Maltepe 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Bu sonuç YSK kararıyla iptal edildi; seçim 23 Haziran 2019 tarihinde yenilendi. Maltepe sonuçlarında CHP %57,5 ile birinci, AK Parti %40,3 ile ikinci; fark 17,2 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 23,7 puan üstünde. 18 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Gülensu Mahallesi (%77,0); AK Parti en güçlü Fındıklı Mahallesi (%57,6). Katılım %83,8 (30 büyükşehir %84,4).

Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Maltepe 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Maltepe, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması
PartiOyMaltepeİstanbul30 büyükşehirBüyükşehirlere göre (puan)
CHP172.664%57,5%48,8%33,8+23,7
AK Parti121.082%40,3%48,6%45,1−4,8
Saadet2.386%0,8%1,2%2,8−2,0
DSP946%0,3%0,4%1,2−0,9
BTP907%0,3%0,3%0,4−0,1
Vatan Partisi644%0,2%0,2%0,3−0,0
TKP547%0,2%0,1%0,2+0,0
Bağımsızlar542%0,2%0,2%1,1−0,9
DP511%0,2%0,3%0,7−0,6
Maltepe seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
1.089371.304311.146%83,8300.22910.917
Maltepe mahalle mahalle sonuçlar
Mahalle / köyBirinciCHPAK PartiKatılımSeçmen
Altayçeşme MahallesiCHP%61,2%36,6%86,423.213
Altıntepe MahallesiCHP%70,8%27,1%83,025.001
Aydınevler MahallesiCHP%55,9%41,9%84,613.836
Bağlarbaşı MahallesiCHP%57,8%40,0%84,232.931
Başıbüyük MahallesiAK Parti%41,4%56,3%85,315.410
Büyükbakkalköy MahallesiAK Parti%47,3%50,2%85,03.504
Cevizli MahallesiCHP%50,8%46,8%83,126.879
Çınar MahallesiCHP%70,3%27,9%84,315.760
Esenkent MahallesiCHP%53,6%44,1%84,416.444
Feyzullah MahallesiCHP%70,2%28,0%83,015.479
Fındıklı MahallesiAK Parti%40,1%57,6%78,741.795
Girne MahallesiCHP%56,1%41,4%86,412.697
Gülensu MahallesiCHP%77,0%21,8%86,911.313
Gülsuyu MahallesiCHP%53,2%45,0%84,711.263
İdealtepe MahallesiCHP%72,8%25,1%85,318.220
Küçükyalı Merkez MahallesiCHP%65,5%32,5%83,420.664
Yalı MahallesiCHP%67,8%30,4%83,69.853
Zümrütevler MahallesiCHP%52,0%45,6%84,457.042

İlgili sonuçlar