Yayladere 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yayladere sonuçlarında CHP %42,9 ile birinci, AK Parti %27,2 ile ikinci; fark 15,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%28,6) 14,3 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,1 (+20,2 puan). 26 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Çalıkağıl Köyü (%78,4); AK Parti en güçlü Güneşlik Köyü (%53,8). Katılım %74,6 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yayladere 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yayladere, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yayladere | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 582 | %42,9 | %2,6 | %28,6 | +14,3 |
| AK Parti | 369 | %27,2 | %48,4 | %42,7 | −15,5 |
| HDP | 354 | %26,1 | %23,7 | %5,8 | +20,2 |
| MHP | 40 | %2,9 | %18,7 | %8,1 | −5,2 |
| İYİ Parti | 6 | %0,4 | %1,7 | %7,3 | −6,9 |
| Saadet | 4 | %0,3 | %3,2 | %2,8 | −2,5 |
| Vatan Partisi | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Yayladere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 27 | 1.873 | 1.398 | %74,6 | 1.357 | 41 |
Yayladere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçadamlar Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %40,0 | %51,7 | 29 |
| Alınyazı Köyü | CHP | %66,7 | %0,0 | %118,2 | 11 |
| Aydınlar Köyü | CHP | %76,0 | %12,0 | %83,3 | 30 |
| Batıayaz Köyü | HDP | %21,2 | %24,2 | %61,1 | 54 |
| Bilekkaya Köyü | HDP | %20,0 | %20,0 | %62,5 | 16 |
| Boğazköy | CHP | %69,2 | %23,1 | %100,0 | 13 |
| Conag Mahallesi | CHP | %71,4 | %8,6 | %70,0 | 50 |
| Çalıkağıl Köyü | CHP | %78,4 | %10,8 | %68,9 | 151 |
| Çatalkaya Köyü | CHP | %64,5 | %3,2 | %68,9 | 45 |
| Çayağzı Köyü | HDP | %34,6 | %15,4 | %98,1 | 54 |
| Çikan Köyü | HDP | %10,3 | %16,2 | %94,5 | 73 |
| Dalbasan Köyü | CHP | %43,0 | %16,0 | %83,3 | 126 |
| Gökçedal Köyü | CHP | %46,2 | %15,4 | %52,0 | 25 |
| Güneşlik Köyü | AK Parti | %21,2 | %53,8 | %67,9 | 81 |
| Günlük Köyü | HDP | %31,4 | %25,7 | %68,5 | 54 |
| Haktanır Mahallesi | CHP | %47,4 | %36,8 | %73,1 | 26 |
| Hasköy Mahallesi | CHP | %73,7 | %21,1 | %73,1 | 26 |
| Kalkanlı Köyü | CHP | %62,5 | %12,5 | %67,7 | 62 |
| Kırköy | AK Parti | %43,8 | %50,0 | %113,3 | 15 |
| Korlu Köyü | HDP | %22,6 | %28,3 | %94,8 | 115 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %46,4 | %42,5 | %67,2 | 552 |
| Sürmelikoç Köyü | HDP | %32,7 | %25,5 | %85,9 | 71 |
| Yavuztaş Köyü | CHP | %66,7 | %4,2 | %72,7 | 33 |
| Yaylabağ Köyü | CHP | %42,9 | %21,4 | %77,8 | 18 |
| Yolgüden Mahallesi | CHP | %56,1 | %9,8 | %77,4 | 53 |
| Zeynelli Köyü | HDP | %3,0 | %43,3 | %77,8 | 90 |
İlgili sonuçlar