Yüksekova 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yüksekova sonuçlarında HDP %65,7 ile birinci, AK Parti %29,6 ile ikinci; fark 36,1 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 59,9 puan üstünde. 75 mahalle ve köy arasından 56'sında HDP önde. HDP en güçlü Aşağıuluyol Köyü (%98,2); AK Parti en güçlü Tatlı Köyü (%100,0). Katılım %78,1 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yüksekova 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yüksekova, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yüksekova | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 36.757 | %65,7 | %54,2 | %5,8 | +59,9 |
| AK Parti | 16.553 | %29,6 | %36,2 | %42,7 | −13,1 |
| CHP | 2.008 | %3,6 | %4,6 | %28,6 | −25,0 |
| Saadet | 301 | %0,5 | %0,6 | %2,8 | −2,3 |
| BTP | 171 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 142 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Yüksekova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 260 | 76.066 | 59.378 | %78,1 | 55.932 | 3.446 |
Yüksekova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adaklı Köyü | HDP | %87,5 | %9,6 | %86,4 | 729 |
| Akalın Köyü | HDP | %62,6 | %32,4 | %84,8 | 777 |
| Akçalı Köyü | HDP | %45,7 | %38,8 | %84,9 | 358 |
| Akocak Köyü | HDP | %47,8 | %43,9 | %87,1 | 518 |
| Akpınar Köyü | HDP | %82,3 | %14,9 | %79,8 | 837 |
| Aksu Köyü | AK Parti | %44,9 | %53,7 | %94,8 | 382 |
| Altınoluk Köyü | HDP | %83,2 | %13,8 | %76,7 | 438 |
| Armutdüzü Köyü | AK Parti | %34,4 | %52,1 | %81,9 | 375 |
| Aşağıuluyol Köyü | HDP | %98,2 | %0,5 | %82,5 | 548 |
| Bağdaş Köyü | HDP | %48,1 | %48,1 | %84,0 | 669 |
| Bataklık Köyü | HDP | %74,8 | %17,2 | %79,3 | 305 |
| Beşatlı Köyü | AK Parti | %41,8 | %48,2 | %85,5 | 545 |
| Beşbulak Köyü | HDP | %95,9 | %3,0 | %94,4 | 394 |
| Bostancık Köyü | HDP | %77,0 | %19,7 | %92,3 | 478 |
| Bölük Köyü | HDP | %95,8 | %3,3 | %84,7 | 515 |
| Bulaklı Köyü | HDP | %81,0 | %18,1 | %60,0 | 180 |
| Büyükçiftlik-Kerem Zeydan Mahallesi | AK Parti | %15,6 | %74,6 | %83,1 | 645 |
| Büyükçiftlik-Merkez Mahallesi | HDP | %43,6 | %40,1 | %88,4 | 973 |
| Büyükçiftlik-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %23,9 | %60,3 | %84,9 | 608 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %76,7 | %20,8 | %78,6 | 6.851 |
| Çatma Köyü | HDP | %85,9 | %12,7 | %90,9 | 317 |
| Çukurca Köyü | HDP | %91,7 | %6,1 | %76,5 | 357 |
| Dağlıca Köyü | AK Parti | %35,9 | %50,9 | %47,0 | 727 |
| Dedeler Köyü | HDP | %63,2 | %33,0 | %89,8 | 541 |
| Değerli Köyü | HDP | %91,6 | %5,8 | %81,9 | 696 |
| Demirkonak Köyü | HDP | %87,2 | %10,2 | %84,5 | 296 |
| Dibekli Köyü | AK Parti | %32,6 | %60,9 | %88,3 | 266 |
| Dilektaşı Köyü | HDP | %41,4 | %38,2 | %89,8 | 557 |
| Dize Mahallesi | HDP | %73,1 | %23,9 | %76,9 | 2.728 |
