Şemdinli 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları
Şemdinli sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %59,4 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %38,2 ile ikinci; fark 21,3 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%45,1) 14,4 puan üstünde. 24 mahalle ve köy arasından 17'sinde Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Günyazı Köyü (%92,6); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Tütünlü Köyü (%86,6). Katılım %81,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 12.553 | %59,4 | %72,3 | %45,1 | +14,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.058 | %38,2 | %24,6 | %49,2 | −11,1 |
| Sinan Oğan | 433 | %2,1 | %2,7 | %5,3 | −3,2 |
| Muharrem İnce | 72 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 84 | 27.262 | 22.072 | %81,0 | 21.116 | 956 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,0 | %13,0 | %88,0 | 233 |
| Altınsu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,0 | %13,2 | %82,2 | 3.143 |
| Bağlar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %82,1 | %17,0 | %71,3 | 523 |
| Beşevler Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,0 | %32,4 | %79,6 | 2.765 |
| Beyyurdu Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %47,6 | %48,6 | %69,5 | 279 |
| Boğazköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,5 | %38,9 | %91,0 | 641 |
| Bozyamaç Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,9 | %8,9 | %93,7 | 191 |
| Çalışkanlar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,8 | %41,0 | %83,2 | 819 |
| Çatalca Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %84,8 | %14,4 | %76,6 | 646 |
| Çubuklu Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %46,2 | %52,4 | %83,2 | 185 |
| Günyazı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %92,6 | %6,5 | %89,0 | 901 |
| Karşıyaka Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,0 | %27,0 | %78,8 | 2.339 |
| Kayalar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %49,8 | %48,5 | %78,6 | 1.126 |
| Konur Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %24,1 | %69,9 | %77,0 | 803 |
| Korgan Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %23,0 | %74,8 | %87,6 | 2.695 |
| Navşar Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,9 | %35,3 | %74,6 | 4.123 |
| Öveç Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,6 | %38,9 | %83,0 | 364 |
| Tekeli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %87,6 | %11,0 | %74,1 | 1.400 |
| Tütünlü Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %12,8 | %86,6 | %94,9 | 1.204 |
| Uğuraçan Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %23,8 | %74,7 | %80,8 | 475 |
| Yayla Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,1 | %38,6 | %74,9 | 187 |
| Yaylapınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %19,6 | %79,6 | %90,8 | 601 |
| Yeni Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,5 | %28,2 | %78,1 | 1.153 |
| Yufkalı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %91,6 | %7,1 | %82,8 | 466 |
İlgili sonuçlar