Eşme 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Eşme sonuçlarında AK Parti %45,3 ile birinci, CHP %40,3 ile ikinci; fark 5,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 2,6 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,3 (+11,7 puan). 68 mahalle ve köy arasından 40'ında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Günyaka Köyü (%86,9); CHP en güçlü Bekişli Köyü (%79,7). Katılım %91,6 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eşme 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Eşme, Uşak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Eşme | Uşak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.106 | %45,3 | %41,4 | %42,7 | +2,6 |
| CHP | 9.871 | %40,3 | %22,0 | %28,6 | +11,7 |
| MHP | 2.951 | %12,0 | %11,2 | %8,1 | +3,9 |
| BBP | 249 | %1,0 | %1,1 | %1,9 | −0,9 |
| Saadet | 127 | %0,5 | %1,2 | %2,8 | −2,3 |
| DP | 99 | %0,4 | %0,5 | %0,9 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 52 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 48 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Eşme seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 124 | 28.312 | 25.921 | %91,6 | 24.503 | 1.418 |
Eşme mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağabey Köyü | AK Parti | %55,2 | %26,1 | %92,8 | 741 |
| Ahmetler Köyü | AK Parti | %55,0 | %22,3 | %86,8 | 850 |
| Akçaköy | CHP | %28,3 | %60,0 | %98,4 | 63 |
| Alahabalı Köyü | AK Parti | %63,3 | %27,2 | %95,1 | 184 |
| Alıçlı Köyü | AK Parti | %63,2 | %18,4 | %97,1 | 104 |
| Araplar Köyü | AK Parti | %41,4 | %40,0 | %96,0 | 177 |
| Armutlu Köyü | AK Parti | %46,1 | %45,5 | %95,3 | 708 |
| Aydınlı Köyü | CHP | %32,8 | %63,9 | %81,6 | 76 |
| Balabancı Köyü | CHP | %37,4 | %49,1 | %91,5 | 200 |
| Bekişli Köyü | CHP | %15,5 | %79,7 | %98,7 | 153 |
| Bozlar Köyü | AK Parti | %68,7 | %24,1 | %98,0 | 205 |
| Caberler Köyü | AK Parti | %45,5 | %34,1 | %107,1 | 42 |
| Camili Köyü | AK Parti | %75,0 | %13,9 | %97,4 | 38 |
| Cemalçavuş Köyü | AK Parti | %51,4 | %39,2 | %100,0 | 92 |
| Cevizli Köyü | CHP | %16,9 | %79,5 | %95,7 | 93 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %49,5 | %44,5 | %90,2 | 1.254 |
| Çaykışla Köyü | AK Parti | %67,4 | %19,0 | %99,6 | 255 |
| Davutlar Köyü | CHP | %37,2 | %57,0 | %97,7 | 132 |
| Delibaşlı Köyü | AK Parti | %61,1 | %31,4 | %96,2 | 183 |
| Dereköy | AK Parti | %55,4 | %28,5 | %91,4 | 370 |
| Dereli Köyü | AK Parti | %58,2 | %31,3 | %80,4 | 179 |
| Dervişli Köyü | AK Parti | %64,5 | %21,1 | %95,5 | 446 |
| Elvanlar Mahallesi | CHP | %41,0 | %48,4 | %91,0 | 1.804 |
| Emirli Köyü | AK Parti | %73,6 | %20,8 | %96,4 | 56 |
