Erdemli 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Erdemli sonuçlarında MHP %44,5 ile birinci, DP %20,4 ile ikinci; fark 24,0 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%8,1) 36,3 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,4 (+19,5 puan). 71 mahalle ve köy arasından 68'inde MHP önde. MHP en güçlü Alibeyli Mahallesi (%81,6); DP en güçlü Sinap Mahallesi (%47,4). Katılım %89,5 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erdemli 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Erdemli, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Erdemli | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 38.777 | %44,5 | %30,6 | %8,1 | +36,3 |
| DP | 17.809 | %20,4 | %4,1 | %0,9 | +19,5 |
| İYİ Parti | 16.340 | %18,7 | %11,1 | %7,3 | +11,4 |
| CHP | 11.276 | %12,9 | %37,6 | %28,6 | −15,6 |
| Saadet | 1.106 | %1,3 | %0,7 | %2,8 | −1,6 |
| BBP | 909 | %1,0 | %0,4 | %1,9 | −0,8 |
| HDP | 553 | %0,6 | %6,3 | %5,8 | −5,2 |
| BTP | 181 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 163 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| TKP | 94 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
Erdemli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 338 | 101.343 | 90.652 | %89,5 | 87.208 | 3.444 |
Erdemli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | DP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | MHP | %54,5 | %19,6 | %94,8 | 997 |
| Akdeniz Mahallesi | MHP | %38,9 | %23,3 | %85,1 | 7.976 |
| Akpınar Mahallesi | MHP | %40,2 | %22,9 | %97,9 | 190 |
| Alata Mahallesi | MHP | %42,2 | %22,1 | %85,3 | 7.709 |
| Alibeyli Mahallesi | MHP | %81,6 | %8,5 | %97,8 | 448 |
| Arpaçbahşiş Mahallesi | MHP | %44,0 | %15,3 | %87,1 | 4.621 |
| Arslanlı Mahallesi | MHP | %46,9 | %15,4 | %95,2 | 418 |
| Ayaş Mahallesi | MHP | %37,2 | %22,7 | %93,7 | 1.822 |
| Aydınlar Mahallesi | MHP | %59,3 | %17,4 | %89,5 | 276 |
| Barbaros Mahallesi | MHP | %59,4 | %19,5 | %92,8 | 986 |
| Batısandal Mahallesi | MHP | %63,0 | %15,8 | %95,2 | 545 |
| Çamlı Mahallesi | MHP | %45,6 | %27,5 | %95,4 | 475 |
| Çerçili Mahallesi | MHP | %63,7 | %12,4 | %94,0 | 434 |
| Çeşmeli Mahallesi | MHP | %35,3 | %15,6 | %86,4 | 3.552 |
| Çiftepınar Mahallesi | MHP | %79,4 | %6,0 | %97,4 | 783 |
| Çiriş Mahallesi | MHP | %47,5 | %28,1 | %97,5 | 648 |
| Dağlı Mahallesi | MHP | %44,0 | %23,9 | %94,3 | 698 |
| Doğusandal Mahallesi | MHP | %51,8 | %1,0 | %95,3 | 211 |
| Elbeyli Mahallesi | MHP | %67,9 | %15,9 | %96,4 | 388 |
| Elvanlı Mahallesi | MHP | %40,9 | %19,8 | %92,3 | 1.720 |
| Esenpınar Mahallesi | MHP | %42,1 | %20,7 | %94,0 | 1.109 |
| Evdilek Mahallesi | MHP | %47,3 | %14,0 | %103,2 | 95 |
| Fakılı Mahallesi | MHP | %50,3 | %22,6 | %99,4 | 163 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %52,0 | %30,6 | %93,7 | 536 |
