Yenişehir 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yenişehir sonuçlarında MHP %48,0 ile birinci, İYİ Parti %40,2 ile ikinci; fark 7,8 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%7,4) 40,5 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,2 (+32,4 puan). 71 mahalle ve köy arasından 45'inde MHP önde. MHP en güçlü Paşayayla Mahallesi (%85,7); İYİ Parti en güçlü Köprühisar Mahallesi (%72,3). Katılım %89,2 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yenişehir 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yenişehir, Bursa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yenişehir | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 16.637 | %48,0 | %0,9 | %7,4 | +40,5 |
| İYİ Parti | 13.931 | %40,2 | %7,6 | %7,8 | +32,4 |
| Saadet | 2.501 | %7,2 | %3,0 | %2,9 | +4,3 |
| HDP | 812 | %2,3 | %0,3 | %4,5 | −2,2 |
| DP | 234 | %0,7 | %1,7 | %1,0 | −0,3 |
| DSP | 165 | %0,5 | %0,4 | %1,0 | −0,5 |
| BBP | 124 | %0,4 | %0,9 | %1,6 | −1,2 |
| Bağımsızlar | 112 | %0,3 | %0,1 | %0,9 | −0,6 |
| Vatan Partisi | 91 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 80 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Yenişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 156 | 41.171 | 36.744 | %89,2 | 34.687 | 2.057 |
Yenişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afşar Mahallesi | İYİ Parti | %40,2 | %43,9 | %103,8 | 80 |
| Akbıyık Mahallesi | MHP | %52,0 | %31,6 | %79,3 | 251 |
| Akçapınar Mahallesi | MHP | %68,4 | %23,5 | %96,8 | 400 |
| Akdere Mahallesi | MHP | %57,3 | %33,6 | %96,8 | 125 |
| Alaylı Mahallesi | MHP | %50,3 | %42,0 | %93,2 | 162 |
| Ayaz Mahallesi | İYİ Parti | %43,5 | %46,5 | %95,6 | 182 |
| Aydoğdu Mahallesi | MHP | %65,4 | %27,6 | %97,1 | 174 |
| Barcın Mahallesi | İYİ Parti | %39,9 | %51,6 | %93,1 | 389 |
| Beypınar Mahallesi | MHP | %82,1 | %13,0 | %100,8 | 127 |
| Burcun Mahallesi | İYİ Parti | %29,9 | %37,9 | %101,0 | 199 |
| Cihadiye Mahallesi | MHP | %74,9 | %20,8 | %94,2 | 344 |
| Çamönü Mahallesi | İYİ Parti | %45,4 | %53,0 | %97,5 | 200 |
| Çardak Mahallesi | MHP | %56,9 | %36,0 | %95,4 | 216 |
| Çayır Mahallesi | MHP | %47,7 | %37,9 | %84,7 | 1.093 |
| Çayırlı Mahallesi | MHP | %76,6 | %20,1 | %92,2 | 294 |
| Çelebi Mahallesi | İYİ Parti | %30,9 | %65,4 | %91,4 | 592 |
| Çeltikçi Mahallesi | MHP | %53,1 | %34,2 | %77,9 | 561 |
| Çiçeközü Mahallesi | MHP | %80,3 | %10,4 | %94,6 | 445 |
| Demirboğa Mahallesi | MHP | %53,0 | %43,1 | %98,0 | 201 |
| Dereköy Mahallesi | İYİ Parti | %43,3 | %47,8 | %99,0 | 103 |
| Ebeköy Mahallesi | MHP | %68,1 | %27,7 | %94,4 | 251 |
| Eğerce Mahallesi | MHP | %69,4 | %25,0 | %94,4 | 233 |
| Fethiye Mahallesi | MHP | %47,8 | %44,6 | %93,4 | 196 |
| Gökçesu Mahallesi | İYİ Parti | %31,6 | %57,0 | %97,7 | 130 |
| Gündoğan Mahallesi | MHP | %42,3 | %41,3 | %86,1 | 1.099 |