| Doğanlı Köyü | HDP | %43,3 | %41,9 | %86,3 | 629 |
| Esen Yurt Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %48,1 | %74,6 | 3.920 |
| Esendere-Güvenli Mahallesi | HDP | %68,0 | %29,8 | %75,3 | 539 |
| Esendere-Merkez Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %60,0 | %76,1 | 1.552 |
| Esendere-Sarıyıldız Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %63,8 | %80,7 | 254 |
| Esendere-Yılmaz Mahallesi | HDP | %83,3 | %16,0 | %88,4 | 303 |
| Esentepe Mahallesi | HDP | %70,8 | %26,1 | %80,7 | 2.290 |
| Eski Kışla Mahallesi | HDP | %83,0 | %15,1 | %77,1 | 3.266 |
| Gökyurt Köyü | HDP | %44,9 | %44,9 | %61,6 | 425 |
| Güçlü Köyü | HDP | %72,2 | %25,9 | %73,0 | 500 |
| Güldalı Köyü | HDP | %86,6 | %12,2 | %62,8 | 274 |
| Güllüce Köyü | HDP | %95,4 | %3,7 | %77,6 | 608 |
| Güngör Mahallesi | HDP | %73,4 | %23,3 | %75,4 | 7.117 |
| Gürdere Köyü | HDP | %87,6 | %8,0 | %86,8 | 400 |
| Gürkavak Köyü | HDP | %68,8 | %25,8 | %87,5 | 352 |
| İnanlı Köyü | AK Parti | %47,0 | %47,3 | %89,0 | 1.038 |
| İpek Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %54,2 | %63,1 | 4.792 |
| Kadıköy | HDP | %66,7 | %30,2 | %81,3 | 777 |
| Kamışlı Köyü | HDP | %56,1 | %36,9 | %78,1 | 739 |
| Karabey Köyü | HDP | %92,0 | %5,6 | %75,8 | 392 |
| Karlı Köyü | HDP | %83,5 | %11,3 | %66,9 | 767 |
| Kazan Köyü | AK Parti | %17,9 | %75,4 | %89,3 | 299 |
| Keçili Köyü | HDP | %85,3 | %12,2 | %65,4 | 246 |
| Kısıklı Köyü | HDP | %91,0 | %6,5 | %76,8 | 855 |
| Kolbaşı Köyü | AK Parti | %31,5 | %54,2 | %79,6 | 235 |
| Köprücük Köyü | AK Parti | %47,1 | %47,4 | %84,8 | 420 |
| Köşkönü Köyü | HDP | %66,0 | %28,4 | %60,8 | 367 |
| Mezarlık Mahallesi | HDP | %74,1 | %24,3 | %78,1 | 1.408 |
| Onbaşılar Köyü | HDP | %92,1 | %6,1 | %72,7 | 703 |
| Ortaç Köyü | AK Parti | %37,1 | %52,9 | %88,2 | 667 |
| Örnekköy | HDP | %64,7 | %31,2 | %76,4 | 296 |
| Pınargözü Köyü | HDP | %77,0 | %15,1 | %95,9 | 1.036 |
| Salkımlı Köyü | AK Parti | %42,7 | %50,0 | %72,2 | 335 |
| Sarıtaş Köyü | HDP | %92,2 | %6,7 | %71,8 | 387 |
| Serindere Köyü | HDP | %96,9 | %3,1 | %72,6 | 219 |
| Suüstü Köyü | HDP | %53,0 | %31,8 | %89,4 | 473 |
| Sürekli Köyü | HDP | %89,0 | %8,8 | %94,6 | 539 |
| Tatlı Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 29 |
| Tuğlu Köyü | HDP | %68,5 | %26,9 | %88,7 | 353 |
| Vezirli Köyü | HDP | %74,9 | %21,4 | %81,6 | 646 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %66,7 | %30,4 | %77,1 | 8.585 |
| Yeniışık Köyü | AK Parti | %42,4 | %49,7 | %91,3 | 343 |
| Yeşildere Mahallesi | HDP | %72,0 | %24,9 | %78,8 | 2.212 |
| Yeşiltaş Köyü | HDP | %46,1 | %43,2 | %62,8 | 341 |
| Yoncalık Köyü | HDP | %84,4 | %12,7 | %88,2 | 288 |
| Yürekli Köyü | HDP | %76,8 | %22,0 | %80,8 | 240 |
İlgili sonuçlar