Batman Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Batman Merkez sonuçlarında HDP %65,8 ile birinci, AK Parti %28,2 ile ikinci; fark 37,5 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 59,9 puan üstünde. 81 mahalle ve köy arasından 71'inde HDP önde. HDP en güçlü Yağmurlu Köyü (%99,3); AK Parti en güçlü Yediyol Köyü (%81,8). Katılım %78,5 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Batman Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Batman Merkez, Batman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Batman Merkez | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 127.731 | %65,8 | %58,8 | %5,8 | +59,9 |
| AK Parti | 54.804 | %28,2 | %32,0 | %42,7 | −14,5 |
| Saadet | 3.695 | %1,9 | %3,0 | %2,8 | −0,9 |
| CHP | 3.100 | %1,6 | %2,9 | %28,6 | −27,0 |
| İYİ Parti | 1.965 | %1,0 | %0,9 | %7,3 | −6,3 |
| MHP | 1.675 | %0,9 | %0,9 | %8,1 | −7,3 |
| BBP | 529 | %0,3 | %0,4 | %1,9 | −1,6 |
| DP | 399 | %0,2 | %0,3 | %0,9 | −0,7 |
| BTP | 241 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 104 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Batman Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 803 | 262.899 | 206.263 | %78,5 | 194.243 | 12.020 |
Batman Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 19 Mayıs Mahallesi | HDP | %65,4 | %30,6 | %78,9 | 3.899 |
| Akça Köyü | HDP | %57,2 | %29,0 | %96,5 | 397 |
| Akoba Köyü | HDP | %95,4 | %2,8 | %88,9 | 443 |
| Akyürek Mahallesi | HDP | %54,9 | %38,7 | %79,0 | 1.350 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | HDP | %52,5 | %42,0 | %75,0 | 4.813 |
| Bağlar Mahallesi | HDP | %80,1 | %17,3 | %81,6 | 4.474 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %56,0 | %37,2 | %73,9 | 10.154 |
| Balpınar-Segirkan Mahallesi | HDP | %52,1 | %33,2 | %90,9 | 1.013 |
| Balpınar-Seyrantepe Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %39,4 | %92,9 | 889 |
| Balpınar-Yeniköy Mahallesi | Saadet | %10,3 | %40,5 | %91,4 | 525 |
| Balpınar-Yenimahalle Mahallesi | AK Parti | %27,6 | %38,3 | %91,5 | 989 |
| Bayındır Mahallesi | HDP | %75,4 | %21,3 | %79,1 | 5.309 |
| Bayraklı Köyü | HDP | %80,5 | %15,2 | %77,1 | 397 |
| Belde Mahallesi | HDP | %56,6 | %36,2 | %74,8 | 16.156 |
| Beşevler Mahallesi | HDP | %72,7 | %23,8 | %83,0 | 4.399 |
| Bıçakçı Köyü | HDP | %90,4 | %6,9 | %77,0 | 457 |
| Binatlı Köyü | HDP | %70,3 | %23,6 | %87,7 | 1.494 |
| Cudi Mahallesi | HDP | %85,0 | %12,7 | %82,1 | 11.685 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %70,9 | %23,8 | %79,5 | 3.043 |
| Çamlıca Mahallesi | HDP | %57,4 | %37,6 | %80,5 | 7.172 |
| Çamlıtepe Mahallesi | HDP | %65,5 | %28,8 | %76,0 | 12.150 |
| Çarıklı Köyü | HDP | %89,9 | %8,0 | %95,5 | 442 |
| Çarşı Mahallesi | HDP | %66,0 | %30,6 | %80,7 | 1.236 |
| Çay Mahallesi | HDP | %56,4 | %32,1 | %89,1 | 2.700 |
| Çayüstü Köyü | HDP | %82,5 | %15,8 | %72,3 | 177 |
| Çevrimova Köyü | HDP | %70,2 | %24,4 | %92,1 | 732 |
| Demirbilek Köyü | AK Parti | %18,9 | %65,1 | %80,1 | 141 |
| Demirlipınar Köyü | HDP | %91,5 | %7,4 | %79,6 | 466 |
| Diktepe Köyü | HDP | %46,8 | %45,8 | %92,1 | 469 |
