Karakoyunlu 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Karakoyunlu sonuçlarında HDP %37,7 ile birinci, MHP %32,1 ile ikinci; fark 5,6 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 26,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,1 (+21,1 puan). 20 mahalle ve köy arasından 9'unda HDP önde. HDP en güçlü Mürşitali Köyü (%92,2); MHP en güçlü Kaçardoğanşalı Köyü (%73,7). Katılım %76,1 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karakoyunlu 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Karakoyunlu, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karakoyunlu | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 2.538 | %37,7 | %45,1 | %11,5 | +26,2 |
| MHP | 2.160 | %32,1 | %24,0 | %11,0 | +21,1 |
| AK Parti | 1.376 | %20,4 | %19,5 | %41,6 | −21,1 |
| İYİ Parti | 333 | %4,9 | %5,9 | %10,1 | −5,1 |
| CHP | 136 | %2,0 | %2,3 | %22,6 | −20,6 |
| Saadet | 92 | %1,4 | %2,0 | %1,3 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 25 | %0,4 | %0,2 | %0,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
Karakoyunlu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 33 | 8.995 | 6.844 | %76,1 | 6.731 | 113 |
Karakoyunlu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aktaş Köyü | HDP | %77,3 | %6,4 | %53,5 | 269 |
| Aşağıalican Köyü | HDP | %46,2 | %9,5 | %78,4 | 222 |
| Bayatdoğanşalı Köyü | MHP | %0,0 | %45,2 | %78,7 | 202 |
| Bekirhanlı Köyü | HDP | %81,5 | %2,8 | %79,6 | 275 |
| Bulakbaşı Köyü | HDP | %66,3 | %5,7 | %54,1 | 780 |
| Cennetabat Köyü | MHP | %17,7 | %49,7 | %85,0 | 173 |
| Ergenekon Mahallesi | MHP | %4,1 | %55,7 | %76,6 | 1.041 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %0,2 | %57,8 | %82,2 | 597 |
| Gökçeli Köyü | MHP | %11,9 | %54,8 | %88,5 | 148 |
| İslamköy | AK Parti | %1,3 | %0,4 | %107,7 | 209 |
| Kaçardoğanşalı Köyü | MHP | %0,2 | %73,7 | %90,7 | 539 |
| Kerimbeyli Köyü | HDP | %86,2 | %1,5 | %73,2 | 811 |
| Koçkıran Köyü | MHP | %0,3 | %58,6 | %80,8 | 422 |
| Mürşitali Köyü | HDP | %92,2 | %1,4 | %78,7 | 1.116 |
| Orta Alican Köyü | MHP | %24,3 | %39,6 | %79,0 | 143 |
| Şıracı Köyü | MHP | %13,5 | %45,2 | %75,7 | 210 |
| Taşburun Köyü | MHP | %6,0 | %66,0 | %71,0 | 860 |
| Yazlık Köyü | HDP | %57,8 | %11,0 | %59,1 | 186 |
| Yukarıalican Köyü | HDP | %77,8 | %1,3 | %80,4 | 398 |
| Zülfikarköy | HDP | %38,8 | %26,0 | %81,2 | 394 |
İlgili sonuçlar