Çayırova 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Çayırova sonuçlarında AK Parti %48,8 ile birinci, CHP %19,0 ile ikinci; fark 29,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 7,3 puan üstünde. 9 mahalle ve köy arasından 8'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yeni Mahallesi (%60,2); CHP en güçlü İnönü Mahallesi (%38,7). Katılım %89,2 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çayırova 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Çayırova, Kocaeli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çayırova | Kocaeli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 37.734 | %48,8 | %47,3 | %41,6 | +7,3 |
| CHP | 14.685 | %19,0 | %20,0 | %22,6 | −3,6 |
| MHP | 9.500 | %12,3 | %11,3 | %11,0 | +1,3 |
| HDP | 7.221 | %9,3 | %7,0 | %11,5 | −2,2 |
| İYİ Parti | 5.248 | %6,8 | %10,4 | %10,1 | −3,3 |
| Saadet | 1.699 | %2,2 | %2,2 | %1,3 | +0,8 |
| HÜDA PAR | 121 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 89 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 29 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
Çayırova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 242 | 88.216 | 78.674 | %89,2 | 77.289 | 1.385 |
Çayırova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akse Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %25,7 | %88,5 | 11.940 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %51,4 | %12,7 | %88,7 | 10.363 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %26,8 | %87,2 | 8.478 |
| Çayırova Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %12,3 | %89,4 | 8.919 |
| Emek Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %23,5 | %90,0 | 7.353 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %31,7 | %38,7 | %91,8 | 6.113 |
| Özgürlük Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %16,8 | %88,9 | 19.219 |
| Şekerpınar Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %13,3 | %90,4 | 1.815 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %60,2 | %10,3 | %89,9 | 14.016 |
İlgili sonuçlar