Bingöl Merkez 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Bingöl Merkez sonuçlarında AK Parti %56,6 ile birinci, HDP %26,6 ile ikinci; fark 30,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 15,0 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,6 (+15,1 puan). 117 mahalle ve köy arasından 94'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuşburnu Köyü (%93,7); HDP en güçlü Dallıtepe Köyü (%84,5). Katılım %81,7 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bingöl Merkez 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Bingöl Merkez, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bingöl Merkez | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 45.579 | %56,6 | %54,9 | %41,6 | +15,0 |
| HDP | 21.448 | %26,6 | %27,1 | %11,5 | +15,1 |
| MHP | 4.419 | %5,5 | %5,8 | %11,0 | −5,5 |
| İYİ Parti | 3.273 | %4,1 | %4,0 | %10,1 | −6,0 |
| HÜDA PAR | 3.176 | %3,9 | %4,5 | %0,3 | +3,6 |
| CHP | 1.045 | %1,3 | %1,8 | %22,6 | −21,3 |
| Saadet | 924 | %1,1 | %1,1 | %1,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 144 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
Bingöl Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 345 | 103.161 | 84.313 | %81,7 | 80.530 | 3.783 |
Bingöl Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçeli Köyü | AK Parti | %89,9 | %3,5 | %89,9 | 813 |
| Ağaçyolu Köyü | AK Parti | %63,0 | %26,1 | %75,8 | 62 |
| Akdurmuş Köyü | AK Parti | %88,1 | %4,4 | %82,5 | 166 |
| Alatepe Köyü | AK Parti | %91,4 | %5,6 | %89,8 | 443 |
| Alibir Köyü | AK Parti | %67,9 | %22,6 | %86,5 | 104 |
| Altınışık Köyü | AK Parti | %86,4 | %0,0 | %143,8 | 16 |
| Ardıçtepe Köyü | AK Parti | %47,1 | %10,6 | %79,6 | 113 |
| Arıcılar Köyü | AK Parti | %69,5 | %26,3 | %78,2 | 124 |
| Aşağıakpınar Köyü | AK Parti | %90,7 | %2,7 | %97,5 | 160 |
| Aşağıköy | HDP | %27,8 | %63,9 | %72,0 | 175 |
| Az Köyü | AK Parti | %80,0 | %14,5 | %91,9 | 62 |
| Bahçeli Köyü | HDP | %24,8 | %68,6 | %98,3 | 118 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %39,9 | %81,0 | 5.056 |
| Balıklıçay Köyü | AK Parti | %86,7 | %7,2 | %93,4 | 197 |
| Balpınar Köyü | HDP | %30,0 | %35,0 | %51,2 | 41 |
| Bilaloğlu Köyü | AK Parti | %81,6 | %13,5 | %83,1 | 178 |
| Büyüktekören Köyü | AK Parti | %76,6 | %13,3 | %85,2 | 305 |
| Çavuşlar Köyü | AK Parti | %83,5 | %6,4 | %89,7 | 1.556 |
| Çayağzı Köyü | AK Parti | %64,6 | %14,2 | %82,0 | 139 |
| Çayboyu Köyü | AK Parti | %70,2 | %12,8 | %96,3 | 54 |
| Çeltiksuyu Köyü | AK Parti | %54,5 | %28,0 | %84,5 | 892 |
| Çevrimpınar Köyü | AK Parti | %62,6 | %36,0 | %92,8 | 307 |
| Çiçekdere Köyü | AK Parti | %58,1 | %0,0 | %86,1 | 166 |
| Çiçekyayla Köyü | AK Parti | %77,8 | %13,9 | %90,6 | 85 |
| Çiriş Köyü | HDP | %42,4 | %45,5 | %89,5 | 86 |
| Çobantaşı Köyü | AK Parti | %74,9 | %16,8 | %88,7 | 336 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %71,4 | %13,4 | %89,7 | 321 |
