Ömerli 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Ömerli sonuçlarında AK Parti %47,1 ile birinci, HDP %37,7 ile ikinci; fark 9,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 5,6 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,7 (+26,1 puan). 36 mahalle ve köy arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kayaüstü Mahallesi (%87,9); HDP en güçlü Kaynakkaya Mahallesi (%94,4). Katılım %85,4 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ömerli 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Ömerli, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ömerli | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.264 | %47,1 | %29,5 | %41,6 | +5,6 |
| HDP | 2.607 | %37,7 | %60,6 | %11,5 | +26,1 |
| MHP | 564 | %8,1 | %2,4 | %11,0 | −2,9 |
| CHP | 231 | %3,3 | %2,8 | %22,6 | −19,3 |
| İYİ Parti | 95 | %1,4 | %1,0 | %10,1 | −8,7 |
| Saadet | 53 | %0,8 | %0,8 | %1,3 | −0,6 |
| HÜDA PAR | 51 | %0,7 | %2,1 | %0,3 | +0,4 |
| Vatan Partisi | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Ömerli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 49 | 8.637 | 7.375 | %85,4 | 6.924 | 451 |
Ömerli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyokuş Mahallesi | HDP | %28,6 | %55,1 | %148,5 | 33 |
| Alıçlı Mahallesi | AK Parti | %79,7 | %7,2 | %101,5 | 265 |
| Anıttepe Mahallesi | AK Parti | %82,2 | %0,7 | %74,6 | 193 |
| Beşikkaya Mahallesi | HDP | %26,7 | %69,7 | %74,9 | 259 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %20,7 | %80,3 | 1.423 |
| Çalışan Mahallesi | HDP | %24,1 | %67,2 | %109,1 | 55 |
| Çatalyurt Mahallesi | HDP | %41,3 | %49,2 | %151,2 | 43 |
| Çınaraltı Mahallesi | HDP | %28,4 | %66,1 | %87,2 | 642 |
| Çimenlik Mahallesi | HDP | %28,6 | %61,9 | %92,0 | 50 |
| Fıstıklı Mahallesi | HDP | %8,0 | %86,7 | %100,0 | 115 |
| Göllü Mahallesi | HDP | %9,2 | %86,2 | %88,1 | 176 |
| Güzelağaç Mahallesi | HDP | %30,0 | %55,7 | %114,1 | 64 |
| Havuzbaşı Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %42,1 | %114,7 | 34 |
| İkipınar Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %44,0 | %84,1 | 182 |
| Kayabalı Mahallesi | HDP | %16,8 | %76,8 | %101,6 | 128 |
| Kayadere Mahallesi | AK Parti | %73,0 | %9,9 | %77,5 | 187 |
| Kayagöze Mahallesi | HDP | %14,8 | %77,3 | %105,3 | 169 |
| Kayaüstü Mahallesi | AK Parti | %87,9 | %0,5 | %72,1 | 283 |
| Kaynakkaya Mahallesi | HDP | %4,3 | %94,4 | %87,2 | 376 |
| Kocakuyu Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %39,1 | %67,0 | 209 |
| Kocasırt Mahallesi | HDP | %22,7 | %71,2 | %112,5 | 64 |
| Ovabaşı Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %41,5 | %91,7 | 48 |
| Öztaş Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %20,6 | %112,1 | 33 |
| Pınarcık Mahallesi | HDP | %44,0 | %47,6 | %91,5 | 94 |
| Salihköy Mahallesi | AK Parti | %81,0 | %1,1 | %85,9 | 213 |
| Sivritepe Mahallesi | HDP | %19,0 | %75,9 | %93,7 | 63 |
| Sulakdere Mahallesi | HDP | %19,1 | %61,7 | %200,0 | 29 |
| Şafak Mahallesi | AK Parti | %66,5 | %12,6 | %81,0 | 469 |
| Taşgedik Mahallesi | HDP | %21,5 | %75,4 | %103,1 | 65 |
| Taşlıca Mahallesi | HDP | %22,5 | %70,0 | %131,1 | 74 |
| Tavuklu Mahallesi | HDP | %27,6 | %62,1 | %114,8 | 27 |
| Tekkuyu Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %36,0 | %51,4 | 109 |
| Tokdere Mahallesi | HDP | %24,1 | %70,4 | %109,6 | 52 |
| Ünsallı Mahallesi | HDP | %14,6 | %73,2 | %115,2 | 79 |
| Yaylatepe Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %8,0 | %81,7 | 142 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %58,8 | %21,8 | %80,0 | 2.190 |
İlgili sonuçlar