Yalova Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yalova Merkez sonuçlarında AK Parti %41,5 ile birinci, CHP %37,5 ile ikinci; fark 4,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 1,2 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,5 (+9,0 puan). 27 mahalle ve köy arasından 19'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kurtköy (%79,8); CHP en güçlü Seyrantepe Mahallesi (%55,5). Katılım %79,4 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yalova Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yalova Merkez, Yalova, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yalova Merkez | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 30.865 | %41,5 | %42,4 | %42,7 | −1,2 |
| CHP | 27.901 | %37,5 | %33,4 | %28,6 | +9,0 |
| MHP | 5.608 | %7,5 | %10,1 | %8,1 | −0,6 |
| İYİ Parti | 3.156 | %4,2 | %7,1 | %7,3 | −3,1 |
| DP | 2.538 | %3,4 | %1,8 | %0,9 | +2,5 |
| HDP | 1.641 | %2,2 | %1,9 | %5,8 | −3,6 |
| Saadet | 1.442 | %1,9 | %2,2 | %2,8 | −0,9 |
| DSP | 407 | %0,5 | %0,4 | %0,8 | −0,3 |
| BBP | 278 | %0,4 | %0,3 | %1,9 | −1,5 |
| Bağımsızlar | 262 | %0,4 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| BTP | 116 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 104 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Yalova Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 293 | 97.055 | 77.068 | %79,4 | 74.318 | 2.750 |
Yalova Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | CHP | %36,9 | %38,8 | %80,2 | 8.381 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %32,1 | %76,4 | 6.866 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %28,0 | %52,1 | %77,6 | 8.704 |
| Bayraktepe Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %31,4 | %76,0 | 5.773 |
| Dere Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %36,1 | %79,6 | 6.244 |
| Elmalık Köyü | AK Parti | %53,7 | %23,4 | %91,2 | 1.389 |
| Esadiye Köyü | AK Parti | %46,8 | %32,4 | %85,0 | 133 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %39,4 | %40,4 | %78,8 | 6.778 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | AK Parti | %42,8 | %36,6 | %80,6 | 9.280 |
| Güneyköy | AK Parti | %46,0 | %31,1 | %92,8 | 362 |
| Hacımehmet Köyü | AK Parti | %47,9 | %8,6 | %80,9 | 603 |
| İsmet Paşa Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %36,6 | %77,6 | 9.847 |
| Kadıköy-Merkez Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %36,2 | %87,5 | 3.220 |
| Kadıköy-Özden Mahallesi | CHP | %33,1 | %45,6 | %81,9 | 2.067 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %35,7 | %74,9 | 3.079 |
| Kazımiye Köyü | AK Parti | %36,7 | %29,7 | %84,3 | 733 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %49,3 | %29,8 | %93,7 | 556 |
| Kurtköy | AK Parti | %79,8 | %12,0 | %87,4 | 437 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %30,4 | %78,8 | 4.631 |
| Paşakent Mahallesi | CHP | %38,6 | %44,3 | %83,1 | 1.514 |
| Rüstem Paşa Mahallesi | CHP | %36,7 | %43,7 | %79,7 | 4.727 |
| Safran Köyü | AK Parti | %50,5 | %29,3 | %83,9 | 1.122 |
| Samanlı Köyü | AK Parti | %41,0 | %35,6 | %75,5 | 1.786 |
| Seyrantepe Mahallesi | CHP | %17,3 | %55,5 | %80,6 | 1.090 |
| Soğucak Köyü | CHP | %35,1 | %45,9 | %74,8 | 353 |
| Sugören Köyü | AK Parti | %46,6 | %28,9 | %90,0 | 1.330 |
| Süleyman Bey Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %37,4 | %77,5 | 6.050 |
İlgili sonuçlar