| Dallıtepe Köyü | HDP | %4,2 | %84,5 | %93,9 | 82 |
| Dikköy | AK Parti | %60,3 | %4,0 | %79,4 | 588 |
| Dikme Köyü | AK Parti | %75,5 | %20,7 | %88,8 | 277 |
| Direkli Köyü | AK Parti | %83,1 | %13,0 | %98,8 | 80 |
| Dişbudak Köyü | HDP | %39,6 | %54,7 | %94,8 | 58 |
| Dügernan Köyü | AK Parti | %44,1 | %23,5 | %129,6 | 27 |
| Düzyayla Köyü | AK Parti | %62,5 | %18,8 | %104,8 | 63 |
| Ekinyolu Köyü | HDP | %45,9 | %47,8 | %79,7 | 1.092 |
| Elmalı Köyü | AK Parti | %86,4 | %0,3 | %95,4 | 637 |
| Emtağ Köyü | AK Parti | %48,7 | %47,5 | %65,8 | 523 |
| Erdemli Köyü | HDP | %42,6 | %43,1 | %84,4 | 269 |
| Erentepe Köyü | AK Parti | %58,9 | %28,6 | %92,2 | 64 |
| Garip Köyü | AK Parti | %69,0 | %14,8 | %79,8 | 382 |
| Gökçekanat Köyü | HDP | %13,2 | %78,9 | %73,9 | 261 |
| Gökçeli Köyü | AK Parti | %85,1 | %1,3 | %87,5 | 360 |
| Gökdere Köyü | HDP | %9,0 | %78,7 | %78,3 | 258 |
| Göltepesi Köyü | AK Parti | %93,0 | %4,2 | %98,3 | 756 |
| Gözeler Köyü | AK Parti | %67,4 | %22,6 | %81,9 | 728 |
| Gözer Köyü | AK Parti | %88,3 | %5,9 | %100,3 | 356 |
| Gümüşlü Köyü | AK Parti | %62,5 | %25,9 | %76,2 | 151 |
| Güngören Köyü | HDP | %45,1 | %50,0 | %85,9 | 128 |
| Gürpınar Köyü | AK Parti | %78,7 | %12,8 | %83,9 | 56 |
| Güveçli Köyü | AK Parti | %68,3 | %19,7 | %82,6 | 983 |
| Haziran Köyü | AK Parti | %75,2 | %1,9 | %88,7 | 124 |
| Ilıcalar-Çay Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %45,1 | %91,9 | 99 |
| Ilıcalar-Ilıca Mahallesi | AK Parti | %79,0 | %6,9 | %93,8 | 714 |
| Ilıcalar-İçpınar Mahallesi | AK Parti | %80,9 | %3,5 | %91,6 | 262 |
| Ilıcalar-Kamışlı Mahallesi | AK Parti | %84,3 | %2,9 | %92,3 | 581 |
| Ilıcalar-Kılıçlı Mahallesi | AK Parti | %92,9 | %2,7 | %100,9 | 114 |
| Ilıcalar-Uzundere Mahallesi | AK Parti | %86,7 | %10,5 | %91,2 | 329 |
| İçmeler Mahallesi | AK Parti | %58,4 | %21,1 | %80,2 | 2.368 |
| İnalı Mahallesi | AK Parti | %47,0 | %31,5 | %81,9 | 4.557 |
| İncesu Köyü | HDP | %38,6 | %56,4 | %74,9 | 338 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %53,4 | %22,3 | %78,5 | 4.283 |
| Kardeşler Köyü | AK Parti | %83,8 | %3,7 | %91,3 | 426 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %52,2 | %26,9 | %79,8 | 2.502 |
| Kartal Köyü | AK Parti | %78,1 | %15,9 | %90,6 | 171 |
| Kılçadır Köyü | AK Parti | %50,0 | %11,2 | %76,7 | 344 |
| Kıran Köyü | AK Parti | %69,9 | %23,7 | %80,6 | 237 |
| Köklü Köyü | AK Parti | %81,6 | %4,4 | %97,6 | 126 |
| Kumgeçit Köyü | AK Parti | %73,8 | %1,8 | %86,5 | 341 |
| Kurtuluş Köyü | HDP | %8,9 | %66,7 | %97,9 | 48 |
| Kuruca Köyü | HDP | %40,7 | %51,3 | %80,4 | 255 |
| Kurudere Köyü | AK Parti | %79,1 | %15,0 | %82,6 | 230 |
| Kuşburnu Köyü | AK Parti | %93,7 | %0,0 | %103,7 | 107 |
| Kuşkondu Köyü | AK Parti | %60,0 | %37,1 | %87,7 | 130 |
| Küçüktekören Köyü | AK Parti | %61,6 | %29,3 | %87,5 | 200 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %52,2 | %28,5 | %80,9 | 11.229 |
