Erdek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Erdek sonuçlarında CHP %45,7 ile birinci, AK Parti %25,3 ile ikinci; fark 20,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 20,5 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,2 (+4,3 puan). 28 mahalle ve köy arasından 24'ünde CHP önde. CHP en güçlü Sahil Mahallesi (%61,9); AK Parti en güçlü Tuzla Mahallesi (%73,5). Katılım %88,7 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erdek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Erdek, Balıkesir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Erdek | Balıkesir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 10.600 | %45,7 | %31,3 | %25,2 | +20,5 |
| AK Parti | 5.881 | %25,3 | %34,0 | %34,9 | −9,6 |
| İYİ Parti | 3.284 | %14,2 | %14,8 | %9,8 | +4,3 |
| MHP | 1.481 | %6,4 | %8,0 | %9,9 | −3,5 |
| Zafer Partisi | 328 | %1,4 | %2,1 | %2,3 | −0,9 |
| TİP | 297 | %1,3 | %1,2 | %1,7 | −0,4 |
| Yeşil Sol Parti | 233 | %1,0 | %2,0 | %8,8 | −7,8 |
| Memleket | 221 | %1,0 | %1,2 | %0,9 | +0,0 |
| Yeniden Refah | 166 | %0,7 | %2,1 | %2,8 | −2,1 |
| BBP | 128 | %0,6 | %0,7 | %1,0 | −0,4 |
| AP | 68 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| Genç Parti | 53 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 39 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AB | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 17 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Erdek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 26.792 | 23.777 | %88,7 | 23.203 | 574 |
Erdek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaettin Mahallesi | CHP | %39,6 | %28,9 | %89,9 | 2.445 |
| Aşağıyapıcı Mahallesi | CHP | %42,3 | %34,1 | %92,0 | 200 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %42,2 | %31,7 | %87,5 | 3.133 |
| Balıklı Mahallesi | CHP | %40,7 | %35,0 | %93,5 | 153 |
| Ballıpınar Mahallesi | CHP | %50,8 | %26,8 | %89,5 | 373 |
| Belkıs Mahallesi | CHP | %38,6 | %24,2 | %100,9 | 217 |
| Çakıl Mahallesi | AK Parti | %4,3 | %61,4 | %93,8 | 1.093 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %34,6 | %26,4 | %93,1 | 232 |
| Doğanlar Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %39,6 | %90,8 | 229 |
| Halitpaşa Mahallesi | CHP | %52,8 | %19,9 | %85,6 | 1.879 |
| Hamamlı Mahallesi | CHP | %38,9 | %29,0 | %92,9 | 210 |
| Harmanlı Mahallesi | CHP | %60,4 | %22,1 | %84,6 | 280 |
| İlhan Mahallesi | CHP | %41,3 | %13,5 | %88,1 | 310 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %45,9 | %26,4 | %91,2 | 1.837 |
| Kestanelik Mahallesi | AK Parti | %16,1 | %43,0 | %83,0 | 277 |
| Narlı Mahallesi | CHP | %46,6 | %21,6 | %90,9 | 625 |
| Ocaklar Mahallesi | CHP | %61,8 | %16,2 | %87,7 | 1.341 |
| Ormanlı Mahallesi | CHP | %39,1 | %28,3 | %95,4 | 152 |
| Paşalimanı Mahallesi | CHP | %57,7 | %14,6 | %87,3 | 166 |
| Poyrazlı Mahallesi | CHP | %41,5 | %25,0 | %86,7 | 233 |
| Sahil Mahallesi | CHP | %61,9 | %14,6 | %82,0 | 949 |
| Şahinburgaz Mahallesi | CHP | %35,3 | %27,7 | %86,9 | 398 |
| Tatlısu Mahallesi | CHP | %51,1 | %22,8 | %84,9 | 691 |
| Turan Mahallesi | CHP | %37,1 | %34,0 | %93,8 | 389 |
| Tuzla Mahallesi | AK Parti | %7,8 | %73,5 | %92,0 | 113 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %50,0 | %20,4 | %87,9 | 6.484 |
| Yukarıyapıcı Mahallesi | CHP | %60,2 | %15,5 | %96,6 | 845 |
| Zeytinli Mahallesi | CHP | %47,2 | %18,3 | %88,6 | 1.538 |
İlgili sonuçlar