Edremit 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Edremit sonuçlarında HDP %53,7 ile birinci, AK Parti %41,4 ile ikinci; fark 12,3 puan. HDP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,2) 50,5 puan üstünde. 30 mahalle ve köy arasından 17'sinde HDP önde. HDP en güçlü Köşkköy Mahallesi (%78,2); AK Parti en güçlü Akın Mahallesi (%93,8). Katılım %80,0 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Edremit 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Edremit, Van, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Edremit | Van | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| HDP | 31.175 | %53,7 | %53,9 | %3,2 | +50,5 |
| AK Parti | 24.027 | %41,4 | %40,5 | %45,1 | −3,7 |
| CHP | 928 | %1,6 | %1,9 | %33,8 | −32,2 |
| Saadet | 815 | %1,4 | %1,9 | %2,8 | −1,4 |
| İYİ Parti | 668 | %1,2 | %1,1 | %7,3 | −6,1 |
| DSP | 232 | %0,4 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| TKP | 79 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 77 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Edremit seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 239 | 76.181 | 60.932 | %80,0 | 58.038 | 2.894 |
Edremit mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akın Mahallesi | AK Parti | %4,2 | %93,8 | %90,7 | 107 |
| Andaç Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %50,7 | %82,1 | 491 |
| Ayazpınar Mahallesi | HDP | %61,6 | %34,9 | %91,2 | 193 |
| Bakacık Mahallesi | HDP | %76,6 | %21,8 | %77,4 | 270 |
| Bakımlı Mahallesi | HDP | %67,7 | %29,2 | %89,8 | 1.495 |
| Çayırbaşı Mahallesi | HDP | %49,5 | %48,6 | %95,2 | 124 |
| Dilkaya Mahallesi | HDP | %73,7 | %25,1 | %64,3 | 409 |
| Doğanlar Mahallesi | HDP | %77,3 | %21,2 | %81,9 | 421 |
| Dönemeç Mahallesi | AK Parti | %28,5 | %61,7 | %75,4 | 651 |
| Elmalık Mahallesi | AK Parti | %8,6 | %89,6 | %85,6 | 563 |
| Eminpaşa Mahallesi | HDP | %52,0 | %43,1 | %79,1 | 10.811 |
| Enginsu Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %53,7 | %76,7 | 215 |
| Erdemkent Mahallesi | AK Parti | %17,0 | %70,0 | %80,8 | 3.892 |
| Erenkent Mahallesi | AK Parti | %31,8 | %61,0 | %74,5 | 10.687 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %50,8 | %76,2 | 4.266 |
| Eski Cami Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %58,4 | %82,0 | 1.121 |
| Gölkaşı Mahallesi | HDP | %55,4 | %41,7 | %78,1 | 937 |
| Kavurma Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %49,4 | %78,3 | 2.484 |
| Kıyıcak Mahallesi | HDP | %67,9 | %25,9 | %87,3 | 608 |
| Köklü Mahallesi | HDP | %60,0 | %40,0 | %106,5 | 31 |
| Köprüler Mahallesi | AK Parti | %14,8 | %81,0 | %92,0 | 577 |
| Köşkköy Mahallesi | HDP | %78,2 | %18,3 | %84,8 | 243 |
| Kurubaş Mahallesi | HDP | %63,4 | %34,7 | %85,2 | 1.645 |
| Mülk Mahallesi | AK Parti | %33,0 | %63,5 | %94,8 | 328 |
| Selahattin Eyyubi Mahallesi | HDP | %78,2 | %19,3 | %83,1 | 6.464 |
| Süphan Mahallesi | HDP | %74,9 | %22,3 | %80,6 | 10.815 |
| Şabaniye Mahallesi | HDP | %59,3 | %37,0 | %81,0 | 11.622 |
| Taşkonak Mahallesi | HDP | %44,9 | %43,8 | %88,4 | 216 |
| Yeni Cami Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %60,8 | %83,6 | 755 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %61,6 | %33,6 | %80,2 | 3.740 |
İlgili sonuçlar