Niğde Merkez 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Niğde Merkez sonuçlarında AK Parti %37,1 ile birinci, İYİ Parti %28,1 ile ikinci; fark 9,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,6) 5,4 puan altında. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,1 (+20,4 puan). 26 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Nar Mahallesi (%48,3); İYİ Parti en güçlü Aşağı Kayabaşı Mahallesi (%33,5). Katılım %82,9 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Niğde Merkez 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Niğde Merkez, Niğde, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Niğde Merkez | Niğde | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 28.032 | %37,1 | %40,5 | %42,6 | −5,4 |
| İYİ Parti | 21.226 | %28,1 | %15,6 | %7,8 | +20,4 |
| MHP | 14.019 | %18,6 | %25,8 | %7,4 | +11,1 |
| CHP | 11.029 | %14,6 | %15,3 | %29,8 | −15,2 |
| Saadet | 857 | %1,1 | %0,8 | %2,9 | −1,8 |
| Vatan Partisi | 97 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 67 | %0,1 | %0,5 | %0,9 | −0,8 |
| BTP | 56 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| DSP | 56 | %0,1 | %0,0 | %1,0 | −0,9 |
| TKP | 51 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Niğde Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 287 | 93.626 | 77.582 | %82,9 | 75.490 | 2.092 |
Niğde Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahipaşa Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %29,7 | %95,7 | 139 |
| Alaaddin Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %13,3 | %94,6 | 93 |
| Aşağı Kayabaşı Mahallesi | İYİ Parti | %31,3 | %33,5 | %80,9 | 20.129 |
| Balhasan Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %26,8 | %88,4 | 232 |
| Burhan Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %20,3 | %84,0 | 1.090 |
| Çayır Mahallesi | AK Parti | %40,4 | %23,9 | %86,7 | 1.014 |
| Dere Mahallesi | AK Parti | %34,2 | %28,9 | %82,5 | 4.259 |
| Efendibey Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %29,1 | %84,1 | 10.490 |
| Esenbey Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %22,1 | %84,6 | 712 |
| Eskisaray Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %27,9 | %82,4 | 1.851 |
| Fertek Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %29,5 | %73,7 | 1.940 |
| Hamamlı Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %19,7 | %92,9 | 154 |
| İlhanlı Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %19,9 | %83,3 | 11.748 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %25,8 | %84,0 | 4.321 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %17,0 | %81,0 | 232 |
| Kumluca Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %27,2 | %88,4 | 818 |
| Nar Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %12,4 | %91,8 | 1.655 |
| Saruhan Mahallesi | İYİ Parti | %29,2 | %30,4 | %79,4 | 719 |
| Selçuk Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %31,4 | %82,8 | 13.720 |
| Sırali Mahallesi | AK Parti | %35,2 | %30,0 | %86,9 | 541 |
| Songur Mahallesi | AK Parti | %33,1 | %30,6 | %78,4 | 338 |
| Şahinali Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %24,5 | %84,4 | 4.912 |
| Şahsüleyman Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %24,6 | %83,8 | 2.825 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %27,8 | %83,1 | 2.269 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %32,6 | %30,4 | %81,9 | 3.870 |
| Yukarı Kayabaşı Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %30,0 | %83,0 | 3.555 |
İlgili sonuçlar