Hopa 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları
Hopa sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %58,7 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %36,0 ile ikinci; fark 22,7 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%45,1) 13,6 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 17'sinde Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Hendek Köyü (%93,1); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Subaşı Köyü (%69,1). Katılım %89,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hopa 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları — Hopa, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Hopa | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.035 | %58,7 | %46,6 | %45,1 | +13,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.766 | %36,0 | %47,7 | %49,2 | −13,2 |
| Sinan Oğan | 911 | %4,8 | %5,2 | %5,3 | −0,4 |
| Muharrem İnce | 85 | %0,5 | %0,5 | %0,4 | +0,0 |
Hopa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 73 | 21.320 | 19.176 | %89,9 | 18.797 | 379 |
Hopa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Balıkköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,0 | %9,7 | %92,4 | 158 |
| Başköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,7 | %45,0 | %92,9 | 141 |
| Başoba Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,2 | %11,4 | %91,7 | 446 |
| Bucak Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %49,6 | %43,4 | %93,0 | 386 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %49,3 | %45,4 | %95,9 | 389 |
| Çamlı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,6 | %39,7 | %94,1 | 425 |
| Çavuşlu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,0 | %4,9 | %92,9 | 311 |
| Çimenli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %20,0 | %66,2 | %85,8 | 155 |
| Esenkıyı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %64,4 | %34,5 | %88,6 | 202 |
| Eşmekaya Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,8 | %37,6 | %89,2 | 212 |
| Güneşli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,3 | %20,8 | %94,6 | 111 |
| Güvercinli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %31,3 | %66,1 | %97,5 | 122 |
| Hendek Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,1 | %4,8 | %94,6 | 204 |
| Koyuncular Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,0 | %29,9 | %90,3 | 341 |
| Merkez Kuledibi Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %64,6 | %31,2 | %88,6 | 2.966 |
| Ortahopa Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,7 | %30,6 | %89,6 | 4.132 |
| Pınarlı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %36,5 | %55,8 | %108,9 | 56 |
| Subaşı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %26,0 | %69,1 | %96,8 | 189 |
| Sugören Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %37,7 | %56,1 | %88,6 | 883 |
| Sundura Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,7 | %39,6 | %89,1 | 8.688 |
| Yeşilköy | Recep Tayyip Erdoğan | %36,6 | %59,1 | %102,2 | 91 |
| Yoldere Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %82,6 | %15,2 | %93,8 | 341 |
| Yukarı Kuledibi Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,3 | %44,0 | %88,9 | 371 |
İlgili sonuçlar