Korkut 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Korkut sonuçlarında HDP %49,4 ile birinci, AK Parti %43,3 ile ikinci; fark 6,1 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 43,5 puan üstünde. 37 mahalle ve köy arasından 21'inde HDP önde. HDP en güçlü Durucak Köyü (%97,0); AK Parti en güçlü Yünören Köyü (%81,9). Katılım %79,3 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Korkut 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Korkut, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Korkut | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 5.538 | %49,4 | %44,4 | %5,8 | +43,5 |
| AK Parti | 4.858 | %43,3 | %35,9 | %42,7 | +0,6 |
| CHP | 304 | %2,7 | %5,8 | %28,6 | −25,9 |
| MHP | 300 | %2,7 | %6,0 | %8,1 | −5,4 |
| İYİ Parti | 132 | %1,2 | %3,3 | %7,3 | −6,1 |
| Saadet | 69 | %0,6 | %3,2 | %2,8 | −2,2 |
| Vatan Partisi | 19 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
Korkut seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 61 | 15.205 | 12.053 | %79,3 | 11.220 | 833 |
Korkut mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyıldız Köyü | HDP | %65,6 | %34,4 | %61,5 | 52 |
| Alazlı Köyü | HDP | %68,7 | %27,8 | %77,7 | 726 |
| Altınova-Aydınlar Mahallesi | HDP | %61,8 | %34,5 | %88,1 | 312 |
| Altınova-Bahçelievler Mahallesi | HDP | %65,7 | %29,3 | %89,3 | 496 |
| Altınova-Merkez Mahallesi | HDP | %60,8 | %38,6 | %91,6 | 407 |
| Altınova-Yeni Mahallesi | HDP | %54,8 | %43,2 | %91,7 | 472 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %23,8 | %67,0 | %90,6 | 1.010 |
| Balkır Köyü | AK Parti | %37,0 | %60,3 | %78,3 | 545 |
| Çalaplı Köyü | HDP | %48,1 | %43,8 | %84,0 | 206 |
| Çınarardı Köyü | HDP | %54,1 | %43,2 | %79,4 | 238 |
| Değirmitaş Köyü | HDP | %68,5 | %26,1 | %79,2 | 144 |
| Demirci Köyü | HDP | %59,3 | %38,9 | %51,9 | 106 |
| Dereiçi Köyü | AK Parti | %38,4 | %48,5 | %38,5 | 257 |
| Durucak Köyü | HDP | %97,0 | %3,0 | %66,0 | 53 |
| Düzova Köyü | HDP | %72,5 | %23,5 | %63,7 | 80 |
| Gültepe Köyü | HDP | %57,8 | %36,9 | %81,3 | 359 |
| Güneyik Köyü | HDP | %60,9 | %35,0 | %77,0 | 1.002 |
| Güven Köyü | AK Parti | %27,2 | %61,6 | %77,6 | 948 |
| İçboğaz Köyü | AK Parti | %23,7 | %55,3 | %87,7 | 367 |
| Kapılı Köyü | HDP | %92,4 | %4,4 | %68,9 | 695 |
| Karakale Köyü | HDP | %49,5 | %26,4 | %79,8 | 687 |
| Kıryaka Köyü | AK Parti | %12,3 | %77,2 | %90,6 | 64 |
| Kocatarla Köyü | AK Parti | %27,0 | %69,7 | %83,2 | 322 |
| Konakdüzü Köyü | AK Parti | %34,0 | %63,0 | %80,1 | 668 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %24,2 | %58,5 | %88,5 | 340 |
| Mollababa Köyü | HDP | %56,0 | %32,1 | %88,0 | 125 |
| Oğulbalı Köyü | HDP | %71,3 | %24,7 | %70,4 | 601 |
| Pınarüstü Köyü | AK Parti | %15,4 | %62,2 | %86,9 | 344 |
| Sarmaşık Köyü | AK Parti | %20,0 | %70,0 | %51,5 | 66 |
| Sazlıkbaşı Köyü | AK Parti | %40,4 | %55,1 | %75,3 | 603 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %48,3 | %89,9 | 828 |
| Tanköy | HDP | %81,0 | %15,8 | %79,9 | 453 |
| Taşlıca Köyü | HDP | %78,5 | %17,1 | %80,7 | 243 |
| Yedipınar Köyü | HDP | %80,0 | %17,9 | %69,9 | 415 |
| Yolgözler Köyü | AK Parti | %43,2 | %54,7 | %57,6 | 606 |
| Yünören Köyü | AK Parti | %13,9 | %81,9 | %87,0 | 169 |
| Yürekli Köyü | AK Parti | %41,4 | %51,3 | %79,6 | 196 |
İlgili sonuçlar