Savur 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Savur sonuçlarında HDP %48,0 ile birinci, AK Parti %41,6 ile ikinci; fark 6,4 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%4,5) 43,5 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %6,0 (+5,1 puan). 41 mahalle ve köy arasından 22'sinde HDP önde. HDP en güçlü Yazır Mahallesi (%93,6); AK Parti en güçlü Tokluca Mahallesi (%86,2). Katılım %78,8 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Savur 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Savur, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Savur | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 5.775 | %48,0 | %55,3 | %4,5 | +43,5 |
| AK Parti | 5.009 | %41,6 | %38,2 | %42,6 | −0,9 |
| Bağımsızlar | 724 | %6,0 | %0,7 | %0,9 | +5,1 |
| CHP | 183 | %1,5 | %1,9 | %29,8 | −28,3 |
| İYİ Parti | 140 | %1,2 | %1,0 | %7,8 | −6,6 |
| BTP | 130 | %1,1 | %0,2 | %0,3 | +0,8 |
| Saadet | 38 | %0,3 | %1,9 | %2,9 | −2,6 |
| BBP | 28 | %0,2 | %0,3 | %1,6 | −1,4 |
Savur seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 71 | 16.480 | 12.986 | %78,8 | 12.027 | 959 |
Savur mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyürek Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %49,4 | %103,1 | 98 |
| Armutalan Mahallesi | AK Parti | %20,0 | %71,1 | %73,8 | 61 |
| Bağyaka Mahallesi | HDP | %77,1 | %10,4 | %79,7 | 69 |
| Başağaç Mahallesi | HDP | %65,6 | %31,3 | %76,1 | 134 |
| Başkavak Mahallesi | AK Parti | %24,9 | %61,1 | %85,3 | 1.234 |
| Bengisu Mahallesi | AK Parti | %10,6 | %82,3 | %89,4 | 161 |
| Çınarönü Mahallesi | HDP | %89,3 | %8,8 | %94,8 | 382 |
| Dereiçi Mahallesi | HDP | %50,0 | %18,0 | %49,5 | 105 |
| Durusu Mahallesi | HDP | %69,4 | %29,0 | %98,5 | 66 |
| Erkuran Mahallesi | HDP | %43,9 | %31,1 | %72,3 | 249 |
| Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %2,0 | %81,6 | %85,9 | 191 |
| Harmantepe Mahallesi | AK Parti | %8,7 | %57,4 | %43,7 | 270 |
| Hisarkaya Mahallesi | HDP | %49,5 | %34,3 | %76,7 | 146 |
| İçören Mahallesi | AK Parti | %16,5 | %74,3 | %87,3 | 722 |
| İşgören Mahallesi | HDP | %67,1 | %27,6 | %88,3 | 565 |
| Kaplan Mahallesi | AK Parti | %23,9 | %63,4 | %65,4 | 1.427 |
| Karaköy Mahallesi | HDP | %60,6 | %33,3 | %97,3 | 37 |
| Kayacıklar Mahallesi | AK Parti | %17,8 | %67,3 | %83,8 | 253 |
| Kayatepe Mahallesi | AK Parti | %1,9 | %56,6 | %90,2 | 440 |
| Kırbalı Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %66,7 | %82,8 | 58 |
| Kırkdirek Mahallesi | HDP | %61,2 | %32,3 | %102,5 | 199 |
| Kocahüyük Mahallesi | AK Parti | %13,7 | %81,3 | %108,4 | 131 |
| Koşuyolu Mahallesi | AK Parti | %0,6 | %79,5 | %82,5 | 229 |
| Köprülü Mahallesi | HDP | %86,3 | %7,5 | %92,9 | 99 |
| Ormancık Mahallesi | AK Parti | %18,2 | %59,1 | %95,7 | 23 |
| Pınardere Mahallesi | HDP | %87,4 | %10,7 | %85,3 | 1.331 |
| Safa Mahallesi | AK Parti | %15,3 | %66,3 | %52,0 | 2.178 |
| Sancaklı Mahallesi | HDP | %59,1 | %35,8 | %82,2 | 225 |
| Serenli Mahallesi | HDP | %91,1 | %8,9 | %94,4 | 108 |
| Seydin Mahallesi | AK Parti | %18,0 | %63,2 | %58,5 | 475 |
| Soylu Mahallesi | HDP | %91,6 | %6,9 | %91,3 | 381 |
| Sürgücü Mahallesi | HDP | %84,5 | %12,2 | %83,6 | 1.576 |
| Şenocak Mahallesi | HDP | %88,7 | %9,7 | %94,3 | 557 |
| Taşlık Mahallesi | HDP | %82,5 | %13,9 | %101,7 | 180 |
| Tokluca Mahallesi | AK Parti | %7,4 | %86,2 | %91,3 | 230 |
| Üçerli Mahallesi | HDP | %59,3 | %34,3 | %97,7 | 130 |
| Üçkavak Mahallesi | AK Parti | %1,3 | %82,7 | %85,1 | 606 |
| Yaylayanı Mahallesi | HDP | %92,3 | %7,7 | %77,6 | 85 |
| Yazır Mahallesi | HDP | %93,6 | %6,4 | %93,7 | 239 |
| Yenilmez Mahallesi | AK Parti | %0,0 | %73,2 | %73,6 | 273 |
| Yeşilalan Mahallesi | HDP | %80,7 | %13,6 | %85,8 | 557 |
İlgili sonuçlar