| Doluca Köyü | HDP | %90,6 | %7,5 | %84,2 | 260 |
| Fatih Mahallesi | HDP | %65,2 | %29,7 | %77,3 | 8.815 |
| Gap Mahallesi | HDP | %60,9 | %30,9 | %72,8 | 7.494 |
| Girbereşik Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %51,0 | %75,0 | 615 |
| Gültepe Mahallesi | HDP | %51,2 | %38,6 | %71,9 | 16.065 |
| Güneşli Köyü | HDP | %97,9 | %1,6 | %80,2 | 242 |
| Güneykent Mahallesi | HDP | %72,9 | %23,4 | %83,4 | 2.904 |
| Güvercin Köyü | HDP | %80,1 | %19,2 | %98,7 | 151 |
| Hilal Mahallesi | HDP | %82,9 | %12,5 | %82,9 | 5.541 |
| Huzur Mahallesi | HDP | %72,7 | %22,6 | %81,7 | 4.572 |
| Hürriyet Mahallesi | HDP | %54,7 | %41,2 | %79,3 | 3.238 |
| İluh Mahallesi | HDP | %77,9 | %18,4 | %82,7 | 2.464 |
| İrmi Mahallesi | HDP | %50,8 | %46,0 | %80,9 | 695 |
| Karayün Köyü | HDP | %64,3 | %22,9 | %83,8 | 690 |
| Kardelen Mahallesi | HDP | %51,6 | %42,0 | %80,7 | 2.725 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %57,6 | %37,2 | %81,1 | 5.075 |
| Kayabağı Köyü | AK Parti | %20,5 | %76,4 | %55,5 | 256 |
| Kesmeköprü Köyü | HDP | %68,4 | %23,1 | %89,7 | 390 |
| Kılıç Köyü | HDP | %68,9 | %25,5 | %89,9 | 297 |
| Kısmet Mahallesi | HDP | %61,0 | %34,0 | %75,1 | 2.591 |
| Kocalar Köyü | HDP | %82,1 | %15,9 | %85,6 | 652 |
| Korik Mahallesi | HDP | %85,2 | %12,6 | %82,4 | 5.787 |
| Kösetarla Köyü | HDP | %77,0 | %17,1 | %95,1 | 630 |
| Kuyubaşı Köyü | AK Parti | %33,5 | %54,0 | %67,2 | 427 |
| Kültür Mahallesi | HDP | %59,3 | %32,3 | %74,1 | 16.850 |
| Meydan Mahallesi | HDP | %60,6 | %34,2 | %78,0 | 1.380 |
| Oymataş Köyü | HDP | %59,5 | %22,0 | %93,5 | 1.052 |
| Pazaryeri Mahallesi | HDP | %78,2 | %18,3 | %78,9 | 6.669 |
| Petrol Mahallesi | HDP | %82,8 | %15,0 | %82,7 | 7.100 |
| Petrolkent Mahallesi | HDP | %81,2 | %15,9 | %82,9 | 10.355 |
| Pınarbaşı Mahallesi | HDP | %54,4 | %38,1 | %74,6 | 4.081 |
| Raman Mahallesi | HDP | %58,0 | %36,6 | %74,6 | 1.962 |
| Recepler Köyü | HDP | %48,0 | %43,6 | %92,5 | 386 |
| Sağlık Mahallesi | HDP | %66,6 | %28,9 | %78,1 | 5.846 |
| Seyitler Mahallesi | HDP | %68,8 | %27,7 | %79,2 | 8.073 |
| Site Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %43,8 | %76,6 | 1.025 |
| Suçeken Köyü | HDP | %93,2 | %3,0 | %83,0 | 289 |
| Şafak Mahallesi | HDP | %67,4 | %27,1 | %76,3 | 5.804 |
| Şirinevler Mahallesi | HDP | %67,6 | %26,9 | %80,1 | 2.585 |
| Tilmerc Mahallesi | HDP | %53,5 | %37,0 | %73,2 | 7.684 |
| Urganlı Köyü | HDP | %64,8 | %23,6 | %90,6 | 212 |
| Yağmurlu Köyü | HDP | %99,3 | %0,7 | %87,9 | 173 |
| Yakıtlı Köyü | HDP | %70,0 | %20,0 | %70,0 | 30 |
| Yaylıca Köyü | HDP | %74,6 | %11,3 | %83,8 | 831 |
| Yediyol Köyü | AK Parti | %0,0 | %81,8 | %78,9 | 19 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %62,8 | %33,0 | %77,6 | 2.438 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %62,5 | %31,8 | %78,7 | 2.813 |
| Yeşilöz Köyü | HDP | %87,7 | %5,7 | %87,7 | 130 |
| Yeşiltepe Mahallesi | HDP | %80,8 | %15,4 | %84,5 | 2.589 |
| Yolağzı Köyü | HDP | %81,3 | %17,1 | %96,2 | 132 |
| Yolveren Köyü | AK Parti | %27,3 | %72,7 | %47,8 | 23 |
| Ziyagökalp Mahallesi | HDP | %53,1 | %37,8 | %70,3 | 2.221 |
İlgili sonuçlar