Cizre 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları
Cizre sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %83,2 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %14,8 ile ikinci; fark 68,4 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%45,1) 38,1 puan üstünde. 41 mahalle ve köy arasından 40'ında Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Gürsu Köyü (%96,8); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Ulaş Köyü (%68,1). Katılım %85,7 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Cizre 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları — Cizre, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Cizre | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 63.463 | %83,2 | %75,9 | %45,1 | +38,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 11.286 | %14,8 | %21,4 | %49,2 | −34,4 |
| Sinan Oğan | 1.347 | %1,8 | %2,4 | %5,3 | −3,5 |
| Muharrem İnce | 184 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
Cizre seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 268 | 91.528 | 78.424 | %85,7 | 76.280 | 2.144 |
Cizre mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ali Bey Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %71,0 | %27,3 | %83,0 | 1.931 |
| Aşağıçeşme Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,6 | %4,7 | %98,3 | 302 |
| Aşağıkonak Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %96,7 | %1,9 | %95,2 | 228 |
| Bağlarbaşı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,2 | %6,8 | %92,3 | 181 |
| Bozalan Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,2 | %37,7 | %97,4 | 817 |
| Cudi Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,4 | %9,5 | %85,3 | 21.248 |
| Çağıl Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %80,4 | %13,0 | %83,9 | 56 |
| Çatal Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,6 | %18,9 | %88,1 | 109 |
| Çavuşköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %95,5 | %3,4 | %96,5 | 658 |
| Dağ Kapı Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %73,1 | %24,6 | %82,8 | 3.864 |
| Dicle Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,0 | %21,0 | %83,3 | 4.180 |
| Dirsekli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,3 | %18,7 | %87,2 | 3.629 |
| Düzova Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %92,1 | %7,1 | %70,6 | 781 |
| Erdem Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,9 | %39,7 | %87,6 | 89 |
| Güçlü Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,6 | %5,3 | %82,0 | 578 |
| Gürsu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %96,8 | %2,2 | %91,9 | 345 |
| Havuzlu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %81,4 | %17,0 | %94,1 | 289 |
| Kale Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,8 | %37,8 | %80,6 | 1.577 |
| Katran Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %88,9 | %9,0 | %85,2 | 896 |
| Kayaköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,6 | %18,3 | %83,8 | 229 |
| Kebeli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %82,3 | %16,3 | %77,7 | 193 |
| Keruh Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,0 | %7,0 | %97,1 | 136 |
| Kocapınar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,9 | %6,1 | %85,4 | 541 |
| Koçtepe Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %96,3 | %3,7 | %84,7 | 288 |
| Konak Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,2 | %16,7 | %85,4 | 12.467 |
| Korucu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %95,2 | %3,4 | %89,8 | 656 |
| Kurtuluş Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,8 | %7,5 | %95,2 | 539 |
| Kuştepe Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,1 | %13,3 | %77,3 | 211 |
| Nur Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,7 | %11,5 | %88,1 | 13.617 |
| Sulak Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,8 | %5,2 | %88,2 | 381 |
| Sur Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,8 | %8,6 | %84,2 | 6.982 |
| Şah Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %71,1 | %25,6 | %83,5 | 6.260 |
| Taşhöyük Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %70,0 | %29,3 | %83,6 | 189 |
| Tepeönü Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,8 | %19,2 | %84,8 | 257 |
| Uğur Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,0 | %10,0 | %92,7 | 109 |
| Ulaş Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %29,0 | %68,1 | %90,7 | 269 |
| Varlık Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %87,7 | %10,5 | %83,4 | 271 |
| Yafes Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,0 | %13,8 | %86,7 | 5.633 |
| Yakacık Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,8 | %42,1 | %96,7 | 209 |
| Yalıntepe Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,5 | %20,5 | %80,6 | 98 |
| Yeşilyurt Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,2 | %9,4 | %95,3 | 235 |
İlgili sonuçlar