
| Barış Mahallesi | HDP | %85,3 | %10,2 | %79,7 | 2.118 |
| Başköy | HDP | %86,3 | %7,4 | %84,7 | 118 |
| Bereket Köyü | HDP | %88,6 | %6,7 | %82,2 | 129 |
| Bezirhane Köyü | HDP | %85,8 | %7,5 | %74,8 | 151 |
| Binkaya Köyü | AK Parti | %45,4 | %50,8 | %73,4 | 184 |
| Bozkurt Köyü | HDP | %92,4 | %4,2 | %79,8 | 188 |
| Bölücek Köyü | HDP | %80,5 | %12,2 | %74,5 | 55 |
| Bulakbaşı Köyü | HDP | %75,0 | %19,4 | %82,2 | 45 |
| Buyuretti Köyü | HDP | %90,5 | %5,8 | %74,6 | 197 |
| Büyük Ağrı Mahallesi | HDP | %82,8 | %12,2 | %79,3 | 3.221 |
| Çalıköy | HDP | %81,2 | %3,5 | %87,6 | 105 |
| Çetenli Köyü | HDP | %66,4 | %24,7 | %75,0 | 625 |
| Çiftepınar Mahallesi | HDP | %58,9 | %23,0 | %72,6 | 5.302 |
| Çiftlikköy | HDP | %91,2 | %6,8 | %82,3 | 883 |
| Çömçeli Köyü | HDP | %74,4 | %16,8 | %74,6 | 173 |
| Dağdelen Köyü | HDP | %81,5 | %11,6 | %88,3 | 171 |
| Dalbahçe Köyü | HDP | %77,2 | %17,1 | %71,1 | 550 |
| Dolaklı Köyü | HDP | %93,2 | %2,5 | %76,7 | 446 |
| Eskisu Köyü | HDP | %67,0 | %30,8 | %79,7 | 123 |
| Esnemez Köyü | HDP | %59,7 | %31,5 | %73,3 | 909 |
| Göller Köyü | HDP | %66,7 | %22,2 | %94,7 | 38 |
| Gözükara Köyü | HDP | %92,5 | %5,6 | %75,5 | 216 |
| Güllüce Köyü | HDP | %87,0 | %12,6 | %76,3 | 337 |
| Gültepe Köyü | HDP | %82,3 | %15,2 | %71,3 | 286 |
| Günyolu Köyü | HDP | %87,8 | %8,3 | %64,8 | 253 |
| Gürbulak Köyü | HDP | %77,9 | %10,5 | %86,9 | 1.061 |
| Hasankeyf Mahallesi | HDP | %87,5 | %7,7 | %80,7 | 2.706 |
| Hürriyet Mahallesi | HDP | %85,9 | %10,6 | %80,7 | 3.065 |
| İncesu Köyü | HDP | %81,9 | %9,4 | %69,0 | 277 |
| İshakpaşa Mahallesi | HDP | %77,5 | %17,1 | %79,0 | 3.809 |
| Kalecik Köyü | HDP | %85,8 | %10,2 | %77,2 | 368 |
| Karabulak Köyü | HDP | %81,1 | %13,4 | %73,1 | 1.109 |
| Karaburun Köyü | HDP | %75,2 | %18,2 | %69,4 | 183 |
| Karaca Köyü | HDP | %54,3 | %37,9 | %80,5 | 154 |
| Karakent Köyü | AK Parti | %34,7 | %60,8 | %81,0 | 279 |
| Karaseyh Köyü | HDP | %89,9 | %6,5 | %80,0 | 180 |
| Kargakonmaz Köyü | HDP | %88,5 | %10,6 | %69,7 | 165 |
| Kazan Köyü | HDP | %72,0 | %18,0 | %75,0 | 68 |
| Kızılkaya Köyü | HDP | %82,7 | %14,2 | %62,6 | 273 |
| Koçkıran Mahallesi | HDP | %78,9 | %17,1 | %77,8 | 2.689 |
| Kutlubulak Köyü | HDP | %54,2 | %40,8 | %63,2 | 304 |
| Melikşah Köyü | HDP | %60,7 | %32,1 | %80,6 | 36 |
| Mescitköy | AK Parti | %33,8 | %64,7 | %96,6 | 145 |
| Ortadirek Köyü | HDP | %88,9 | %8,3 | %64,0 | 514 |
| Ortaköy | HDP | %80,7 | %12,4 | %74,9 | 203 |
| Örmeli Köyü | HDP | %69,4 | %17,7 | %65,1 | 106 |
| Örtülü Köyü | HDP | %89,0 | %7,0 | %92,5 | 305 |
| Pullutarla Köyü | HDP | %82,4 | %10,3 | %77,8 | 99 |
| Sağdıç Köyü | HDP | %91,0 | %6,2 | %74,3 | 561 |
| Sağlıksuyu Köyü | HDP | %56,2 | %33,2 | %76,1 | 326 |
| Sanayi Mahallesi | HDP | %87,0 | %9,3 | %78,5 | 3.146 |
| Sarıbıyık Köyü | HDP | %92,1 | %6,0 | %78,0 | 337 |
| Sarıgül Mahallesi | HDP | %76,2 | %14,6 | %85,1 | 509 |
| Sazoba Köyü | HDP | %77,1 | %12,5 | %92,5 | 53 |
| Somkaya Köyü | HDP | %63,4 | %33,0 | %78,0 | 382 |
| Suluçem Köyü | HDP | %85,1 | %10,5 | %76,6 | 487 |
| Tanıktepe Köyü | HDP | %75,4 | %19,7 | %65,6 | 326 |
| Telçeker Köyü | HDP | %80,7 | %11,4 | %73,7 | 1.059 |
| Topçatan Köyü | HDP | %93,4 | %4,3 | %79,2 | 677 |
| Tulumlu Köyü | AK Parti | %24,6 | %73,9 | %86,9 | 84 |
| Tutak Köyü | HDP | %87,2 | %9,6 | %74,2 | 566 |
| Uluyol Mahallesi | HDP | %74,0 | %20,2 | %75,4 | 4.086 |
| Uzunyazı Köyü | HDP | %90,8 | %5,7 | %86,2 | 319 |
| Üçgöze Köyü | HDP | %77,9 | %13,2 | %83,1 | 83 |
| Üçmurat Köyü | HDP | %95,1 | %4,9 | %91,1 | 45 |
| Üzengili Köyü | HDP | %84,5 | %9,5 | %78,1 | 270 |
| Vatan Mahallesi | HDP | %85,7 | %10,5 | %76,8 | 2.017 |
| Yağmurdüşen Köyü | HDP | %94,6 | %2,9 | %70,0 | 406 |
| Yalınsaz Köyü | HDP | %87,9 | %7,3 | %87,3 | 150 |
| Yanoba Köyü | HDP | %84,6 | %13,1 | %66,4 | 223 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %88,9 | %8,2 | %77,1 | 4.423 |
| Yeniharman Köyü | HDP | %70,4 | %27,8 | %79,7 | 69 |
| Yılanlı Köyü | HDP | %86,5 | %10,1 | %81,9 | 851 |
| Yukarıtavla Köyü | HDP | %64,7 | %30,4 | %70,1 | 164 |
İlgili sonuçlar