Menderes 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Menderes sonuçlarında CHP %55,7 ile birinci, AK Parti %42,9 ile ikinci; fark 12,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%29,8) 25,8 puan üstünde. 44 mahalle ve köy arasından 31'inde CHP önde. CHP en güçlü Değirmendere Mahallesi (%75,4); AK Parti en güçlü Küner Mahallesi (%75,8). Katılım %88,2 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Menderes 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Menderes, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Menderes | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 34.138 | %55,7 | %55,0 | %29,8 | +25,8 |
| AK Parti | 26.286 | %42,9 | %36,4 | %42,6 | +0,3 |
| Saadet | 387 | %0,6 | %1,3 | %2,9 | −2,3 |
| DSP | 239 | %0,4 | %1,4 | %1,0 | −0,6 |
| DP | 119 | %0,2 | %0,5 | %1,0 | −0,8 |
| Vatan Partisi | 103 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 64 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
Menderes seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 230 | 71.679 | 63.190 | %88,2 | 61.336 | 1.854 |
Menderes mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmetbeyli Mahallesi | CHP | %74,2 | %24,9 | %79,3 | 878 |
| Akçaköy Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %55,3 | %96,4 | 304 |
| Altıntepe Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %66,2 | %87,7 | 1.852 |
| Ata Mahallesi | CHP | %64,8 | %33,8 | %83,3 | 1.667 |
| Ataköy Mahallesi | CHP | %66,9 | %30,7 | %93,5 | 1.310 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %56,1 | %41,9 | %86,3 | 2.288 |
| Bulgurca Mahallesi | CHP | %50,5 | %47,6 | %91,8 | 1.550 |
| Cüneytbey Mahallesi | CHP | %55,1 | %43,4 | %86,7 | 4.829 |
| Çakaltepe Mahallesi | CHP | %66,3 | %32,5 | %97,6 | 535 |
| Çamönü Mahallesi | CHP | %59,2 | %39,3 | %90,3 | 1.260 |
| Çatalca Mahallesi | CHP | %51,8 | %45,7 | %93,5 | 479 |
| Çile Mahallesi | CHP | %69,8 | %29,8 | %95,5 | 484 |
| Çileme Mahallesi | CHP | %58,6 | %40,8 | %92,7 | 1.368 |
| Çukuraltı Mahallesi | CHP | %67,0 | %31,8 | %81,1 | 4.014 |
| Değirmendere Mahallesi | CHP | %75,4 | %23,4 | %90,6 | 1.248 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %54,3 | %91,2 | 1.089 |
| Develi Mahallesi | AK Parti | %41,5 | %56,9 | %96,1 | 1.596 |
| Efemçukuru Mahallesi | CHP | %58,2 | %39,8 | %98,7 | 398 |
| Gazipaşa Mahallesi | CHP | %60,0 | %38,2 | %87,0 | 3.654 |
| Gölcükler Mahallesi | CHP | %53,0 | %44,4 | %86,5 | 3.551 |
| Gölova Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %57,7 | %92,2 | 257 |
| Görece Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %58,0 | %39,8 | %86,8 | 1.566 |
| Gümüldür Atatürk Mahallesi | CHP | %57,4 | %41,6 | %87,5 | 1.086 |
| Gümüldür Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %56,6 | %41,9 | %83,4 | 663 |
| Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %58,7 | %40,2 | %87,8 | 3.156 |
| Gümüldür İnönü Mahallesi | CHP | %69,9 | %28,6 | %76,1 | 657 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %66,7 | %31,8 | %83,6 | 3.054 |
| Karakuyu Mahallesi | CHP | %51,7 | %45,8 | %97,0 | 755 |
| Kasımpaşa Mahallesi | CHP | %52,2 | %46,0 | %87,0 | 4.331 |
| Keler Mahallesi | CHP | %51,9 | %45,8 | %101,5 | 134 |
| Kemalpaşa Mahallesi | CHP | %57,4 | %41,2 | %85,4 | 6.515 |
| Kısık Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %52,4 | %89,5 | 353 |
| Kuyucak Mahallesi | CHP | %55,2 | %42,4 | %93,4 | 136 |
| Küner Mahallesi | AK Parti | %23,4 | %75,8 | %95,8 | 1.815 |
| Mithatpaşa Mahallesi | CHP | %58,3 | %40,2 | %90,1 | 3.726 |
| Oğlananası Atatürk Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %50,1 | %90,8 | 784 |
| Oğlananası Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %55,3 | %93,2 | 755 |
| Orta Mahallesi | CHP | %64,0 | %34,7 | %85,9 | 2.169 |
| Özdere Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %55,4 | %44,1 | %91,1 | 1.160 |
| Sancaklı Mahallesi | CHP | %75,0 | %24,5 | %96,3 | 749 |
| Şaşal Mahallesi | AK Parti | %28,4 | %70,5 | %97,5 | 479 |
| Tekeli Atatürk Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %56,2 | %92,9 | 1.092 |
| Tekeli Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %58,2 | %91,8 | 1.146 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %52,8 | %93,1 | 787 |
İlgili sonuçlar