Kumru 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kumru sonuçlarında AK Parti %72,1 ile birinci, Saadet %20,7 ile ikinci; fark 51,4 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 26,9 puan üstünde. Saadet 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,7 (+17,9 puan). 40 mahalle ve köy arasından 40'ında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Avdullu Mahallesi (%95,0); Saadet en güçlü Demircili Mahallesi (%29,7). Katılım %87,3 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kumru 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kumru, Ordu, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kumru | Ordu | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 14.228 | %72,1 | %56,9 | %45,1 | +26,9 |
| Saadet | 4.077 | %20,7 | %26,1 | %2,8 | +17,9 |
| CHP | 1.249 | %6,3 | %15,5 | %33,8 | −27,5 |
| DP | 53 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| DSP | 51 | %0,3 | %0,4 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 30 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 22 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 19 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 8 | %0,0 | %0,1 | %1,1 | −1,1 |
Kumru seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 91 | 23.848 | 20.828 | %87,3 | 19.737 | 1.091 |
Kumru mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağcaalantürk Mahallesi | AK Parti | %76,1 | %20,9 | %85,1 | 558 |
| Akçadere Mahallesi | AK Parti | %68,2 | %25,4 | %89,4 | 472 |
| Avdullu Mahallesi | AK Parti | %95,0 | %4,2 | %87,2 | 305 |
| Ayvalı Mahallesi | AK Parti | %74,1 | %16,0 | %86,8 | 734 |
| Balı Mahallesi | AK Parti | %84,8 | %10,4 | %90,9 | 464 |
| Ballık Mahallesi | AK Parti | %77,9 | %18,3 | %96,2 | 366 |
| Çatılı Mahallesi | AK Parti | %88,6 | %5,2 | %93,2 | 266 |
| Demircili Mahallesi | AK Parti | %57,3 | %29,7 | %83,3 | 1.473 |
| Derbent Mahallesi | AK Parti | %73,4 | %17,1 | %89,4 | 642 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %78,2 | %16,2 | %86,5 | 399 |
| Divanıtürk Mahallesi | AK Parti | %72,4 | %22,3 | %85,5 | 697 |
| Duman Mahallesi | AK Parti | %86,5 | %10,4 | %83,2 | 274 |
| Ergentürk Mahallesi | AK Parti | %82,3 | %12,1 | %86,4 | 603 |
| Erikçeli Mahallesi | AK Parti | %72,0 | %24,0 | %88,6 | 702 |
| Esence Mahallesi | AK Parti | %71,6 | %18,6 | %93,5 | 479 |
| Eskiçokdeğirmen Mahallesi | AK Parti | %81,3 | %11,8 | %89,8 | 802 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %80,7 | %16,0 | %85,0 | 527 |
| Fizme Mahallesi | AK Parti | %74,8 | %20,2 | %90,4 | 821 |
| Gökçeli Mahallesi | AK Parti | %58,4 | %24,3 | %97,5 | 204 |
| Güneycik Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %25,0 | %87,0 | 854 |
| Kadıncık Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %29,7 | %89,4 | 764 |
| Karaağaç Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %25,4 | %93,0 | 657 |
| Karacalar Mahallesi | AK Parti | %83,5 | %12,6 | %89,7 | 419 |
| Karacalı Mahallesi | AK Parti | %64,8 | %26,4 | %82,0 | 1.985 |
| Kayabaşı Mahallesi | AK Parti | %84,3 | %13,9 | %92,0 | 138 |
| Konaklı Mahallesi | AK Parti | %83,2 | %12,9 | %87,5 | 559 |
| Kovancılı Mahallesi | AK Parti | %73,3 | %18,3 | %83,7 | 257 |
| Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %81,2 | %15,5 | %90,4 | 664 |
| Küçükakçakese Mahallesi | AK Parti | %72,8 | %22,3 | %91,3 | 481 |
| Ortaca Mahallesi | AK Parti | %76,3 | %17,5 | %90,1 | 698 |
| Ortaçokdeğirmen Mahallesi | AK Parti | %68,8 | %23,4 | %90,6 | 233 |
| Samur Mahallesi | AK Parti | %61,6 | %28,9 | %78,4 | 2.170 |
| Şenyurt Mahallesi | AK Parti | %85,2 | %10,8 | %92,4 | 448 |
| Tekkeköy Mahallesi | AK Parti | %65,8 | %27,5 | %94,6 | 331 |
| Yalnızdam Mahallesi | AK Parti | %63,5 | %27,2 | %92,3 | 823 |
| Yemişken Mahallesi | AK Parti | %58,8 | %11,8 | %93,3 | 134 |
| Yeniakçaalan Mahallesi | AK Parti | %80,4 | %17,9 | %83,3 | 353 |
| Yenidivan Mahallesi | AK Parti | %77,5 | %15,6 | %94,6 | 298 |
| Yeniergen Mahallesi | AK Parti | %91,2 | %7,8 | %87,6 | 250 |
| Yukarıdamlalı Mahallesi | AK Parti | %79,6 | %16,5 | %87,7 | 544 |
İlgili sonuçlar