Akıncılar 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Akıncılar sonuçlarında AK Parti %43,8 ile birinci, CHP %34,4 ile ikinci; fark 9,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,6) 1,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,6 (+10,2 puan). 8 mahalle ve köy arasından 6'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yeni Mahallesi (%53,5); CHP en güçlü Altıntepe Mahallesi (%70,0). Katılım %85,7 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akıncılar 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Akıncılar, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Akıncılar | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 735 | %43,8 | %46,9 | %42,6 | +1,2 |
| CHP | 578 | %34,4 | %9,2 | %29,8 | +4,6 |
| MHP | 296 | %17,6 | %11,8 | %7,4 | +10,2 |
| Bağımsızlar | 44 | %2,6 | %0,2 | %0,9 | +1,7 |
| BTP | 15 | %0,9 | %0,2 | %0,3 | +0,6 |
| Saadet | 10 | %0,6 | %1,3 | %2,9 | −2,3 |
Akıncılar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 10 | 2.027 | 1.737 | %85,7 | 1.678 | 59 |
Akıncılar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altıntepe Mahallesi | CHP | %22,9 | %70,0 | %112,5 | 64 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %25,9 | %83,0 | 529 |
| Gönen Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %38,2 | %87,0 | 338 |
| İkizyurt Mahallesi | MHP | %20,0 | %35,6 | %100,0 | 48 |
| Yayla Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %31,9 | %85,2 | 203 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %53,5 | %34,0 | %82,0 | 372 |
| Yeşilyazı Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %37,6 | %85,3 | 204 |
| Yukarı Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %34,4 | %86,2 | 269 |
İlgili sonuçlar