Avanos 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Avanos sonuçlarında AK Parti %35,9 ile birinci, CHP %25,9 ile ikinci; fark 10,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 6,8 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,6 (+15,4 puan). 33 mahalle ve köy arasından 18'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuyulukışla Köyü (%68,2); CHP en güçlü Küçükayhan Köyü (%76,8). Katılım %86,7 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Avanos 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Avanos, Nevşehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Avanos | Nevşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.544 | %35,9 | %47,7 | %42,7 | −6,8 |
| CHP | 5.440 | %25,9 | %14,4 | %28,6 | −2,7 |
| MHP | 4.946 | %23,6 | %25,7 | %8,1 | +15,4 |
| BBP | 1.640 | %7,8 | %2,2 | %1,9 | +5,9 |
| İYİ Parti | 994 | %4,7 | %7,5 | %7,3 | −2,6 |
| Saadet | 245 | %1,2 | %1,5 | %2,8 | −1,7 |
| BTP | 104 | %0,5 | %0,2 | %0,3 | +0,2 |
| DSP | 44 | %0,2 | %0,6 | %0,8 | −0,6 |
| Vatan Partisi | 33 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
Avanos seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 90 | 25.136 | 21.790 | %86,7 | 20.990 | 800 |
Avanos mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarca Köyü | AK Parti | %49,7 | %12,2 | %77,9 | 874 |
| Aktepe Köyü | AK Parti | %44,4 | %24,4 | %95,8 | 48 |
| Alaaddin Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %31,3 | %91,8 | 585 |
| Altıpınar Köyü | AK Parti | %57,1 | %8,2 | %87,7 | 204 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %31,9 | %38,3 | %87,3 | 2.910 |
| Bozca Köyü | AK Parti | %36,9 | %33,7 | %93,2 | 517 |
| Büyükayhan Köyü | CHP | %22,3 | %68,7 | %92,2 | 523 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %33,8 | %35,0 | %88,8 | 2.044 |
| Çavuşin Köyü | AK Parti | %46,8 | %7,1 | %92,0 | 487 |
| Göynük Köyü | AK Parti | %37,7 | %25,4 | %81,4 | 976 |
| İğdelikışla Köyü | AK Parti | %61,1 | %20,6 | %90,5 | 294 |
| Kalaba-50.yıl Mahallesi | BBP | %26,0 | %2,1 | %93,7 | 603 |
| Kalaba-Hürriyet Mahallesi | BBP | %28,8 | %2,9 | %92,0 | 1.056 |
| Kalaba-Karayusuf Mahallesi | BBP | %32,1 | %3,1 | %92,3 | 581 |
| Kalaba-Yeni Mahallesi | BBP | %26,6 | %2,2 | %93,3 | 1.011 |
| Karacauşağı Köyü | AK Parti | %58,0 | %2,3 | %86,4 | 103 |
| Karaseki Mahallesi | CHP | %27,0 | %37,2 | %88,0 | 1.994 |
| Kuyulukışla Köyü | AK Parti | %68,2 | %11,4 | %67,1 | 70 |
| Küçükayhan Köyü | CHP | %16,4 | %76,8 | %91,2 | 339 |
| Mahmat Köyü | AK Parti | %47,1 | %11,2 | %70,2 | 976 |
| Orta Mahallesi | CHP | %28,1 | %39,4 | %93,3 | 329 |
| Özkonak-Cami-Kebir Mahallesi | CHP | %32,0 | %38,0 | %81,2 | 1.043 |
| Özkonak-Camicedit Mahallesi | AK Parti | %54,0 | %13,4 | %87,0 | 935 |
| Özkonak-Orta Mahallesi | MHP | %37,9 | %16,0 | %80,6 | 914 |
| Paşalı Köyü | AK Parti | %36,0 | %26,9 | %75,1 | 345 |
| Sarılar Köyü | CHP | %32,8 | %36,2 | %74,2 | 644 |
| Topaklı Köyü | CHP | %34,1 | %36,0 | %76,4 | 889 |
| Türkeli-Aşağı Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %4,8 | %91,4 | 742 |
| Türkeli-Orta Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %4,3 | %95,7 | 374 |
| Türkeli-Yukarı Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %3,1 | %96,6 | 409 |
| Üçkuyu Köyü | AK Parti | %26,9 | %13,0 | %94,0 | 117 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %32,9 | %89,9 | 888 |
| Yukarı Mahallesi | CHP | %32,8 | %36,0 | %88,4 | 1.312 |
İlgili sonuçlar