Akpınar 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Akpınar sonuçlarında AK Parti %34,3 ile birinci, MHP %31,1 ile ikinci; fark 3,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 8,4 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,1 (+23,0 puan). 32 mahalle ve köy arasından 11'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yenidoğan Mahallesi (%52,7); MHP en güçlü Himmetuşağı Köyü (%77,5). Katılım %92,4 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akpınar 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Akpınar, Kırşehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Akpınar | Kırşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.890 | %34,3 | %39,4 | %42,7 | −8,4 |
| MHP | 1.717 | %31,1 | %23,7 | %8,1 | +23,0 |
| CHP | 1.649 | %29,9 | %27,6 | %28,6 | +1,3 |
| İYİ Parti | 192 | %3,5 | %6,1 | %7,3 | −3,8 |
| Vatan Partisi | 22 | %0,4 | %0,1 | %0,2 | +0,2 |
| Saadet | 19 | %0,3 | %0,9 | %2,8 | −2,5 |
| DP | 19 | %0,3 | %0,4 | %0,9 | −0,5 |
| BTP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Akpınar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 36 | 6.263 | 5.786 | %92,4 | 5.513 | 273 |
Akpınar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alipaşa Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %17,4 | %93,0 | 327 |
| Alişar Köyü | MHP | %34,1 | %37,1 | %90,8 | 206 |
| Aşağıhomurlu Köyü | MHP | %30,4 | %40,8 | %92,8 | 375 |
| Boyalık Köyü | MHP | %19,6 | %47,8 | %94,2 | 104 |
| Büyükabdiuşağı Köyü | MHP | %33,3 | %50,4 | %89,2 | 288 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %50,4 | %11,8 | %97,4 | 272 |
| Çalıburnu Köyü | MHP | %24,1 | %45,3 | %80,9 | 173 |
| Çayözü Köyü | CHP | %25,9 | %28,4 | %97,6 | 83 |
| Çebişler Köyü | MHP | %11,1 | %72,2 | %85,9 | 64 |
| Çelebiuşağı Köyü | MHP | %30,0 | %70,0 | %90,9 | 11 |
| Çiftlikmehmetağa Köyü | AK Parti | %41,4 | %32,9 | %94,9 | 275 |
| Çiftliksarıkaya Köyü | AK Parti | %40,0 | %16,7 | %97,9 | 95 |
| Demirci Köyü | MHP | %24,6 | %50,8 | %97,1 | 138 |
| Deveci Köyü | MHP | %20,4 | %73,5 | %87,5 | 168 |
| Durmuşlu Köyü | AK Parti | %52,4 | %4,8 | %100,0 | 21 |
| Eldeleklidemirel Köyü | MHP | %40,7 | %42,4 | %92,4 | 66 |
| Eldelekliortaoba Köyü | AK Parti | %52,1 | %22,9 | %87,2 | 117 |
| Eşrefli Köyü | AK Parti | %51,3 | %20,5 | %78,0 | 50 |
| Gülveren Köyü | CHP | %31,8 | %9,1 | %75,0 | 32 |
| Hacı Hüseyin Efendi Mahallesi | CHP | %34,3 | %17,9 | %94,1 | 524 |
| Hacımirza Köyü | CHP | %35,2 | %11,4 | %91,0 | 100 |
| Hacıselimli Köyü | MHP | %34,1 | %40,2 | %90,6 | 96 |
| Hanyerisarıkaya Köyü | AK Parti | %43,3 | %41,3 | %92,5 | 279 |
| Himmetuşağı Köyü | MHP | %15,0 | %77,5 | %93,3 | 135 |
| Kaleyazı Mahallesi | CHP | %27,9 | %24,5 | %92,2 | 296 |
| Karaova Köyü | AK Parti | %52,5 | %29,4 | %95,0 | 242 |
| Kelismailuşağı Köyü | CHP | %17,9 | %31,8 | %94,0 | 265 |
| Köşker Köyü | CHP | %18,9 | %23,2 | %89,5 | 418 |
| Pekmezci Köyü | AK Parti | %39,1 | %32,6 | %91,1 | 157 |
| Sofrazlı Köyü | MHP | %27,0 | %45,2 | %96,7 | 123 |
| Şirinevler Mahallesi | CHP | %33,5 | %22,6 | %94,6 | 552 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %52,7 | %3,7 | %91,9 | 211 |
İlgili sonuçlar