Çanakkale Merkez 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları
Çanakkale Merkez sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %66,8 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %27,4 ile ikinci; fark 39,3 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%45,1) 21,7 puan üstünde. 62 mahalle ve köy arasından 34'ünde Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Akçeşme Köyü (%94,8); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Yukarı Okçular Köyü (%78,0). Katılım %91,1 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çanakkale Merkez 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları — Çanakkale Merkez, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Çanakkale Merkez | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 87.789 | %66,8 | %54,6 | %45,1 | +21,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 36.069 | %27,4 | %39,5 | %49,2 | −21,8 |
| Sinan Oğan | 6.940 | %5,3 | %5,2 | %5,3 | +0,0 |
| Muharrem İnce | 652 | %0,5 | %0,7 | %0,4 | +0,1 |
Çanakkale Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 440 | 146.019 | 133.091 | %91,1 | 131.450 | 1.641 |
Çanakkale Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçalı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %30,4 | %63,0 | %104,3 | 46 |
| Akçapınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %44,2 | %50,9 | %93,9 | 444 |
| Akçeşme Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,8 | %3,9 | %101,3 | 154 |
| Akpınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %46,3 | %48,8 | %102,5 | 40 |
| Aşağıokçular Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %20,6 | %76,9 | %93,2 | 219 |
| Barbaros Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,2 | %28,9 | %91,1 | 42.782 |
| Belen Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,2 | %30,6 | %96,1 | 51 |
| Bodurlar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %37,0 | %59,3 | %85,5 | 69 |
| Cevat Paşa Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,0 | %20,3 | %90,3 | 16.475 |
| Civler Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %45,3 | %51,6 | %91,0 | 145 |
| Çamyayla Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %16,1 | %72,6 | %104,8 | 62 |
| Çınarlı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,5 | %20,4 | %92,0 | 1.692 |
| Çıplak Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,1 | %30,6 | %95,1 | 264 |
| Çiftlikdere Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,4 | %4,7 | %99,1 | 110 |
| Dedeler Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %42,0 | %54,0 | %106,0 | 50 |
| Denizgöründü Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,5 | %18,0 | %102,6 | 116 |
| Dümrek Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %44,0 | %49,6 | %96,2 | 266 |
| Elmacık Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,9 | %7,8 | %99,3 | 134 |
| Erenköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,6 | %27,9 | %92,1 | 1.444 |
| Esenler Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %69,9 | %24,1 | %92,6 | 22.717 |
| Fevzipaşa Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %48,5 | %47,3 | %74,3 | 1.367 |
| Gökçalı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,7 | %35,2 | %91,0 | 379 |
| Güzelyalı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,7 | %11,9 | %92,1 | 1.387 |
| Halileli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %71,5 | %25,6 | %93,5 | 338 |
| Haliloğlu Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %40,5 | %51,4 | %102,7 | 37 |
| Işıklar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %61,7 | %34,6 | %93,0 | 1.133 |
| İsmetpaşa Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %64,0 | %29,4 | %89,6 | 17.584 |
| Kalabaklı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %30,2 | %63,9 | %98,1 | 214 |
| Kalafat Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,2 | %38,7 | %95,2 | 165 |
| Karacalar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %28,6 | %65,7 | %116,1 | 31 |
| Karacaören Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,7 | %27,0 | %92,8 | 1.430 |
| Karapınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %16,7 | %70,8 | %114,3 | 21 |
| Kayadere Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,1 | %9,6 | %98,2 | 335 |
| Kemalpaşa Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,1 | %22,1 | %85,1 | 1.389 |
| Kemel Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %34,7 | %59,3 | %96,0 | 250 |
| Kepez-Boğazkent Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,9 | %25,5 | %90,4 | 7.181 |
| Kepez-Cumhuriyet Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,0 | %30,4 | %91,1 | 12.741 |
| Kepez-Hamidiye Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,2 | %21,7 | %92,1 | 7.178 |
| Kızılcaören Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %37,1 | %53,4 | %97,5 | 121 |
| Kızılkeçili Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %42,9 | %50,3 | %89,5 | 172 |
| Kirazlı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %41,3 | %51,0 | %103,9 | 103 |
| Kocalar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %47,5 | %49,2 | %105,1 | 59 |
| Kumkale Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,9 | %32,7 | %92,7 | 817 |
| Kurşunlu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %69,3 | %27,4 | %95,6 | 316 |
| Maraşal Fevzi Çakmak Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,6 | %8,2 | %96,8 | 189 |
| Musaköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %51,1 | %45,4 | %94,8 | 153 |
| Namık Kemal Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,1 | %34,7 | %85,7 | 867 |
| Ortaca Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %24,6 | %60,7 | %103,2 | 63 |
| Ovacık Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %62,5 | %34,4 | %104,9 | 61 |
| Özbek Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %49,3 | %46,4 | %97,7 | 220 |
| Salihler Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %22,1 | %66,4 | %99,1 | 114 |
| Saraycık Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %35,9 | %52,3 | %95,6 | 427 |
| Sarıbeyli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %40,4 | %52,6 | %100,0 | 58 |
| Sarıcaeli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %53,5 | %41,6 | %91,4 | 453 |
| Serçiler Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %30,3 | %65,1 | %98,0 | 201 |
| Taşlıtarla Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %43,2 | %52,7 | %101,4 | 73 |
| Terziler Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %19,6 | %73,9 | %104,3 | 47 |
| Tevfikiye Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,8 | %27,8 | %91,7 | 384 |
| Ulupınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %47,0 | %48,5 | %100,0 | 69 |
| Yağcılar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %40,5 | %49,1 | %97,5 | 120 |
| Yapıldak Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,7 | %42,2 | %90,4 | 408 |
| Yukarı Okçular Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %14,6 | %78,0 | %98,8 | 84 |
İlgili sonuçlar