Eskil 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Eskil sonuçlarında AK Parti %46,5 ile birinci, MHP %31,1 ile ikinci; fark 15,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 3,7 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,1 (+23,0 puan). 28 mahalle ve köy arasından 22'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Güneşli Köyü (%70,3); MHP en güçlü Eşmekaya-Yeşilyurt Mahallesi (%45,2). Katılım %93,4 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eskil 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Eskil, Aksaray, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Eskil | Aksaray | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.375 | %46,5 | %44,4 | %42,7 | +3,7 |
| MHP | 4.941 | %31,1 | %33,9 | %8,1 | +23,0 |
| CHP | 1.600 | %10,1 | %7,3 | %28,6 | −18,5 |
| Bağımsızlar | 891 | %5,6 | %0,4 | %0,3 | +5,3 |
| İYİ Parti | 377 | %2,4 | %11,0 | %7,3 | −4,9 |
| BBP | 361 | %2,3 | %1,1 | %1,9 | +0,4 |
| Saadet | 219 | %1,4 | %1,0 | %2,8 | −1,5 |
| BTP | 75 | %0,5 | %0,2 | %0,3 | +0,2 |
| DSP | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,8 | −0,7 |
| Vatan Partisi | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Eskil seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 75 | 17.825 | 16.647 | %93,4 | 15.871 | 776 |
Eskil mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydınlık Mahallesi | MHP | %38,8 | %44,7 | %95,5 | 269 |
| Başaran Köyü | AK Parti | %59,3 | %20,9 | %81,3 | 445 |
| Bayramdüğün Köyü | CHP | %32,3 | %13,7 | %97,7 | 259 |
| Büğet Köyü | AK Parti | %50,0 | %30,6 | %68,7 | 473 |
| Celil Köyü | AK Parti | %57,7 | %8,3 | %97,9 | 280 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %36,5 | %91,5 | 1.329 |
| Çukuryurt Köyü | AK Parti | %52,4 | %22,6 | %94,3 | 384 |
| Çulfa Mahallesi | AK Parti | %69,3 | %23,2 | %96,9 | 590 |
| Eşmekaya-Camikebir Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %32,0 | %97,3 | 332 |
| Eşmekaya-Kayacık Mahallesi | MHP | %40,8 | %41,6 | %97,9 | 843 |
| Eşmekaya-Yeni Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %33,1 | %98,8 | 340 |
| Eşmekaya-Yeşilyurt Mahallesi | MHP | %41,8 | %45,2 | %98,6 | 370 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %41,3 | %44,1 | %96,0 | 1.059 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %33,4 | %97,4 | 549 |
| Filikçi Köyü | AK Parti | %44,8 | %19,0 | %97,3 | 336 |
| Gümüşdüğün Köyü | AK Parti | %59,7 | %17,3 | %99,4 | 172 |
| Güneşli Köyü | AK Parti | %70,3 | %15,0 | %93,3 | 998 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %35,9 | %95,2 | 734 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %38,8 | %97,7 | 483 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %38,1 | %97,5 | 404 |
| Katrancı Köyü | AK Parti | %38,8 | %24,9 | %99,0 | 306 |
| Kökez Köyü | AK Parti | %43,5 | %25,4 | %97,4 | 352 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %31,8 | %88,9 | 4.201 |
| Mimar Sinan Mahallesi | MHP | %34,6 | %34,8 | %96,9 | 605 |
| Sağsak Köyü | AK Parti | %49,4 | %34,7 | %96,0 | 273 |
| Yavuz Sultan Selim Mahallesi | AK Parti | %58,4 | %21,7 | %97,2 | 363 |
| Yıldırım Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %31,7 | %96,6 | 412 |
| Zafer Mahallesi | AK Parti | %56,5 | %25,0 | %98,3 | 664 |
İlgili sonuçlar