Lice 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Lice sonuçlarında HDP %77,7 ile birinci, AK Parti %19,8 ile ikinci; fark 58,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%4,5) 73,2 puan üstünde. 56 mahalle ve köy arasından 54'ünde HDP önde. HDP en güçlü Ziyaret Mahallesi (%99,5); AK Parti en güçlü Oyuklu Mahallesi (%77,2). Katılım %84,8 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Lice 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Lice, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Lice | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 10.898 | %77,7 | %62,2 | %4,5 | +73,2 |
| AK Parti | 2.773 | %19,8 | %31,0 | %42,6 | −22,8 |
| CHP | 263 | %1,9 | %1,9 | %29,8 | −27,9 |
| Saadet | 44 | %0,3 | %3,3 | %2,9 | −2,6 |
| BTP | 30 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 12 | %0,1 | %0,6 | %0,9 | −0,8 |
Lice seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 88 | 18.059 | 15.318 | %84,8 | 14.020 | 1.298 |
Lice mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçabudak Mahallesi | HDP | %50,0 | %45,8 | %71,4 | 42 |
| Arıklı Mahallesi | HDP | %89,4 | %8,5 | %87,5 | 56 |
| Baharlar Mahallesi | HDP | %90,5 | %8,6 | %74,7 | 150 |
| Bayırlı Mahallesi | HDP | %75,4 | %23,2 | %82,8 | 87 |
| Birlik Mahallesi | HDP | %89,7 | %5,8 | %93,6 | 171 |
| Camikebir Mahallesi | HDP | %73,5 | %25,3 | %92,1 | 101 |
| Çağdaş Mahallesi | HDP | %84,7 | %15,3 | %104,8 | 83 |
| Çarşı Mahallesi | HDP | %85,0 | %13,6 | %88,8 | 427 |
| Çeper Mahallesi | HDP | %83,7 | %13,5 | %92,7 | 1.070 |
| Çıralı Mahallesi | HDP | %86,2 | %13,8 | %64,8 | 145 |
| Dallıca Mahallesi | HDP | %85,4 | %11,7 | %94,1 | 387 |
| Delvan Mahallesi | HDP | %84,6 | %13,8 | %81,0 | 168 |
| Dernek Mahallesi | HDP | %90,8 | %8,3 | %91,3 | 802 |
| Dibek Mahallesi | HDP | %70,0 | %30,0 | %79,7 | 64 |
| Duru Mahallesi | HDP | %84,7 | %14,0 | %86,9 | 1.078 |
| Ecemiş Mahallesi | HDP | %57,3 | %39,5 | %103,4 | 146 |
| Gökçe Mahallesi | HDP | %87,0 | %13,0 | %78,2 | 266 |
| Güçlü Mahallesi | HDP | %82,5 | %17,5 | %92,0 | 50 |
| Güldiken Mahallesi | HDP | %64,2 | %34,6 | %78,1 | 375 |
| Gürbeyli Mahallesi | HDP | %81,5 | %17,3 | %85,0 | 100 |
| Hedik Mahallesi | HDP | %93,9 | %6,1 | %91,9 | 37 |
| Kabakaya Mahallesi | HDP | %90,9 | %6,6 | %89,3 | 291 |
| Kali Mahallesi | HDP | %69,2 | %25,8 | %71,5 | 825 |
| Karahasan Mahallesi | HDP | %80,7 | %17,0 | %75,5 | 915 |
| Kelvan Mahallesi | HDP | %81,7 | %15,7 | %84,3 | 496 |
| Kılıçlı Mahallesi | HDP | %77,8 | %19,2 | %61,2 | 183 |
| Kıpçak Mahallesi | HDP | %82,1 | %14,8 | %90,4 | 416 |
| Kıyı Mahallesi | HDP | %71,8 | %27,7 | %79,3 | 246 |
| Körtük Mahallesi | HDP | %85,9 | %11,5 | %82,2 | 428 |
| Kumluca Mahallesi | HDP | %69,8 | %27,8 | %87,6 | 153 |
| Kutlu Mahallesi | HDP | %95,3 | %3,8 | %86,7 | 256 |
| Mulla Mahallesi | HDP | %88,2 | %11,1 | %82,8 | 583 |
| Muradiye Mahallesi | HDP | %50,0 | %46,4 | %73,9 | 157 |
| Müminağa Mahallesi | HDP | %92,6 | %7,4 | %86,7 | 345 |
| Oyuklu Mahallesi | AK Parti | %7,1 | %77,2 | %94,2 | 707 |
| Örtülü Mahallesi | HDP | %71,0 | %26,1 | %98,7 | 76 |
| Savat Mahallesi | HDP | %91,4 | %7,7 | %79,0 | 1.378 |
| Saydamlı Mahallesi | HDP | %80,0 | %16,0 | %104,2 | 24 |
| Serin Mahallesi | HDP | %77,0 | %19,7 | %75,9 | 87 |
| Sığınak Mahallesi | HDP | %94,2 | %4,7 | %84,6 | 104 |
| Şaar Mahallesi | HDP | %92,9 | %5,9 | %84,1 | 320 |
| Şenlik Mahallesi | HDP | %92,1 | %7,9 | %76,1 | 92 |
| Tepe Mahallesi | HDP | %79,2 | %18,8 | %87,4 | 414 |
| Türeli Mahallesi | HDP | %91,9 | %7,5 | %92,0 | 188 |
| Ulucak Mahallesi | HDP | %52,4 | %42,9 | %81,5 | 27 |
| Üçdamlar Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %67,2 | %83,1 | 776 |
| Yalımlı Mahallesi | HDP | %78,9 | %21,1 | %121,1 | 19 |
| Yamaçlı Mahallesi | HDP | %63,2 | %36,8 | %110,5 | 19 |
| Yaprak Mahallesi | HDP | %79,8 | %19,1 | %105,3 | 356 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %65,0 | %30,5 | %77,7 | 660 |
| Yeşilburç Mahallesi | HDP | %80,3 | %18,4 | %79,5 | 415 |
| Yolçatı Mahallesi | HDP | %92,5 | %6,5 | %83,7 | 135 |
| Yorulmaz Mahallesi | HDP | %83,3 | %16,7 | %48,1 | 27 |
| Yünlüce Mahallesi | HDP | %77,2 | %21,0 | %91,3 | 196 |
| Ziyaret Mahallesi | HDP | %99,5 | %0,5 | %68,9 | 305 |
| Zümrüt Mahallesi | HDP | %78,3 | %18,6 | %100,6 | 635 |
İlgili sonuçlar