Çavdır 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Çavdır sonuçlarında AK Parti %28,2 ile birinci, CHP %27,1 ile ikinci; fark 1,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 6,8 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,0 (+11,1 puan). 21 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ambarcık Köyü (%56,2); CHP en güçlü Kozağac Köyü (%51,9). Katılım %88,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çavdır 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Çavdır, Burdur, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çavdır | Burdur | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.393 | %28,2 | %36,0 | %34,9 | −6,8 |
| CHP | 2.300 | %27,1 | %31,0 | %25,2 | +1,9 |
| MHP | 1.785 | %21,0 | %14,0 | %9,9 | +11,1 |
| İYİ Parti | 1.405 | %16,5 | %11,5 | %9,8 | +6,7 |
| Zafer Partisi | 90 | %1,1 | %1,4 | %2,3 | −1,2 |
| Yeniden Refah | 75 | %0,9 | %1,2 | %2,8 | −1,9 |
| Memleket | 67 | %0,8 | %0,8 | %0,9 | −0,1 |
| BBP | 55 | %0,6 | %0,7 | %1,0 | −0,3 |
| AP | 37 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| HAK-PAR | 26 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| ANAP | 25 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| AB | 20 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| Yeşil Sol Parti | 18 | %0,2 | %0,6 | %8,8 | −8,6 |
| Millet | 17 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Genç Parti | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HKP | 13 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| GBP | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Çavdır seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 35 | 10.110 | 8.938 | %88,4 | 8.492 | 446 |
Çavdır mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ambarcık Köyü | AK Parti | %56,2 | %6,7 | %88,1 | 312 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %23,4 | %93,7 | 510 |
| Bayır Mahallesi | İYİ Parti | %11,6 | %11,3 | %89,0 | 381 |
| Bölmepınar Köyü | CHP | %30,2 | %38,3 | %84,8 | 612 |
| Büyükalan Köyü | AK Parti | %35,7 | %16,8 | %91,4 | 409 |
| Çınar Mahallesi | CHP | %15,8 | %40,0 | %85,1 | 630 |
| İshakköy | AK Parti | %34,4 | %16,0 | %92,7 | 151 |
| Karaköy | CHP | %26,1 | %44,3 | %84,5 | 219 |
| Kayacık Köyü | CHP | %28,4 | %40,6 | %86,7 | 345 |
| Kızıllar Köyü | MHP | %28,2 | %12,1 | %81,2 | 346 |
| Kocapınar Mahallesi | CHP | %27,2 | %32,5 | %86,9 | 557 |
| Kozağac Köyü | CHP | %28,9 | %51,9 | %84,6 | 862 |
| Küçükalan Köyü | CHP | %25,5 | %35,3 | %92,5 | 292 |
| Menevşelik Mahallesi | CHP | %24,6 | %34,0 | %84,5 | 749 |
| Pazar Mahallesi | CHP | %19,1 | %41,5 | %85,1 | 518 |
| Söğüt-Çeşme Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %21,7 | %94,0 | 653 |
| Söğüt-Fatih Mahallesi | MHP | %30,6 | %12,6 | %94,0 | 637 |
| Söğüt-Pazar Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %16,8 | %90,1 | 466 |
| Söğüt-Yeşil Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %15,4 | %94,3 | 633 |
| Yazır Köyü | CHP | %24,3 | %31,1 | %79,9 | 279 |
| Yeni Mahallesi | İYİ Parti | %11,8 | %11,8 | %91,4 | 549 |
İlgili sonuçlar