Baykan 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Baykan sonuçlarında AK Parti %37,9 ile birinci, HDP %31,6 ile ikinci; fark 6,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 4,8 puan altında. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,6 (+25,8 puan). 39 mahalle ve köy arasından 22'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Demirışık Köyü (%93,9); HDP en güçlü Engin Köyü (%82,0). Katılım %85,6 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Baykan 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Baykan, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Baykan | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.657 | %37,9 | %45,0 | %42,7 | −4,8 |
| HDP | 3.882 | %31,6 | %40,1 | %5,8 | +25,8 |
| Saadet | 2.148 | %17,5 | %4,3 | %2,8 | +14,7 |
| MHP | 915 | %7,5 | %4,6 | %8,1 | −0,7 |
| CHP | 436 | %3,6 | %3,1 | %28,6 | −25,0 |
| İYİ Parti | 148 | %1,2 | %2,3 | %7,3 | −6,1 |
| BTP | 64 | %0,5 | %0,2 | %0,3 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 27 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
Baykan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 66 | 15.531 | 13.302 | %85,6 | 12.277 | 1.025 |
Baykan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adakale Köyü | AK Parti | %71,0 | %14,8 | %79,0 | 229 |
| Ardıçdalı Köyü | AK Parti | %37,9 | %3,0 | %95,8 | 72 |
| Atabağı-Merkez Mahallesi | HDP | %31,6 | %41,0 | %92,6 | 2.151 |
| Cefan Mahallesi | HDP | %40,4 | %45,6 | %91,0 | 167 |
| Çamtaşı Köyü | AK Parti | %45,9 | %2,2 | %88,4 | 285 |
| Çaykaya Köyü | MHP | %14,3 | %36,9 | %76,8 | 112 |
| Çelikli Köyü | HDP | %26,9 | %49,5 | %87,7 | 219 |
| Çevrimtepe Köyü | HDP | %12,1 | %71,2 | %80,7 | 88 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %45,5 | %8,9 | %74,7 | 170 |
| Dedebakırı Köyü | HDP | %36,0 | %48,9 | %84,1 | 232 |
| Demirışık Köyü | AK Parti | %93,9 | %1,5 | %84,1 | 157 |
| Derince Köyü | AK Parti | %44,9 | %14,3 | %84,5 | 97 |
| Dilektepe Köyü | HDP | %29,1 | %55,3 | %62,1 | 177 |
| Dokuzçavuş Köyü | AK Parti | %39,3 | %28,6 | %88,2 | 34 |
| Engin Köyü | HDP | %10,1 | %82,0 | %95,3 | 149 |
| Gümüşkaş Köyü | HDP | %13,5 | %68,1 | %81,6 | 207 |
| Günbuldu Köyü | AK Parti | %55,6 | %15,7 | %83,2 | 190 |
| Gündoğdu Köyü | AK Parti | %64,5 | %2,2 | %96,5 | 283 |
| Havel Mahallesi | HDP | %18,1 | %58,2 | %89,4 | 301 |
| İkizler Köyü | AK Parti | %71,8 | %5,6 | %81,3 | 96 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %34,6 | %33,0 | %84,7 | 1.200 |
| Karakaya Köyü | Saadet | %30,0 | %21,4 | %84,2 | 419 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %16,7 | %45,1 | %86,5 | 362 |
| Kasımlı Köyü | AK Parti | %93,0 | %0,6 | %79,7 | 222 |
| Meşelik Köyü | AK Parti | %54,5 | %10,1 | %65,0 | 157 |
| Narlıyurt Köyü | HDP | %22,2 | %32,1 | %68,0 | 122 |
| Obalı Köyü | AK Parti | %46,5 | %1,8 | %55,8 | 208 |
| Ormanpınar Köyü | AK Parti | %90,6 | %4,7 | %60,0 | 145 |
| Sarıdana Köyü | AK Parti | %80,0 | %0,0 | %63,0 | 81 |
| Sarısalkım Köyü | AK Parti | %32,5 | %30,8 | %79,7 | 276 |
| Tütenocak Köyü | HDP | %44,0 | %49,6 | %92,8 | 487 |
| Ulaştı Köyü | AK Parti | %53,9 | %12,6 | %85,1 | 309 |
| Ünlüce Köyü | MHP | %30,9 | %5,5 | %47,3 | 131 |
| Veyselkarani-Atatürk Mahallesi | Saadet | %21,2 | %37,0 | %86,8 | 1.618 |
| Veyselkarani-Çay Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %26,7 | %90,0 | 1.083 |
| Veyselkarani-Şeyhosman Mahallesi | Saadet | %29,5 | %22,8 | %92,1 | 1.096 |
| Yarımca Köyü | AK Parti | %71,7 | %9,0 | %61,1 | 280 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %32,7 | %88,7 | 1.819 |
| Yeşilçevre Köyü | AK Parti | %54,9 | %42,3 | %74,0 | 100 |
İlgili sonuçlar