| Eşmeli Köyü | AK Parti | %60,2 | %27,0 | %92,6 | 216 |
| Eşmetaş Köyü | MHP | %33,5 | %11,5 | %84,7 | 248 |
| Gökçukur Köyü | CHP | %32,0 | %60,0 | %100,0 | 25 |
| Güllü Köyü | CHP | %28,9 | %54,5 | %93,8 | 795 |
| Güllübağ Köyü | CHP | %27,8 | %58,9 | %94,7 | 433 |
| Güney Köyü | CHP | %29,2 | %60,8 | %96,9 | 128 |
| Günyaka Köyü | AK Parti | %86,9 | %9,2 | %97,2 | 143 |
| Hamamdere Köyü | AK Parti | %67,4 | %29,2 | %98,0 | 151 |
| Hardallı Köyü | AK Parti | %57,5 | %35,0 | %102,2 | 46 |
| İsalar Köyü | CHP | %27,1 | %71,4 | %84,5 | 84 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %40,8 | %47,0 | %87,0 | 3.098 |
| Kandemirler Köyü | CHP | %40,3 | %44,5 | %89,7 | 136 |
| Karaahmetli Köyü | AK Parti | %46,6 | %30,0 | %96,6 | 932 |
| Karabacaklı Köyü | AK Parti | %56,2 | %40,8 | %98,3 | 175 |
| Karacaömerli Köyü | AK Parti | %53,6 | %36,1 | %96,2 | 106 |
| Katrancılar Köyü | CHP | %34,1 | %63,6 | %100,0 | 44 |
| Kayalı Köyü | AK Parti | %53,7 | %37,3 | %93,0 | 557 |
| Kayapınar Köyü | CHP | %25,3 | %58,0 | %94,0 | 401 |
| Kazaklar Köyü | CHP | %19,8 | %74,5 | %100,0 | 121 |
| Keklikli Köyü | CHP | %37,7 | %50,2 | %94,5 | 308 |
| Kemer Mahallesi | AK Parti | %55,4 | %31,4 | %97,2 | 324 |
| Kıranköy | AK Parti | %45,7 | %32,4 | %91,3 | 529 |
| Kocabey Köyü | AK Parti | %79,2 | %18,1 | %97,3 | 75 |
| Kolankaya Köyü | AK Parti | %55,9 | %36,6 | %92,8 | 207 |
| Konak Köyü | AK Parti | %65,1 | %12,6 | %95,1 | 204 |
| Köseler Köyü | AK Parti | %68,0 | %19,6 | %99,0 | 99 |
| Köylüoğlu Köyü | AK Parti | %52,5 | %46,0 | %97,1 | 276 |
| Manavlı Köyü | AK Parti | %60,7 | %32,8 | %103,2 | 63 |
| Narıncalı Köyü | CHP | %35,5 | %45,2 | %64,6 | 48 |
| Narlı Köyü | CHP | %34,4 | %60,3 | %96,1 | 153 |
| Oymalı Köyü | AK Parti | %77,5 | %14,8 | %98,0 | 197 |
| Puslu Köyü | AK Parti | %40,9 | %38,0 | %98,1 | 318 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %53,8 | %33,4 | %95,7 | 819 |
| Şehitalibey Mahallesi | CHP | %40,1 | %49,5 | %83,6 | 2.991 |
| Şehitli Köyü | CHP | %35,1 | %56,5 | %95,2 | 146 |
| Takmak Köyü | AK Parti | %44,6 | %37,4 | %89,8 | 411 |
| Uluyayla Köyü | AK Parti | %75,4 | %17,8 | %96,7 | 397 |
| Üçeylül Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %42,6 | %90,5 | 1.827 |
| Yaylaköy | CHP | %37,5 | %60,0 | %90,9 | 44 |
| Yeleğen-Hürriyet Mahallesi | MHP | %21,7 | %35,3 | %96,9 | 988 |
| Yeleğen-İstiklal Mahallesi | MHP | %27,6 | %25,9 | %92,6 | 699 |
| Yeleğen-Yıldırımlar Mahallesi | CHP | %31,9 | %38,9 | %97,6 | 168 |
| Yeniköy | CHP | %40,4 | %44,7 | %88,6 | 149 |
| Yeşilkavak Köyü | AK Parti | %44,2 | %43,7 | %88,5 | 628 |
İlgili sonuçlar