| Günece Mahallesi | İYİ Parti | %35,1 | %52,2 | %97,9 | 145 |
| Hayriye Mahallesi | MHP | %53,8 | %37,9 | %93,3 | 282 |
| Hıdırbali Mahallesi | İYİ Parti | %40,4 | %46,2 | %82,8 | 430 |
| İncirli Mahallesi | MHP | %56,5 | %40,0 | %96,5 | 370 |
| Karaamca Mahallesi | MHP | %56,1 | %26,4 | %96,2 | 184 |
| Karabahadır Mahallesi | MHP | %54,8 | %31,0 | %93,5 | 46 |
| Karacaahmet Mahallesi | MHP | %63,1 | %28,8 | %99,1 | 117 |
| Karacaali Mahallesi | İYİ Parti | %36,4 | %56,0 | %97,2 | 216 |
| Karaköy Mahallesi | MHP | %58,9 | %34,5 | %93,3 | 194 |
| Karasıl Mahallesi | MHP | %48,5 | %47,8 | %93,1 | 305 |
| Kavaklı Mahallesi | MHP | %71,0 | %22,6 | %95,8 | 448 |
| Kıblepınar Mahallesi | MHP | %78,1 | %12,5 | %89,7 | 39 |
| Kızılhisar Mahallesi | MHP | %53,1 | %43,0 | %92,8 | 223 |
| Kızılköy Mahallesi | İYİ Parti | %33,3 | %65,1 | %91,0 | 221 |
| Kirazlıyayla Mahallesi | MHP | %74,3 | %23,8 | %96,3 | 107 |
| Koyunhisar Mahallesi | İYİ Parti | %42,8 | %50,1 | %91,6 | 581 |
| Kozdere Mahallesi | MHP | %52,3 | %41,6 | %91,9 | 345 |
| Köprühisar Mahallesi | İYİ Parti | %24,8 | %72,3 | %93,6 | 266 |
| Kurtuluş Mahallesi | İYİ Parti | %43,9 | %44,8 | %86,4 | 4.969 |
| Mahmudiye Mahallesi | MHP | %41,4 | %30,5 | %94,7 | 491 |
| Marmaracık Mahallesi | İYİ Parti | %45,4 | %46,2 | %96,2 | 396 |
| Mecidiye Mahallesi | MHP | %62,5 | %29,2 | %94,4 | 108 |
| Menteşe Mahallesi | İYİ Parti | %36,4 | %40,7 | %98,5 | 265 |
| Orhaniye Mahallesi | MHP | %51,9 | %28,8 | %93,6 | 532 |
| Osmaniye Mahallesi | MHP | %46,6 | %38,0 | %91,2 | 285 |
| Papatya Mahallesi | MHP | %65,6 | %29,5 | %94,9 | 137 |
| Paşayayla Mahallesi | MHP | %85,7 | %8,2 | %100,0 | 56 |
| Reşadiye Mahallesi | MHP | %62,5 | %25,0 | %109,3 | 54 |
| Selimiye Mahallesi | MHP | %56,6 | %39,1 | %95,3 | 300 |
| Söylemiş Mahallesi | İYİ Parti | %43,9 | %48,5 | %97,6 | 490 |
| Subaşı Mahallesi | İYİ Parti | %42,9 | %48,6 | %94,2 | 521 |
| Süleymaniye Mahallesi | MHP | %54,0 | %32,3 | %91,0 | 155 |
| Tabakhane Mahallesi | İYİ Parti | %31,2 | %43,1 | %90,6 | 974 |
| Terziler Mahallesi | MHP | %77,0 | %16,4 | %93,8 | 674 |
| Toprakdere Mahallesi | MHP | %63,8 | %27,5 | %102,8 | 72 |
| Toprakocak Mahallesi | İYİ Parti | %38,3 | %50,9 | %97,8 | 179 |
| Ulucami Mahallesi | İYİ Parti | %29,8 | %43,4 | %84,4 | 956 |
| Yarhisar Mahallesi | İYİ Parti | %31,3 | %47,9 | %103,7 | 54 |
| Yazılı Mahallesi | MHP | %51,1 | %33,3 | %89,1 | 55 |
| Yeni Mahallesi | İYİ Parti | %36,3 | %37,9 | %83,9 | 1.605 |
| Yenigün Mahallesi | MHP | %49,0 | %40,1 | %87,0 | 12.327 |
| Yeniköy Mahallesi | MHP | %47,5 | %29,4 | %100,6 | 178 |
| Yıldırım Mahallesi | MHP | %67,1 | %20,0 | %94,6 | 92 |
| Yılmaz Mahallesi | İYİ Parti | %39,0 | %53,6 | %95,1 | 369 |
| Yolören Mahallesi | İYİ Parti | %35,1 | %53,3 | %91,3 | 970 |
| Yüzüncüyıl Mahallesi | MHP | %50,6 | %36,8 | %81,0 | 1.341 |
İlgili sonuçlar