Vize 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Vize sonuçlarında CHP %47,2 ile birinci, AK Parti %25,4 ile ikinci; fark 21,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%22,6) 24,5 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,0 (+7,9 puan). 36 mahalle ve köy arasından 29'unda CHP önde. CHP en güçlü Kıyıköy-Kale Mahallesi (%67,1); AK Parti en güçlü Balkaya Köyü (%68,2). Katılım %90,7 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Vize 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Vize, Kırklareli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Vize | Kırklareli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 9.329 | %47,2 | %48,1 | %22,6 | +24,5 |
| AK Parti | 5.025 | %25,4 | %25,8 | %41,6 | −16,2 |
| İYİ Parti | 3.552 | %18,0 | %16,6 | %10,1 | +7,9 |
| MHP | 1.226 | %6,2 | %4,7 | %11,0 | −4,8 |
| HDP | 242 | %1,2 | %3,0 | %11,5 | −10,3 |
| Saadet | 126 | %0,6 | %0,6 | %1,3 | −0,7 |
| Vatan Partisi | 55 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 50 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
Vize seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 79 | 22.437 | 20.341 | %90,7 | 19.781 | 560 |
Vize mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akıncılar Köyü | CHP | %48,8 | %16,4 | %93,5 | 323 |
| Akpınar Köyü | CHP | %50,9 | %21,8 | %91,7 | 326 |
| Aksicim Köyü | AK Parti | %9,1 | %67,9 | %91,3 | 208 |
| Balkaya Köyü | AK Parti | %10,3 | %68,2 | %89,6 | 221 |
| Çakıllı-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %54,7 | %14,3 | %93,5 | 672 |
| Çakıllı-Hürriyet Mahallesi | CHP | %53,8 | %17,9 | %95,4 | 453 |
| Çakıllı-Zafer Mahallesi | CHP | %53,0 | %16,6 | %92,7 | 593 |
| Çavuşköy | CHP | %55,7 | %26,0 | %91,4 | 220 |
| Çövenli Köyü | CHP | %46,2 | %24,4 | %87,7 | 277 |
| Develi Köyü | CHP | %44,9 | %37,4 | %96,4 | 111 |
| Devlet Mahallesi | CHP | %46,0 | %22,2 | %90,2 | 5.420 |
| Doğanca Köyü | CHP | %53,8 | %25,0 | %92,6 | 377 |
| Düzova Köyü | CHP | %65,4 | %14,3 | %87,4 | 326 |
| Evren Mahallesi | CHP | %47,3 | %25,6 | %89,5 | 2.085 |
| Evrencik Köyü | CHP | %54,5 | %24,0 | %88,3 | 565 |
| Evrenli Köyü | CHP | %48,7 | %18,4 | %91,5 | 812 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %48,0 | %18,9 | %91,7 | 797 |
| Hamidiye Köyü | AK Parti | %25,5 | %48,9 | %97,9 | 48 |
| Hasbuğa Köyü | CHP | %43,8 | %25,9 | %89,7 | 506 |
| Kale Mahallesi | CHP | %59,6 | %13,3 | %89,9 | 564 |
| Kışlacık Köyü | AK Parti | %33,4 | %36,1 | %89,2 | 566 |
| Kıyıköy-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %64,7 | %20,3 | %95,3 | 468 |
| Kıyıköy-Güven Mahallesi | CHP | %55,1 | %27,1 | %89,0 | 775 |
| Kıyıköy-Kale Mahallesi | CHP | %67,1 | %20,9 | %90,1 | 425 |
| Kızılağaç Köyü | CHP | %53,7 | %17,6 | %91,4 | 465 |
| Kömürköy | AK Parti | %40,8 | %41,4 | %86,3 | 408 |
| Küçükyayla Köyü | CHP | %44,1 | %25,4 | %93,7 | 366 |
| Mehmet Akif Mahallesi | CHP | %50,4 | %22,6 | %90,3 | 628 |
| Müsellim Köyü | CHP | %47,8 | %25,0 | %91,8 | 257 |
| Namık Kemal Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %45,6 | %89,9 | 830 |
| Okçular Köyü | CHP | %41,7 | %20,1 | %93,8 | 291 |
| Pazarlı Köyü | CHP | %47,1 | %25,5 | %93,2 | 176 |
| Sergen Köyü | AK Parti | %26,6 | %46,0 | %89,9 | 1.083 |
| Sofular Köyü | CHP | %53,8 | %23,1 | %88,6 | 70 |
| Soğucak Köyü | CHP | %61,6 | %17,8 | %90,5 | 357 |
| Topçuköy | CHP | %45,0 | %30,0 | %89,9 | 368 |
İlgili sonuçlar