| Mirzan Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %33,2 | %81,3 | 2.495 |
| Oğuldere Köyü | HDP | %19,3 | %65,8 | %101,7 | 116 |
| Olukpınar Köyü | AK Parti | %86,8 | %5,3 | %97,6 | 41 |
| Ormanardı Köyü | AK Parti | %64,6 | %12,9 | %85,6 | 418 |
| Ortaçanak Köyü | HDP | %31,0 | %59,5 | %58,9 | 73 |
| Ortaköy | HDP | %26,5 | %64,7 | %95,6 | 45 |
| Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %30,5 | %78,9 | 7.665 |
| Sancak-Akbudak Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %29,4 | %78,7 | 94 |
| Sancak-Büyükbaşköy Mahallesi | HDP | %43,8 | %46,0 | %85,3 | 217 |
| Sancak-Çimenli Mahallesi | AK Parti | %56,3 | %35,6 | %80,5 | 123 |
| Sancak-Hoşkar Mahallesi | AK Parti | %45,6 | %43,9 | %88,2 | 440 |
| Sancak-Karapınar Mahallesi | HDP | %29,8 | %55,1 | %88,1 | 277 |
| Sancak-Küçükbaşköy Mahallesi | AK Parti | %48,6 | %46,8 | %91,1 | 124 |
| Sancak-Sarıgümüş Mahallesi | HDP | %20,5 | %70,1 | %84,5 | 155 |
| Sancak-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %71,3 | %24,8 | %87,5 | 271 |
| Sancaklı Köyü | AK Parti | %71,3 | %25,3 | %81,6 | 223 |
| Saray Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %29,5 | %79,0 | 3.586 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %63,7 | %26,5 | %78,8 | 1.380 |
| Selahaddin-İ Eyyubi Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %20,1 | %77,8 | 1.634 |
| Simani Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %35,1 | %79,1 | 5.242 |
| Sudüğünü Köyü | AK Parti | %84,6 | %5,5 | %96,2 | 904 |
| Suvaran Köyü | HDP | %47,0 | %48,7 | %88,3 | 137 |
| Sütgölü Köyü | AK Parti | %57,6 | %39,3 | %96,1 | 255 |
| Şabanköy | AK Parti | %52,3 | %43,8 | %84,8 | 198 |
| Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi | AK Parti | %57,1 | %20,1 | %76,6 | 9.083 |
| Tepebaşı Köyü | AK Parti | %48,2 | %39,3 | %117,0 | 53 |
| Topalan Köyü | AK Parti | %67,2 | %16,4 | %85,4 | 82 |
| Uğurova Köyü | AK Parti | %67,7 | %24,6 | %85,1 | 87 |
| Uzunsavat Köyü | AK Parti | %71,0 | %21,5 | %90,7 | 108 |
| Yamaç Köyü | AK Parti | %78,3 | %3,3 | %81,0 | 247 |
| Yaygınçayır Köyü | AK Parti | %51,6 | %38,5 | %81,9 | 155 |
| Yazgülü Köyü | AK Parti | %71,8 | %19,4 | %90,4 | 146 |
| Yelesen Köyü | AK Parti | %71,2 | %24,4 | %83,8 | 320 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %50,5 | %32,9 | %81,0 | 4.892 |
| Yenibaşlar Köyü | AK Parti | %81,9 | %1,7 | %95,9 | 996 |
| Yeniköy | HDP | %23,4 | %69,4 | %84,2 | 412 |
| Yenişehir Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %34,6 | %80,7 | 4.969 |
| Yeşilköy | AK Parti | %56,3 | %19,7 | %82,8 | 93 |
| Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %55,8 | %23,3 | %81,0 | 4.364 |
| Yolçatı Köyü | AK Parti | %56,4 | %38,4 | %77,3 | 229 |
| Yukarıakpınar Köyü | AK Parti | %51,5 | %27,8 | %97,1 | 103 |
| Yumaklı Köyü | HDP | %27,0 | %63,1 | %74,7 | 340 |
İlgili sonuçlar