Tomarza 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tomarza sonuçlarında AK Parti %44,8 ile birinci, CHP %37,2 ile ikinci; fark 7,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,6) 2,3 puan üstünde. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,8 (+13,2 puan). 54 mahalle ve köy arasından 33'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ekinli Mahallesi (%80,2); CHP en güçlü Turanlı Mahallesi (%89,9). Katılım %90,0 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tomarza 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tomarza, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tomarza | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.503 | %44,8 | %57,4 | %42,6 | +2,3 |
| CHP | 5.402 | %37,2 | %12,0 | %29,8 | +7,4 |
| BBP | 2.149 | %14,8 | %5,8 | %1,6 | +13,2 |
| Saadet | 372 | %2,6 | %3,8 | %2,9 | −0,3 |
| BTP | 85 | %0,6 | %0,5 | %0,3 | +0,3 |
Tomarza seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 82 | 16.972 | 15.272 | %90,0 | 14.511 | 761 |
Tomarza mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Mahallesi | AK Parti | %60,5 | %29,0 | %86,7 | 742 |
| Akmezar Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %16,3 | %93,6 | 94 |
| Arslantaş Mahallesi | CHP | %28,0 | %67,4 | %94,1 | 188 |
| Avşarsöğütlü Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %23,5 | %96,3 | 216 |
| Bektaş Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %0,0 | %94,3 | 35 |
| Bostanlık Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %34,7 | %93,3 | 105 |
| Böke Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %28,3 | %99,2 | 126 |
| Büyükcanlı Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %38,9 | %97,0 | 198 |
| Culha Mahallesi | CHP | %37,7 | %50,8 | %86,2 | 319 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %44,0 | %45,6 | %89,1 | 1.724 |
| Cücün Mahallesi | AK Parti | %67,6 | %11,4 | %93,5 | 339 |
| Çanakpınar Mahallesi | CHP | %22,5 | %56,5 | %89,0 | 228 |
| Çayinli Mahallesi | CHP | %18,9 | %67,4 | %93,3 | 149 |
| Çukurağaç Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %30,0 | %106,7 | 30 |
| Dadaloğlu Mahallesi | BBP | %14,2 | %24,9 | %90,5 | 1.163 |
| Dağyurdu Mahallesi | CHP | %29,2 | %69,8 | %93,1 | 116 |
| Ekinli Mahallesi | AK Parti | %80,2 | %13,6 | %94,4 | 90 |
| Emiruşağı Mahallesi | CHP | %30,2 | %38,0 | %90,7 | 600 |
| Göktepe Mahallesi | CHP | %38,5 | %41,0 | %104,9 | 41 |
| Gülveren Mahallesi | CHP | %35,5 | %52,6 | %91,9 | 173 |
| Güzelce Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %42,2 | %94,5 | 73 |
| Güzelsu Mahallesi | CHP | %31,6 | %44,9 | %86,4 | 125 |
| Hacıpaşa Mahallesi | AK Parti | %64,6 | %22,2 | %98,2 | 113 |
| Işıklar Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %24,4 | %91,7 | 204 |
| İcadiye Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %18,0 | %92,5 | 67 |
| İmamkullu Mahallesi | AK Parti | %62,3 | %29,0 | %91,6 | 585 |
| İncili Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %17,8 | %87,0 | 430 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %72,3 | %19,5 | %96,5 | 172 |
| Kapukaya Mahallesi | AK Parti | %61,8 | %32,6 | %93,5 | 292 |
| Karamuklu Mahallesi | CHP | %37,9 | %48,3 | %101,7 | 58 |
| Karaören Mahallesi | CHP | %46,3 | %51,2 | %91,6 | 95 |
| Kesir Mahallesi | AK Parti | %62,3 | %31,5 | %89,0 | 182 |
| Kevenağıl Mahallesi | CHP | %38,9 | %61,1 | %100,0 | 18 |
| Kızılören Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %27,0 | %86,6 | 187 |
| Kömür Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %27,3 | %93,1 | 160 |
| Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %66,1 | %25,9 | %90,6 | 128 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %42,6 | %47,3 | %89,3 | 1.751 |
| Kuşcağız Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %11,1 | %81,3 | 91 |
| Küçükcanlı Mahallesi | CHP | %41,0 | %55,7 | %95,8 | 72 |
| Melikören Mahallesi | AK Parti | %68,4 | %15,8 | %96,7 | 61 |
| Pusatlı Mahallesi | AK Parti | %74,5 | %14,2 | %88,4 | 395 |
| Sarımehmetli Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %40,5 | %90,2 | 601 |
| Söğütlü Mahallesi | BBP | %17,6 | %29,4 | %83,3 | 42 |
| Süvegenler Mahallesi | AK Parti | %62,3 | %21,1 | %96,7 | 123 |
| Şıhbarak Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %32,0 | %88,9 | 539 |
| Şiraz Mahallesi | AK Parti | %60,3 | %26,1 | %93,2 | 221 |
| Tahtakemer Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %35,8 | %97,3 | 188 |
| Tatar Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %31,6 | %87,3 | 189 |
| Toklar Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %40,0 | %77,8 | 180 |
| Turanlı Mahallesi | CHP | %6,1 | %89,9 | %90,9 | 110 |
| Üçkonak Mahallesi | CHP | %30,4 | %40,1 | %84,6 | 272 |
| Yavuzselim Mahallesi | CHP | %43,9 | %44,5 | %88,7 | 1.503 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %36,0 | %45,5 | %86,8 | 972 |
| Yeşilbağ Mahallesi | AK Parti | %61,3 | %28,7 | %86,6 | 97 |
İlgili sonuçlar