Silopi 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Silopi sonuçlarında HDP %64,4 ile birinci, AK Parti %27,9 ile ikinci; fark 36,4 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 58,5 puan üstünde. 41 mahalle ve köy arasından 27'sinde HDP önde. HDP en güçlü Dedeler Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Esenli Köyü (%92,3). Katılım %84,7 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Silopi 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Silopi, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Silopi | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 37.449 | %64,4 | %57,5 | %5,8 | +58,5 |
| AK Parti | 16.248 | %27,9 | %31,9 | %42,7 | −14,8 |
| MHP | 3.498 | %6,0 | %5,7 | %8,1 | −2,1 |
| Saadet | 543 | %0,9 | %1,0 | %2,8 | −1,9 |
| BBP | 277 | %0,5 | %0,7 | %1,9 | −1,4 |
| BTP | 88 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 70 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Silopi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 237 | 72.385 | 61.317 | %84,7 | 58.173 | 3.144 |
Silopi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aktepe Köyü | HDP | %77,1 | %20,6 | %82,2 | 286 |
| Barbaros Mahallesi | HDP | %72,9 | %21,6 | %87,1 | 2.893 |
| Başak Mahallesi | HDP | %81,4 | %14,8 | %85,5 | 4.301 |
| Başverimli-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %7,9 | %74,9 | %88,0 | 2.551 |
| Başverimli-Köprübaşı Mahallesi | HDP | %54,0 | %35,9 | %86,2 | 2.188 |
| Birlikköy | HDP | %78,9 | %17,2 | %86,0 | 157 |
| Bostancı Köyü | HDP | %83,5 | %15,4 | %86,2 | 1.429 |
| Buğdaylı Köyü | HDP | %66,0 | %32,0 | %64,1 | 728 |
| Cudi Mahallesi | HDP | %79,0 | %17,7 | %84,3 | 5.940 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %85,5 | %12,8 | %86,7 | 4.649 |
| Çalışkan-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %27,5 | %71,8 | %93,3 | 330 |
| Çalışkan-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %23,0 | %73,3 | %95,6 | 590 |
| Çalışkan-Fatih Mahallesi | AK Parti | %7,7 | %81,9 | %93,3 | 842 |
| Çalışkan-Vatan Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %64,8 | %95,4 | 694 |
| Çardaklı Köyü | HDP | %65,2 | %30,1 | %89,8 | 954 |
| Çiftlikköyü | HDP | %86,0 | %12,2 | %84,2 | 1.370 |
| Damlaca Köyü | AK Parti | %12,1 | %80,4 | %95,0 | 121 |
| Dedeler Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %76,2 | 21 |
| Dicle Mahallesi | HDP | %67,9 | %23,7 | %81,5 | 5.894 |
| Doruklu Köyü | HDP | %95,0 | %3,9 | %87,0 | 640 |
| Esenli Köyü | AK Parti | %7,7 | %92,3 | %96,4 | 28 |
| Görümlü-Boğaz Mahallesi | AK Parti | %24,2 | %54,2 | %92,7 | 786 |
| Görümlü-Yeni Mahallesi | AK Parti | %10,3 | %62,5 | %86,0 | 2.348 |
| Görümlü-Yolağızı Mahallesi | MHP | %10,3 | %31,0 | %95,5 | 288 |
| Kapılı Köyü | AK Parti | %27,1 | %70,8 | %100,0 | 52 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %62,2 | %21,1 | %82,9 | 3.197 |
| Kavaközü Köyü | HDP | %58,5 | %33,4 | %85,9 | 391 |
| Kavallı Köyü | HDP | %88,5 | %11,0 | %90,4 | 690 |
| Kösreli Köyü | AK Parti | %33,3 | %53,3 | %56,7 | 30 |
| Mahmutlu Köyü | HDP | %91,5 | %6,8 | %93,3 | 406 |
| Nuh Mahallesi | HDP | %78,7 | %18,1 | %85,8 | 4.061 |
| Ofis Mahallesi | HDP | %67,8 | %25,5 | %81,7 | 5.829 |
| Ortaköy | HDP | %64,2 | %24,2 | %90,7 | 494 |
| Ovaköy | AK Parti | %13,3 | %80,0 | %88,2 | 17 |
| Özgen Köyü | HDP | %70,6 | %25,7 | %89,8 | 254 |
| Pınarönü Köyü | AK Parti | %20,2 | %78,9 | %94,7 | 819 |
| Şht. Harun Boy Mahallesi | HDP | %69,6 | %21,9 | %83,5 | 6.601 |
| Üçağaç Köyü | HDP | %50,3 | %49,0 | %87,6 | 347 |
| Yeniköy | HDP | %81,7 | %15,9 | %88,8 | 436 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %70,3 | %25,0 | %83,0 | 6.166 |
| Yeşiltepe Mahallesi | HDP | %44,4 | %33,3 | %75,0 | 2.567 |
İlgili sonuçlar