Defne 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Defne sonuçlarında CHP %50,1 ile birinci, TİP %28,2 ile ikinci; fark 21,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 24,9 puan üstünde. TİP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,2 (+26,5 puan). 37 mahalle ve köy arasından 34'ünde CHP önde. CHP en güçlü Sinanlı Mahallesi (%74,2); TİP en güçlü Samankaya Mahallesi (%40,4). Katılım %81,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Defne 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Defne, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Defne | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 44.085 | %50,1 | %28,3 | %25,2 | +24,9 |
| TİP | 24.793 | %28,2 | %8,7 | %1,7 | +26,5 |
| İYİ Parti | 6.086 | %6,9 | %8,1 | %9,8 | −2,9 |
| AK Parti | 5.198 | %5,9 | %33,1 | %34,9 | −29,0 |
| Yeşil Sol Parti | 2.518 | %2,9 | %3,0 | %8,8 | −5,9 |
| MHP | 1.757 | %2,0 | %12,1 | %9,9 | −7,9 |
| TKP | 1.179 | %1,3 | %0,3 | %0,1 | +1,2 |
| Zafer Partisi | 493 | %0,6 | %1,3 | %2,3 | −1,7 |
| Yeniden Refah | 362 | %0,4 | %1,8 | %2,8 | −2,4 |
| SOL Parti | 285 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Memleket | 155 | %0,2 | %0,5 | %0,9 | −0,8 |
| TKH | 117 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Genç Parti | 109 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| BBP | 85 | %0,1 | %0,9 | %1,0 | −0,9 |
| GBP | 63 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 40 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 39 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 33 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 30 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 26 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Defne seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 310 | 109.414 | 89.635 | %81,9 | 87.953 | 1.682 |
Defne mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | TİP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdeniz Mahallesi | CHP | %50,8 | %34,8 | %79,0 | 2.703 |
| Aknehir Mahallesi | CHP | %71,6 | %13,6 | %91,3 | 1.156 |
| Armutlu Mahallesi | CHP | %55,1 | %28,0 | %73,3 | 4.728 |
| Aşağıokçular Mahallesi | CHP | %50,8 | %35,7 | %83,1 | 3.366 |
| Bahçeköy Mahallesi | CHP | %63,0 | %26,2 | %89,2 | 775 |
| Balıklıdere Mahallesi | CHP | %62,0 | %25,4 | %80,4 | 897 |
| Ballıöz Mahallesi | CHP | %51,4 | %16,8 | %88,4 | 880 |
| Bostancık Mahallesi | CHP | %56,8 | %26,4 | %83,6 | 754 |
| Büyükçat Mahallesi | CHP | %66,2 | %22,6 | %86,7 | 1.078 |
| Çardaklı Mahallesi | CHP | %50,8 | %28,2 | %83,8 | 462 |
| Çekmece Mahallesi | CHP | %44,0 | %21,6 | %77,9 | 26.864 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %72,3 | %14,2 | %93,8 | 642 |
| Çökek Mahallesi | AK Parti | %4,1 | %0,9 | %91,2 | 637 |
| Değirmenyolu Mahallesi | CHP | %59,1 | %24,2 | %87,0 | 1.332 |
| Döver Mahallesi | CHP | %61,1 | %23,4 | %79,8 | 1.180 |
| Dursunlu Mahallesi | CHP | %43,2 | %39,7 | %82,4 | 5.617 |
| Elektrik Mahallesi | CHP | %57,9 | %24,0 | %73,6 | 2.767 |
| Gümüşgöze Mahallesi | CHP | %53,6 | %34,1 | %87,3 | 2.826 |
| Güneysöğüt Mahallesi | CHP | %63,3 | %28,0 | %89,5 | 638 |
| Hancağız Mahallesi | CHP | %63,1 | %24,5 | %90,0 | 522 |
| Harbiye Mahallesi | CHP | %47,1 | %33,2 | %83,0 | 18.548 |
| Hüseyinli Mahallesi | AK Parti | %7,0 | %1,2 | %89,2 | 557 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %65,8 | %12,3 | %94,8 | 77 |
| Koçören Mahallesi | CHP | %58,2 | %30,4 | %87,4 | 1.302 |
| Meydancık Mahallesi | CHP | %58,6 | %28,9 | %86,3 | 320 |
| Orhanlı Mahallesi | CHP | %66,8 | %20,1 | %90,1 | 1.681 |
| Özbek Mahallesi | CHP | %61,0 | %23,9 | %87,4 | 540 |
| Samankaya Mahallesi | CHP | %44,5 | %40,4 | %88,3 | 1.074 |
| Sinanlı Mahallesi | CHP | %74,2 | %16,9 | %91,0 | 774 |
| Subaşı Mahallesi | CHP | %53,8 | %32,1 | %82,7 | 4.151 |
| Sümerler Mahallesi | CHP | %49,9 | %34,2 | %80,2 | 6.268 |
| Tavla Mahallesi | CHP | %47,2 | %37,4 | %87,0 | 2.167 |
| Toygarlı Mahallesi | CHP | %60,0 | %27,0 | %79,8 | 2.023 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %54,0 | %32,2 | %80,9 | 5.285 |
| Üzengili Mahallesi | AK Parti | %9,4 | %1,0 | %93,6 | 421 |
| Yeniçağ Mahallesi | CHP | %57,3 | %26,5 | %87,9 | 1.770 |
| Yeşilpınar Mahallesi | CHP | %56,1 | %26,6 | %92,4 | 2.632 |
İlgili sonuçlar