Posof 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Posof sonuçlarında AK Parti %52,0 ile birinci, CHP %23,2 ile ikinci; fark 28,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 17,1 puan üstünde. 49 mahalle ve köy arasından 42'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Gümüşkavak Köyü (%89,7); CHP en güçlü Akballı Köyü (%62,5). Katılım %84,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Posof 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Posof, Ardahan, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Posof | Ardahan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.160 | %52,0 | %34,4 | %34,9 | +17,1 |
| CHP | 962 | %23,2 | %29,6 | %25,2 | −2,0 |
| MHP | 268 | %6,5 | %3,0 | %9,9 | −3,5 |
| İYİ Parti | 235 | %5,7 | %4,9 | %9,8 | −4,1 |
| Yeşil Sol Parti | 180 | %4,3 | %21,8 | %8,8 | −4,4 |
| Zafer Partisi | 76 | %1,8 | %1,1 | %2,3 | −0,4 |
| Yeniden Refah | 62 | %1,5 | %1,0 | %2,8 | −1,3 |
| BBP | 31 | %0,7 | %0,3 | %1,0 | −0,2 |
| Memleket | 26 | %0,6 | %0,5 | %0,9 | −0,3 |
| ANAP | 25 | %0,6 | %0,3 | %0,1 | +0,5 |
| AP | 16 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| HAK-PAR | 16 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| AB | 15 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| HKP | 11 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| SOL Parti | 8 | %0,2 | %0,7 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 7 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| TKH | 7 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| GBP | 3 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Milli Yol | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Posof seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 5.081 | 4.309 | %84,8 | 4.152 | 157 |
Posof mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akballı Köyü | CHP | %21,9 | %62,5 | %84,6 | 39 |
| Alabalık Köyü | AK Parti | %62,3 | %21,7 | %87,5 | 80 |
| Alköy | AK Parti | %50,0 | %22,8 | %77,8 | 126 |
| Arılı Köyü | AK Parti | %66,7 | %9,1 | %87,5 | 40 |
| Armutveren Köyü | AK Parti | %66,7 | %19,0 | %94,2 | 69 |
| Asmakonak Köyü | AK Parti | %48,3 | %27,6 | %93,5 | 31 |
| Aşıküzeyir Köyü | AK Parti | %55,6 | %22,2 | %105,9 | 17 |
| Aşıkzülali Köyü | CHP | %17,9 | %61,4 | %81,1 | 180 |
| Balgöze Köyü | AK Parti | %41,1 | %10,3 | %81,0 | 147 |
| Baykent Köyü | CHP | %34,1 | %37,5 | %84,7 | 111 |
| Binbaşıeminbey Köyü | AK Parti | %55,6 | %19,0 | %81,8 | 77 |
| Çakırkoç Köyü | AK Parti | %52,6 | %15,8 | %118,8 | 16 |
| Çambeli Köyü | AK Parti | %50,0 | %15,8 | %92,1 | 126 |
| Çamyazı Köyü | AK Parti | %53,1 | %14,3 | %98,1 | 52 |
| Çayırçimen Köyü | AK Parti | %69,6 | %13,0 | %89,7 | 29 |
| Demirdöver Köyü | AK Parti | %72,2 | %7,4 | %80,8 | 73 |
| Derindere Köyü | Yeşil Sol Parti | %33,7 | %4,8 | %85,8 | 127 |
| Doğrular Mahallesi | CHP | %36,0 | %44,0 | %94,6 | 56 |
| Erim Köyü | AK Parti | %55,0 | %10,0 | %91,3 | 23 |
| Gönülaçan Köyü | AK Parti | %47,9 | %22,9 | %89,5 | 57 |
| Gümüşkavak Köyü | AK Parti | %89,7 | %2,6 | %102,6 | 38 |
| Günbatan Köyü | AK Parti | %73,7 | %7,9 | %85,1 | 47 |
| Günlüce Köyü | AK Parti | %67,2 | %15,5 | %87,0 | 69 |
| Gürarmut Köyü | AK Parti | %38,3 | %25,0 | %77,9 | 77 |
| İncedere Köyü | AK Parti | %61,9 | %7,1 | %90,2 | 51 |
| Kaleönü Köyü | AK Parti | %60,3 | %12,7 | %87,7 | 73 |
| Kalkankaya Köyü | AK Parti | %54,2 | %16,7 | %83,3 | 30 |
| Kayınlı Köyü | AK Parti | %53,8 | %15,4 | %103,8 | 26 |
| Kırköy | AK Parti | %63,0 | %11,1 | %87,9 | 33 |
| Kolköy | AK Parti | %82,0 | %4,5 | %86,1 | 166 |
| Kopuzlu Köyü | AK Parti | %64,3 | %14,3 | %93,3 | 15 |
| Kumlukoz Köyü | AK Parti | %81,3 | %3,8 | %89,5 | 95 |
| Kurşunçavuş Köyü | AK Parti | %73,7 | %7,9 | %105,3 | 38 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %36,9 | %79,9 | 1.496 |
| Özbaşı Köyü | AK Parti | %47,2 | %17,0 | %91,4 | 58 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %83,3 | %11,1 | %100,0 | 18 |
| Sarıdarı Köyü | AK Parti | %53,3 | %10,0 | %100,0 | 30 |
| Savaşır Köyü | AK Parti | %76,9 | %7,7 | %87,5 | 64 |
| Söğütlükaya Köyü | AK Parti | %66,7 | %10,4 | %83,8 | 117 |
| Süngülü Köyü | AK Parti | %65,8 | %8,1 | %85,3 | 367 |
| Sütoluk Köyü | Yeşil Sol Parti | %33,9 | %12,5 | %95,1 | 61 |
| Taşkıran Köyü | AK Parti | %58,7 | %21,7 | %78,0 | 59 |
| Türkgözü Köyü | AK Parti | %52,2 | %32,4 | %85,7 | 168 |
| Uğurca Köyü | CHP | %12,9 | %38,7 | %91,2 | 34 |
| Yaylaaltı Köyü | AK Parti | %69,2 | %15,4 | %65,0 | 20 |
| Yeniköy | AK Parti | %75,9 | %6,2 | %89,7 | 165 |
| Yolağzı Köyü | AK Parti | %77,8 | %4,4 | %69,2 | 65 |
| Yurtbaşı Köyü | AK Parti | %50,0 | %25,0 | %95,0 | 20 |
| Yurtbekler Köyü | AK Parti | %45,7 | %27,7 | %90,5 | 105 |
İlgili sonuçlar