Yenişehir 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yenişehir sonuçlarında CHP %38,0 ile birinci, HDP %21,7 ile ikinci; fark 16,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%22,6) 15,3 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,7 (+10,2 puan). 32 mahalle ve köy arasından 22'sinde CHP önde. CHP en güçlü Pirireis Mahallesi (%53,5); HDP en güçlü Batıkent Mahallesi (%34,4). Katılım %87,8 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yenişehir 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yenişehir, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yenişehir | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 59.043 | %38,0 | %26,9 | %22,6 | +15,3 |
| HDP | 33.787 | %21,7 | %16,9 | %11,5 | +10,2 |
| AK Parti | 30.551 | %19,6 | %27,4 | %41,6 | −21,9 |
| İYİ Parti | 17.589 | %11,3 | %13,8 | %10,1 | +1,2 |
| MHP | 11.461 | %7,4 | %12,7 | %11,0 | −3,6 |
| Saadet | 958 | %0,6 | %0,7 | %1,3 | −0,7 |
| HÜDA PAR | 397 | %0,3 | %0,4 | %0,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 383 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 73 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
Yenişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 494 | 179.219 | 157.419 | %87,8 | 155.495 | 1.924 |
Yenişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 50. Yıl Mahallesi | CHP | %33,2 | %26,5 | %89,9 | 6.574 |
| Akkent Mahallesi | HDP | %31,2 | %31,5 | %87,8 | 11.360 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %38,1 | %21,4 | %88,1 | 7.601 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %39,6 | %19,0 | %87,6 | 10.332 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %35,8 | %22,3 | %88,1 | 9.234 |
| Batıkent Mahallesi | HDP | %28,1 | %34,4 | %87,4 | 7.806 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %47,1 | %14,3 | %88,7 | 12.396 |
| Çavak Mahallesi | CHP | %32,7 | %0,8 | %91,3 | 883 |
| Çiftlikköy Mahallesi | CHP | %37,1 | %20,0 | %82,2 | 13.197 |
| Çukurkeşli Mahallesi | CHP | %26,1 | %1,3 | %92,2 | 255 |
| Değirmençay Mahallesi | CHP | %33,7 | %1,1 | %93,1 | 807 |
| Deniz Mahallesi | HDP | %27,1 | %30,1 | %88,1 | 1.822 |
| Dumlupınar Mahallesi | CHP | %42,1 | %16,2 | %87,0 | 1.589 |
| Eğriçam Mahallesi | HDP | %29,4 | %32,5 | %86,4 | 12.280 |
| Emirler Mahallesi | CHP | %39,4 | %1,1 | %92,6 | 513 |
| Fuatmorel Mahallesi | CHP | %37,6 | %23,5 | %90,1 | 6.323 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %44,6 | %15,3 | %84,8 | 6.470 |
| Gökçebelen Mahallesi | AK Parti | %15,3 | %15,3 | %84,2 | 501 |
| Güvenevler Mahallesi | CHP | %42,6 | %17,8 | %87,5 | 14.385 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %43,2 | %18,4 | %89,1 | 12.335 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %49,5 | %16,8 | %86,1 | 4.666 |
| İnsu Mahallesi | MHP | %20,0 | %1,7 | %94,5 | 128 |
| Karahacılı Mahallesi | AK Parti | %22,5 | %0,7 | %93,8 | 631 |
| Kocahamzalı Mahallesi | AK Parti | %21,9 | %2,5 | %97,6 | 168 |
| Kocavilayet Mahallesi | CHP | %38,0 | %12,6 | %90,2 | 1.823 |
| Kuzeykent Mahallesi | HDP | %21,7 | %31,4 | %87,0 | 3.616 |
| Limonluk Mahallesi | CHP | %37,6 | %20,8 | %91,7 | 6.732 |
| Menteş Mahallesi | CHP | %32,4 | %26,3 | %89,0 | 12.944 |
| Palmiye Mahallesi | CHP | %47,6 | %18,4 | %87,9 | 4.564 |
| Pirireis Mahallesi | CHP | %53,5 | %13,4 | %89,7 | 6.871 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %31,1 | %0,8 | %86,8 | 144 |
| Uzunkaş Mahallesi | İYİ Parti | %19,0 | %0,4 | %93,7 | 269 |
İlgili sonuçlar