| Gücüş Mahallesi | DP | %31,0 | %34,3 | %99,6 | 248 |
| Güneyli Mahallesi | MHP | %50,6 | %14,9 | %98,2 | 271 |
| Güzeloluk Mahallesi | MHP | %52,2 | %17,1 | %95,7 | 487 |
| Hacıalanı Mahallesi | MHP | %35,9 | %25,2 | %101,5 | 131 |
| Hacıhalilarpaç Mahallesi | MHP | %55,2 | %15,3 | %96,6 | 761 |
| Harfilli Mahallesi | MHP | %51,2 | %11,5 | %98,5 | 456 |
| Hüsametli Mahallesi | MHP | %47,2 | %12,8 | %97,6 | 413 |
| İlemin Mahallesi | MHP | %54,5 | %12,1 | %97,2 | 502 |
| Karaahmetli Mahallesi | MHP | %45,9 | %39,9 | %96,4 | 394 |
| Karahıdırlı Mahallesi | MHP | %59,2 | %13,9 | %95,6 | 886 |
| Karakeşli Mahallesi | MHP | %74,6 | %9,8 | %98,2 | 558 |
| Karayakup Mahallesi | MHP | %62,3 | %8,2 | %94,6 | 514 |
| Kargıcak Mahallesi | MHP | %49,0 | %18,5 | %93,8 | 1.377 |
| Kargıpınarı Mahallesi | MHP | %41,8 | %16,1 | %87,1 | 8.844 |
| Kayacı Mahallesi | MHP | %40,6 | %30,0 | %98,8 | 991 |
| Kızılen Mahallesi | MHP | %59,5 | %8,6 | %96,9 | 392 |
| Kızkalesi Mahallesi | CHP | %26,8 | %18,7 | %81,7 | 1.287 |
| Kocahasanlı Mahallesi | MHP | %36,9 | %30,5 | %90,8 | 3.455 |
| Koramşalı Mahallesi | MHP | %48,8 | %11,7 | %96,9 | 418 |
| Koyuncu Mahallesi | MHP | %49,9 | %24,5 | %90,4 | 5.301 |
| Kösbucağı Mahallesi | MHP | %46,0 | %27,3 | %93,2 | 1.450 |
| Kösereli Mahallesi | MHP | %74,8 | %13,2 | %93,6 | 173 |
| Kuşluca Mahallesi | MHP | %67,5 | %0,0 | %94,4 | 89 |
| Küstülü Mahallesi | MHP | %61,0 | %8,5 | %97,0 | 575 |
| Limonlu Mahallesi | MHP | %35,5 | %19,7 | %88,5 | 2.418 |
| Merkez Mahallesi | MHP | %40,3 | %21,5 | %85,4 | 10.187 |
| Merkez-Tırtar Mahallesi | MHP | %30,1 | %25,3 | %91,8 | 2.034 |
| Pınarbaşı Mahallesi | MHP | %65,9 | %14,9 | %95,6 | 723 |
| Sarıkaya Mahallesi | MHP | %50,7 | %14,1 | %96,1 | 518 |
| Sarıyer Mahallesi | MHP | %36,6 | %9,5 | %96,9 | 517 |
| Sıraç Mahallesi | MHP | %42,1 | %20,9 | %96,6 | 564 |
| Sinap Mahallesi | DP | %9,5 | %47,4 | %92,6 | 136 |
| Sorgun Mahallesi | MHP | %44,1 | %24,7 | %96,3 | 642 |
| Şahna Mahallesi | MHP | %48,8 | %22,7 | %95,0 | 220 |
| Tabiye Mahallesi | MHP | %45,5 | %26,9 | %88,5 | 1.499 |
| Tapureli Mahallesi | MHP | %65,8 | %14,2 | %95,2 | 840 |
| Toros Mahallesi | MHP | %43,3 | %28,1 | %100,0 | 221 |
| Tozlu Mahallesi | MHP | %39,2 | %37,3 | %98,2 | 57 |
| Tömük Mahallesi | MHP | %42,1 | %16,7 | %84,1 | 8.484 |
| Türbe Mahallesi | MHP | %41,6 | %32,7 | %90,0 | 1.745 |
| Üçtepe Mahallesi | MHP | %53,0 | %25,6 | %97,6 | 880 |
| Üzümlü Mahallesi | MHP | %63,5 | %16,0 | %97,6 | 211 |
| Veyselli Mahallesi | MHP | %53,6 | %22,2 | %95,7 | 255 |
| Yağda Mahallesi | MHP | %62,8 | %9,1 | %100,3 | 351 |
| Yarenler Mahallesi | MHP | %53,2 | %25,9 | %98,2 | 770 |
| Yeniyurt Mahallesi | MHP | %55,4 | %17,3 | %97,3 | 255 |
| Yüksek Mahallesi | MHP | %44,2 | %33,2 | %90,1 | 1.043 |
İlgili sonuçlar