Kayapınar 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kayapınar sonuçlarında HDP %65,8 ile birinci, AK Parti %28,5 ile ikinci; fark 37,4 puan. HDP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,2) 62,7 puan üstünde. 34 mahalle ve köy arasından 27'sinde HDP önde. HDP en güçlü Beneklitaş Mahallesi (%95,7); AK Parti en güçlü Sağkulak Mahallesi (%92,6). Katılım %75,3 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kayapınar 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kayapınar, Diyarbakır, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kayapınar | Diyarbakır | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| HDP | 105.142 | %65,8 | %62,9 | %3,2 | +62,7 |
| AK Parti | 45.467 | %28,5 | %31,0 | %45,1 | −16,7 |
| CHP | 3.204 | %2,0 | %1,8 | %33,8 | −31,8 |
| Bağımsızlar | 2.621 | %1,6 | %1,3 | %1,1 | +0,5 |
| Saadet | 2.338 | %1,5 | %2,0 | %2,8 | −1,3 |
| DSP | 401 | %0,3 | %0,6 | %1,2 | −1,0 |
| BTP | 262 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 173 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 76 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Kayapınar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 671 | 221.345 | 166.739 | %75,3 | 159.684 | 7.055 |
Kayapınar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Avcısuyu Mahallesi | HDP | %55,9 | %21,3 | %93,8 | 370 |
| Barış Mahallesi | HDP | %66,8 | %30,2 | %73,0 | 9.685 |
| Baykara Mahallesi | HDP | %41,8 | %34,8 | %94,6 | 224 |
| Beneklitaş Mahallesi | HDP | %95,7 | %3,5 | %93,6 | 249 |
| Cankatran Mahallesi | HDP | %93,2 | %6,2 | %83,7 | 625 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %48,2 | %45,6 | %89,3 | 615 |
| Cücük Mahallesi | HDP | %67,0 | %30,9 | %85,8 | 225 |
| Çölgüzeli Mahallesi | HDP | %67,4 | %29,9 | %90,9 | 1.059 |
| Diclekent Mahallesi | HDP | %67,4 | %26,0 | %76,1 | 21.135 |
| Esentepe Mahallesi | HDP | %49,5 | %30,2 | %83,1 | 290 |
| Fırat Mahallesi | HDP | %67,1 | %27,8 | %75,2 | 48.375 |
| Gözalan Mahallesi | HDP | %93,0 | %7,0 | %74,8 | 349 |
| Gözegöl Mahallesi | HDP | %60,7 | %36,7 | %80,2 | 187 |
| Güleçoba Mahallesi | HDP | %70,1 | %19,6 | %90,2 | 1.185 |
| Harmanardı Mahallesi | HDP | %46,3 | %40,7 | %94,0 | 134 |
| Hatipoğlu Mahallesi | HDP | %68,3 | %14,5 | %95,2 | 251 |
| Huzurevleri Mahallesi | HDP | %70,8 | %24,7 | %72,7 | 32.202 |
| Kaldırım Mahallesi | HDP | %53,5 | %40,0 | %82,5 | 1.099 |
| Karayakup Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %65,3 | %62,4 | 170 |
| Keklik Mahallesi | HDP | %43,4 | %41,0 | %83,2 | 107 |
| Kırkpınar Mahallesi | AK Parti | %17,9 | %75,5 | %78,1 | 155 |
| Medya Mahallesi | HDP | %63,0 | %30,5 | %74,4 | 30.429 |
| Mezopotamya Mahallesi | HDP | %68,8 | %26,4 | %75,1 | 28.462 |
| Petek Mahallesi | HDP | %88,9 | %11,1 | %84,8 | 66 |
| Peyas Mahallesi | HDP | %61,7 | %32,3 | %75,3 | 31.785 |
| Sağkulak Mahallesi | AK Parti | %4,9 | %92,6 | %73,1 | 119 |
| Sultantepe Mahallesi | CHP | %0,0 | %12,2 | %65,5 | 84 |
| Taban Mahallesi | AK Parti | %24,9 | %65,1 | %89,2 | 344 |
| Talaytepe Mahallesi | HDP | %51,2 | %38,1 | %75,7 | 8.330 |
| Tişo Mahallesi | Bağımsızlar | %29,3 | %20,7 | %81,7 | 71 |
| Tosunlu Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %50,0 | %95,2 | 84 |
| Uyandık Mahallesi | HDP | %58,4 | %38,6 | %81,7 | 131 |
| Yeniözerli Mahallesi | HDP | %62,1 | %31,5 | %80,0 | 160 |
| Yolboyu Pirinçlik Mahallesi | HDP | %80,0 | %16,7 | %88,1 | 2.589 |
İlgili sonuçlar